Jak poznam že je miminku vedro?
Abyste se nepříjemným následkům sluníčka s miminkem vyhnuli, dodržujte následující zásady:

  1. Ven choďte jen dopoledne nebo k večeru. Novorozenci na sluníčko nepatří.
  2. Kočárek nechte větrat.
  3. Postarejte se o pravidelný pitný režim.
  4. V létě odhoďte vrstvu navíc.
  5. Ochlaďte miminko vlažnou vodou.
  6. Na vedro se připravte i v noci.

Jak poznat, jestli je miminku teplo Zda je miminku teplo či zima, poznáte podle jeho zátylku. V případě ideální tělesné teploty je zátylek teplý a suchý.Přehřátí, neboli hypertermie, je stav kdy tělesná teplota stoupne nad 37,5°C. Děťátko je v takovém případě zpočátku neklidné, dráždivější a plačtivé. V malém organismu pak ale rychle může dojít ke ztrátám tekutin a k dehydrataci, která může být i život ohrožující.

Kdy začít chodit s miminkem ven : Obecně platí, že s miminkem, který váží více než 3 kilogramy byste neměli chodit ven při teplotách nižších než -5 °C. Nejvhodnější doba k procházce s novorozencem je mezi 11-14 hod. Při teplotě mezi -5 °C do -10 °C můžete vyrazit s miminkem ve věku 3-6 měsíců. Procházku byste měli vynechat v případě silného větru.

Jak poznat že je miminku vedro

Jak poznat přehřáté miminko Je asi jasné, že pokud je venku horko k padnutí, nebudete miminko navlékat do bundičky a ještě ho přikrývat. Přehřáté miminko má zarudlé tvářičky, potí se a je neklidné. Nezapomeňte proto na pitný režim či častější kojení a dítě nechte ve stínu přikryté pouze bavlněnou plenou.

Jak dlouho můžu být venku s dvouměsíčním miminkem : Zdravé dítě po šestinedělí může trávit venku na čerstvém vzduchu až 5 hodin denně. V zimních měsících je třeba délku pobytu venku přizpůsobit aktuálnímu počasí a venkovní teplotě. Rozhodně stojí za to snažit se každý den jednou i dvakrát vyrazit s děťátkem na procházku a dopřát mu pobyt na čerstvém vzduchu.

U novorozenců a kojenců je nejpřesnější měření teploty v konečníku. Od této teploty odečítáme 0,5 °C, tzn. když v konečníku naměříme 37,5 °C, reálná tělesná teplota dítěte je 37 °C.

Časem se mění a k této změně většinou dojde mezi 6. a 9. měsícem věku. Kolem jednoho roku by už měla být barva očí zřetelná a ve třetím roce života už je barva konečná.

V jakém počasí nechodit s miminkem ven

„Pod teplotou mínus pět stupňů se doporučuje s kojenci vůbec nechodit ven. Nanejvýš tak přenést do vyhřátého auta. A s většími dětmi už tak kolem mínus osmi stupni také ven nechodit," doporučuje dětská lékařka Jana Kupková.Když je vzhůru mluvte na něj a hrajte si s ním. V noci, mějte v pokoji tmu a ticho. Během kojení používejte monotónní hlas, pokud budete utěšovat, šeptejte, používejte tlumená světla. Po nakojení/nakrmení a odříhnutí, pokládejte miminko zpět do postýlky.Miminko můžete zchladit na zátylku či končetinách namočenou látkovou plenkou. Kojte na požádání a nekojeným dětem nabídněte mezi krmením převařenou vodu. Pokud musíte v tropických dnech cestovat autem, hlídejte si klimatizaci.

Pokud je miminko (i vy) v pořádku, na krátkou procházku klidně můžete v podstatě kdykoli po propuštění z porodnice. Samozřejmě, že také záleží na ročním období a počasí – pokud je minus patnáct nebo fouká silný vítr, s kojencem raději nikam nechoďte.

Kdy poprvé letět s miminkem : Kojenci (3 měsíce a výše) už nevadí. Dá se obecně říci, že čím je dítě starší, tím lépe cestu snáší. Matka může cestovat letadlem ideálně až po skončení šestinedělí. Dříve není cestování vhodné, protože je její tělo ještě oslabené a je náchylnější k infekcím, trombóze a embolii.

Jak oblekat miminko podle teploty : Správné oblékání dětí

Pro kontrolu teploty stačí vždy sáhnout dítěti na zadní část krku a pokud se potí, je mu teplo. Pokud je chladnější, je mu zima a je třeba ho obléci o trochu více.

Jak se pozná nemocné miminko

Jaké jsou příznaky rýmy u kojence

  1. Horečka,
  2. kašel,
  3. tekoucí nebo ucpaný nos,
  4. zarudlé oči,
  5. nechuť k jídlu,
  6. neklid a podrážděnost,
  7. oteklé lymfatické uzliny na krku, šíji nebo za ušima.


Bezprostředně po narození není barva očí ještě jistá.

V prvních měsících života se tak krátkovlnné modré světlo z okolí odráží v bezbarvé duhovce dítěte, takže jeho oči vypadají jasně modré. Postupem času se obsah melaninu zvyšuje a modř očí ztmavne nebo se změní na šedou, zelenou nebo hnědou.I po uplynutí 7 let není zrak stále ještě plně vyvinutý.

Jeho rozvoj pokračuje i nadále, některé z jeho funkcí se upevňují až ve věku 10 let. Prvních 7-10 let života dítěte bývá označováno jako tzv. kritická perioda pro rozvoj zraku.

Kdy dát miminko na zem : Mezi třetím a čtvrtým měsícem je vhodné začít nechávat děti často na tvrdé podložce, kde se můžou dobře opřít a volně pohybovat. Z hlediska bezpečnosti je nejvhodnější zem. Pokud máte doma chladněji, lze použít hrací deku, pěnové puzzle či kusový koberec.