Jak používat spací pytel?
Zajistí spoustu pohodlí

Ocení ho nejenom samotné děti, ale také maminky, kterým právě na pohodovém spaní jejich potomků nadmíru záleží. Moderní spací pytle pro děti jsou uzpůsobené tak, aby zajistily měkkost a dostatečnou ochrannou vrstvu, zároveň ale disponují velmi dobrou prodyšností a pružností.Pokud pokojová teplota přesáhne 24 stupňů, postačí miminku jen plínka nebo lehké body s krátkým rukávem. Při teplotě mezi 20 a 24 stupni je vhodné body s krátkým rukávem. Když teplota klesne pod 19 stupňů, doporučuje se body s dlouhým rukávem nebo overálek. Vždy se ale řiďte vaším miminkem a vlastní intuicí.Spacák skladujte rozložený (např. v úložném prostoru postele) nebo ho zavěste na ramínko. Většina spacáků má poutka, za která se dá pytel snadno přichytit. Takto připravený spacák schovejte na suché místo.

Kdy dát spací pytel : Spací pytle mohou tvé děti používat od novorozence až do 18 měsíců. Během prvního roku miminka doporučujeme, aby dítě spalo ve spacím pytli a tím se snížilo riziko, že se deka dostane přes jeho obličej a hlavičku.

V čem spí miminko po narození

Výbornou základní vrstvou může být bavlněný overal, který doplníte zavinovačkou (v případě novorozence), u starších kojenců spacím pytlem nebo lehkou dekou. Prostředí ke spánku: Pro zajištění pohodlí a bezpečí není důležité jen v čem miminko spí, ale také kde. Celkové prostředí ke spánku může mít na jeho kvalitu vliv.

Jakou zvolit délku spacáku : Spacák vybírejte dle výšky postavy. Ideální délka spacáku je taková, která přesahuje výšku postavy o 10 – 20 cm. V takovém případě je spacák dlouhý tak akorát, aby byl pohodlný a zároveň udržoval chodidla v teple.

Během podzimu, zimy a jara je doporučováno používat zimní nebo celoroční spací pytel. Ten vlastně nahrazuje přikrývku, takže je pod něj nutné děťátku obléknout buď vnitřní spací pytel, nebo body. Podle pokojové teploty pak zvolíte, jestli body s krátkým, anebo dlouhým rukávem.

Za normálních okolností je tedy ideální spát ve spodní vrstvě oblečení, například v termoprádle. To je totiž dostatečně tenké na to, aby zachovalo izolační vrstvičku vzduchu, a současně také na to, aby se tato vrstvička dostatečně vyhřála. Ve stanu i pod širákem se do spacáku raději oblečte.

Jak správně vyprat spacák

Nikdy nepoužívejte běžné přípravky, které obsahují agresivní rozpouštědla. Nepřidávejte bělidla, ani aviváže, které by zničily izolační vlastnosti peří i dutých vláken. Nastavte jemný program a teplotu vody maximálně na 40 °C. V prádelně můžete po praní využít i sušičku.Obvykle 4-5 vyprání nevadí (pokud jsou aplikovány správné čistící prostředky a správný postup sušení), to však znamená, že spacák pereme po 3-4 letech používání. Spacák tedy musíme udržovat v čistotě. Také jej nesmíme skladovat v malém kompresním obalu, ale volně nebo ve velkém skladovacím pytli.Spací pytel by měl být alespoň o 15-20 cm delší než výška vaší postavy. Příliš velký spacák se zase špatně vyhřívá a bude nám v něm zima. Naopak malý spacák je nepohodlný, a pokud jsme v něm napěchovaní na těsno, izolační vrstva fungovat nebude.

Novorozenci stejně jako senioři potřebují o něco teplejší prostředí, a to mezi 18-21 °C, zatímco pro tělo starších dětí a dospělých je ideální teplota až o 4 °C nižší. Všeobecně se pak doporučuje nastavit teplotu v ložnici dospělého člověka v rozmezí mezi 16-19 °C.

Jak poznat na miminku že se mu chce spát : Jak poznat přetažené miminko

  1. Zvýšená podrážděnost: Děťátko je neklidné, plačtivé a zdá se být více podrážděné než obvykle.
  2. Problémy s usnutím: I když se děťátko zdá být unavené, má problémy usnout.
  3. Změny v chování: Miminko může například odmítat jídlo nebo se celkově chová jinak.

Jak vybírat spací pytel : Obecně platí, že husí peří je kvalitnější a lépe izoluje. Spacák čistě s kachním peřím dnes už na trhu asi nenajdete, ale stále lze zakoupit levnější spacáky se směsí kachního a husího peří. Kachní peří ale méně izoluje a při navlhnutí vydává specifický zápach podobný čpavku, proto se kachnímu peří raději vyhněte.

Jak spravne vybrat spací pytel

PODLE VELIKOSTI SPACÍHO PYTLE

Spacák nesmí být příliš těsný ani příliš volný. Měl by ti umožňovat trochu volného pohybu. Pokud je prostor příliš malý, dochází ke stlačení izolační vrstvy a zhoršení izolační schopnosti. Pokud máš ve spacáku hodně místa, musí tvoje tělo vyhřívat příliš velký prostor.

Nikdy nepoužívejte běžné přípravky, které obsahují agresivní rozpouštědla. Nepřidávejte bělidla, ani aviváže, které by zničily izolační vlastnosti peří i dutých vláken. Nastavte jemný program a teplotu vody maximálně na 40 °C. V prádelně můžete po praní využít i sušičku.Posléze máte dvě možnosti. Buď ho umístíte na karimatku, nebo vložíte karimatku i spacák dovnitř. V každém případě máte do minuty hotovo. Tohle oceníte právě v místech, kde se stan postavit nedá, v případě náhlé změny počasí nebo pokud se vám prostě a jednoduše stan stavět nechce.

Jak se balí spacák : Nejlepší je spacák do obalu nacpat halabala

Možná budete překvapeni, ale spací pytel se má do obalu skutečně napěchovat. Pečlivé skládání sice na pohled vypadá lépe, ale pro izolační vlákna je škodlivé. Překládáním dochází k jejich poškozování, a tak se snižuje životnost spacích pytlů.