Jak pozadat o nahradni výživné?
Službu můžete řešit kdykoli, pokud se staráte o nezletilé nezaopatřené dítě, na které není placeno soudem stanovené výživné a byl podán návrh na exekuci nebo soudní výkon rozhodnutí nebo pokud jste zletilé nezaopatřené dítě, kterému není placeno soudem stanovené výživné a byl podán návrh na exekuci nebo soudní výkon …Stačí jen podat trestní oznámení pro neplacení výživného, a to na služebně Policie ČR nacházející se v místě vašeho trvalého bydliště. Až se sem vypravíte, nezapomeňte si vzít občanský průkaz, rodný list dítěte, rozsudek stanovující výživné a také rozsudek o rozvodu manželství (pokud jej máte k dispozici).Lze tedy shrnout, že do 30 dnů od podání návrhu by měl být dlužník výživného seznámen s exekučním návrhem. Poté běží lhůta 30 dnů k dobrovolnému uhrazení pohledávky, pokud neuhradí, vydá exekutor exekuční příkaz a provede exekuci. Než získá oprávněný první dlužné výživné, je třeba počítat s cca 2 měsíci.

Jak casto můžu pozadat o zvyseni Alimentu : Zvýšit výživné je možné každé tři roky nebo v případě změny poměrů u dítěte či povinného. Dítě neustále roste a vyvíjí se, a tím se zvyšují také jeho potřeby. Proto zákon počítá s pravidelným zvyšováním výživného tak, aby byly upokojeny jeho potřeby a životní úroveň dítěte odpovídala životní úrovni jeho rodičů.

Kdo si může požádat o náhradní výživné

O náhradní výživné může požádat samo nezaopatřené dítě (oprávněná osoba), které je starší 18 let. Jde-li o nezaopatřené dítě mladší 18 let věku (ještě nedosáhlo plnoletosti), pak žádost podává jeho zákonný zástupce, tedy zpravidla jeho matka či otec (v některých případech též osoba, které bylo dítě svěřeno do péče).

Kolik je nahradni výživné : Výše náhradního výživného

Odpovídá soudem stanovené výši. Tedy nedostáváte-li od druhého rodiče celou částku, dostanete tolik, kolik soud určil. Maximálně však 3 000 Kč měsíčně. Jestli dostáváte jen část soudem stanoveného výživného, dorovná se Vám nezaplacená část, rovněž maximálně do 3 000 Kč měsíčně.

Současná právní úprava umožňuje podat trestní oznámení na Policii ČR, pokud výživné není vypláceno po dobu 4 měsíců a delší. Dostavte se na služebnu v místě svého trvalého bydliště a vezměte s sebou Váš občanský průkaz, rozsudek o stanovení výživného, rozsudek o rozvodu manželství (pokud máte) a rodný list dítěte.

Pro nárok na náhradní výživné není důležitá národnost rodiče. Zásadní je, aby dítě splnilo podmínky pro výplatu. To musí mít trvalý pobyt a bydliště v České republice. I v tomto případě je nutné prokázat, že byl podán návrh na soudní výkon rozhodnutí, nebo exekuci, a to u příslušného orgánu v zahraničí.

Kdy se mohou zvýšit alimenty

Dle českého práva soud může změnit rozhodnutí o výživném pouze tehdy, pokud došlo ke změně poměrů na straně rodičů nebo dítěte. Nejčastějšími důvody pro změnu výživného jsou: nástup dítěte do mateřské školy, základní školy, střední školy apod. zvýšené výdaje spojené s volnočasovými aktivitami dítěte.Pokud dítě v patnácti ukončí školní docházku a nemá např. zdravotní překážky, pak mu nic nebrání, aby začalo pracovat a vy platit výživné nemusíte. Když bude zletilé dítě studovat ještě v šestadvaceti letech denním studiem vysokou školu, pak ho budete muset živit dál i o prázdninách.Pokud máte k dispozici soudem vydaný rozsudek o výživném s doložkou vykonatelnosti a právní moci, je možné vymáhat výživné zpětně až za 10 let. Záleží samozřejmě na tom, jak dlouho už výživné není hrazeno a kdy vznikla povinnost jej platit.

Kdo má nárok na náhradní výživné

  1. Musí být soudem stanovené výživné nebo soudem schválená dohoda o výživném.
  2. Dítě musí být nezaopatřené
  3. Dítě musí mít trvalý pobyt i bydliště v Česku.
  4. Musí být zahájen proces vymáhání dlužného výživného.

Kam se obratit kdyz neplati alimenty : Pokud druhý rodič neplatí na své dítě výživné, musíte podat návrh na exekuci nebo návrh na soudní výkon rozhodnutí. V této věcí se můžete obrátit na kteréhokoliv soudního exekutora nebo na soud, který rozhodl o výživném. Jakmile je návrh podán, máte nárok na náhradní výživné.

Co je nad rámec výživného : U společné nebo střídavé péče může být výživné rodičům stanoveno. U střídavé péče se se stanovením výživného oběma rodičům setkáváme poměrně běžně, u společné péče výživné stanoveno rodičům zpravidla nebývá. Platby nad rámec výživného – jsou platby, které jsou dobrou vůlí druhého (platícího) rodiče.

Co všechno se počítá do výživného

Výživné se počítá jen z oficiálních příjmů. Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodující odůvodněné potřeby dítěte (a jeho majetkové poměry), které zpravidla rodič (nejčastěji matka) vyčísluje. Mnohdy se matka omezí jen na složenky, které se dítěte týkají (školkovné, obědy, kroužky, pojištění a podobně).

Dle českého práva se částka výživného určuje podle:

čistých příjmů rodičů ze zaměstnání, podnikání, důchodu či sociálních dávek. životní úrovně rodičů – majetek rodičů (finanční prostředky, nemovitosti, auta…) nebo využívání prostředků společnosti, v rámci které rodiče podnikají, pro vlastní potřebu.