Při použití více kladek se potřebná síla F vypočte: F = G / n , kde G je tíha břemene a volných kladek, n je počet provazů, na kterých volné kladky visí.Pevná kladka
Výhodou je, že když chci břemeno zvednout o půl metru, stačí mi mým koncem provazu popotáhnout také o půl metru. To je fajn. Nevýhodou je, že musím vynaložit úplně stejnou sílu, jakou působí břemeno.Kladka je volně otočné kolo na hřídeli, po obvodě zpravidla opatřené drážkou, která vede lano nebo řetěz. Funkcí kladky není přenos kroutícího momentu, ale změna směru tahové síly ohebného média, které je přes kladku vedeno. Vedeným médiem mohou být nejrůznější druhy lan a řetězů, pásy, dráty, struny apod.
Jak se pouziva kladkostroj : Když zvedneme těleso pevnou kladkou do výšky 30 cm, musíme provaz potáhnout o 30 cm a použít sílu stejně velkou, jako je tíha břemene. U volné kladky nám stačí síla poloviční, ale aby práce zůstala stále stejná, musíme zdvojnásobit dráhu, tzn. potáhnout provaz o 60 cm.
Jak funguje pevná kladka
Kladka vlastně funguje na principu páky. Na pevné kladce je rameno břemena a rameno síly stejně dlouhé. Tíha břemene i zvedající síla mají tedy stejnou velikost i směr. Tato kladka tedy usnadňuje manipulaci s břemenem – táhnout za provaz směrem dolů je snazší než zvedat břemeno přímo vzhůru.
Jak vypada kladkostroj : Kladka je založena na principu páky. U pevné kladky je rameno břemena a rameno síly stejně dlouhé, tíha břemena a zvedající síla mají stejnou velikost i směr. Výhoda pevné kladky je pouze v tom, že usnadňuje manipulaci s břemenem – táhnout za provaz směrem dolů je snazší než zvedat břemeno přímo vzhůru.
– Tandemové kladky – určené pro využití v lanových drahách lanových centrech, ale také při záchranných akcích a vyprošťování. Hodí se rovněž pro přelanění. – Jiné typy kladek – kladky pro přelanění, kladky pro SRT, spouštěcí kladky a jiné pracovní a jisticí kladky pro práce ve výškách.
Kladkostroj vám usnadní práci
Právě kladkostroj pomůže s nadzvednutím i spuštěním nákladu a dokáže jej také udržet ve zvednuté poloze. Skládá se z pevných a volných kladek, které dokážou zvýšit mechanickou účinnost a redukují tak námahu, která je třeba k vytažení břemene na řetězu či laně.
Jaké jsou druhy kladek
Z fyzikálního hlediska dělíme kladky na: pevné kladky, volné kladky a kladkostroje. Pevné kladky jsou takové, které jsou pevně připevněny ke kotvícímu bodu. Při pohybu lana se nepohybují a pouze mění směr vedení lana. Kladka nám práci neušetří, ale usnadní – je snazší tahat směrem dolů, než vytahovat směrem vzhůru.Volná kladka
Oproti pevné kladce je upevněno jen lanko, nikoliv celá kladka. Břemeno je zavěšeno na ose klady – zvedá se jak břemeno, tak i kladka. Ušetří přibližně polovinu vynaložené síly. Nevýhodou však je, že silou působíme směrem vzhůru.