Šanta kočičí působí až na polovinu koček jako magnet. Obsažená látka nepalakton, která se nachází v listech má halucinogenní účinky, které způsobují divoké válení koček na podlaze, euforii, hraní, lovení či hyperaktivitu. Účinky na kočky by se daly přirovnat k mariuhaně či LSD, avšak na člověka takovéto účinky nemají.Kompaktní a udržovaný vzhled šanty dosáhnete, když ji po odkvětu mírně seříznete. Hlubší řez se však doporučuje provést až na jaře.Povzbuzení ke hře. Kočka pod „vlivem“ šanty většinou touží něco škrabat či kousat. Proto když pořídíte nějakou novou hračku či škrabadlo, je dobré na něj trochu šanty nasypat. Mnohem praktičtější je však škrabadlo či hračku postříkat sprejem s obsahem šanty, nadělá totiž méně nepořádku.
Jak casto davat kočce šantu : Stejná dávka stále působí stejně, a pokud nevyprchá vůně z hračky, kočka na šantu může přestat reagovat buď proto, že zestárne, nebo že se s ní setkává moc často. Je proto lepší jí šantu dávat jednou za pár týdnů, čistě proto, aby jste o její účinky nepřišli.
Na co je Santa Kocici
Šanta kočičí (Nepeta cataria) nebo z angličtiny také catnip či catmint je bylina obsahující halucinogenní látky. Dříve lidé kouřili její usušené listy, nyní ji využívají spíše pro její léčivé účinky, například pro snížení horečky či při poruchách spánku.
Co miluji kočky : Kočky milují ryby a krmivo, ve kterém jsou obsaženy. Granule obohacené o ančovičky nebo kapsičky s chutí sardinek jsou u koček oblíbenější. Čím jemnější jsou částečky suché kočičí směsi, tím je kočky mají raději. Kočky mají rády rozmanitost.
Kdy stříhat kočce drápky Kočce je určitě potřeba ostříhat drápky, když s nimi slyšitelně klape o podlahu, zatrhává se o pohovku nebo deku a je pro ni těžké je uvolnit a také když na svém těle cítíte, že do vás pronikají ostré jehličky. Obecně se doporučuje stříhat drápky každé 3 až 4 týdny.
Šanta na kočku působí přibližně deset minut. Některé výzkumy uvádí i déle. Každá kočka také na šantu reaguje trochu jinak. Záleží také na čichu a genetických predispozicích.
Jak působí kozlík lékařský na kočky
Kozlík je tzv. kočičí droga, kočky jsou po ní jako v tranzu, některé se začnou víc mazlit, některé začnou více povídat, některé po ní mají hravou náladu, … Vůně kozlíku motivuje kočky ke hře s hračkou.Za nás by jednoznačně žádné kočce neměla chybět kočičí tráva. Právě ta dovede podpořit zdraví trávicího traktu, které je pro celkovou vitalitu kočky klíčové. A pokud máte pocit, že vaše kočička trpí stresem, je nervózní nebo neklidná, je vhodné vsadit na kozlík lékařský nebo na šantu kočičí.Jak už název této bylinky napovídá, šanta kočičí velmi úzce souvisí s kočkami. Nejen, že je láká, ale má na ně silný až afrodiziakální účinek. Právě z toho důvodu, jak na kočky působí, je nazývána “kočičí kokain“. Kočky se v ní rády válejí, koušou její listy nebo se o ni otírají.
Kočce je určitě potřeba ostříhat drápky, když s nimi slyšitelně klape o podlahu, zatrhává se o pohovku nebo deku a je pro ni těžké je uvolnit a také když na svém těle cítíte, že do vás pronikají ostré jehličky. Obecně se doporučuje stříhat drápky každé 3 až 4 týdny.
Jak se stříhají kočce drápy : Kočičí drápky jsou příliš tvrdé a obyčejné nůžky nebo kleštičky na nehty nelze použit. Vhodně profilované a ostré kleštičky stačí přiložit šikmě k drápku a střihnout rychlým pohybem. Odstraňujte pouze průhledný, zrohovatělý hrot drápku .
Co dělá Santa Kocici Kockam : Jak už název této bylinky napovídá, šanta kočičí velmi úzce souvisí s kočkami. Nejen, že je láká, ale má na ně silný až afrodiziakální účinek. Právě z toho důvodu, jak na kočky působí, je nazývána “kočičí kokain“. Kočky se v ní rády válejí, koušou její listy nebo se o ni otírají.
Kolik kapsiček denně pro kočku
Proto doporučujeme změnu krmiva na méně chutné. Doporučené dávkování krmiva je přibližně takové: 2 – 3 kapsičky denně NEBO cca 70 g granulek (dle velikosti kočky – dočtete se na obale krmiva). 2 – 3 kapsičky denně prakticky nahrazují granule.
Kozlík lékařský se nesmí užívat déle než 3 až 4 týdny v kuse! Také je třeba přísně dodržovat doporučené dávkování dle výrobce, protože vyšší dávky působí na organismus právě naopak než je žádané – mohou způsobit větší rozrušení a nervozitu.Kočičky milují i nejrůznější druhy obilí. Nejvhodnější je pšenice nebo ječmen a oves. Kočky většinou nepohrdnou ani bylinkami, jako je tymián, kozlík lékařský, šalvěj, meduňka.
Kolik granuli pro kotě : Doporučené dávkování krmiva je přibližně takové: 2 – 3 kapsičky denně NEBO cca 70 g granulek (dle velikosti kočky – dočtete se na obale krmiva). 2 – 3 kapsičky denně prakticky nahrazují granule. Pokud kombinujete granulky a mokré krmivo, je vhodné dávku přizpůsobit dle doporučeného dávkování granulí.