Jak použít odšťavňovač?
U kvalitních odšťavňovačů, jako je například Kuvings, není třeba zbavovat tyto plody jádřinců či slupky. Stačí je pouze omýt a vhodit do plnícího otvoru. V závislosti na velikosti stačí zpravidla jablka přepůlit. Pamatujte ale, že v případě starších a moučných jablek bude výtěžnost mnohem menší.Šťáva vám tak v lednici může vydržet o 24 až 48 hodin déle. Nejlepší je ale vždy pít šťávu co možná nejdříve po odšťavnění.Spodní hrnec naplníte vodou, do horní části nasypete ovoce (nejčastěji měkké plody – rybíz, maliny) a přidáte cukr. Stoupající pára pak z ovoce tlakem uvolňuje šťávu, která sítem stéká do středního sběrného hrnce. Odtud pak hadičkou vytéká čistá šťáva do připravené nádoby.

Jak zpracovat odpad z odšťavňovače : Odšťavněnou drť z petržele, mrkve, celeru, rajčai či papriky buď začerstva přidejte do základu polévky nebo omáčky, nebo pokud ji nestihnete hned použít, nasušte ji “na někdy”. Drť jednoduše rozložte na sušící pláty sušičky potravin a sušte na 55-60 stupňů Celsia 2 – 4 hodiny.

Který odšťavňovač je nejlepší

Nejlepší odšťavňovače

  • SAGE SJE 530. 96 % 5 recenzí odstředivé
  • Brawo Life B-365. 95 % 26 recenzí šnekové
  • Bosch MESM731M. 97 % 12 recenzí šnekové
  • Sana Supreme Juicer 727. 97 % 26 recenzí
  • Panasonic MJ-L500. 96 % 6 recenzí
  • Sana Supreme Juicer EUJ-727. 97 % 26 recenzí
  • Philips HR 1888. 97 % 4 recenze.
  • Sage SJE530. 96 % 5 recenzí

Co dát do odšťavňovače : Ze zeleniny patří do odšťavňovače rozhodně mrkev, červená řepa, petržel nebo celer. Tyto suroviny jsou zdrojem velkého množství šťávy a vytvoří tak perfektní základ pro nejrůznější kombinace, ať už s další zeleninou, ovocem nebo bylinkami.

Odstředivé odšťavňovače mají vždy vyšší výkon než šnekové, ale to neznamená, že by byly šnekové horší. U šnekového odšťavňovače stačí výkon okolo 150 W. Dostačující výkon u odstředivého odšťavňovače je pak okolo 800 W a více. Velikost plnicího otvoru.

Nejjednodušší a nejpraktičtější při výrobě sosu je využít šťávu z vypečeného masa. Docílíte tak přirozené a jemné chuti. Navíc ji můžete připravit i v jedné pánvi nebo hrnci, ve kterém jste připravovali maso. Šťávu z vypečeného masa jednoduše zahustěte, pro zjemnění pak můžete přidat i lžíci másla.

Jak správně vybrat odšťavňovač

Aby si přístroj poradil i s tvrdšími plody či kořenovou zeleninou, měl by mít odšťavňovač výkon alespoň 1 000 W. U šnekových typů je však výkon často nižší, stejně jako počet otáček (kolem 100 za minutu). Odstředivé typy odšťavňují rychleji – i 10 000 otáček za minutu – snadno tak odstředí šťávu i z tvrdých plodů.Pokud chcete vytvořit hustou omáčku k pečenému masu, je dobré nejprve výpek z pekáčku přecedit do menšího hrnce a přivést k varu. Tím zredukujete nadbytek vody a zůstane vám pouze tuk. Na závěr přidejte světlou jíšku a k té přilijte vývar. Opět povařte a zredukujte do požadované konzistence.Pokud máte šťávu z masa příliš řídkou, přiveďte ji k varu a zredukujte na potřebnou konzistenci. Pokud máte naopak šťávy málo, dolijte do pánve vývar, víno nebo třeba ovocný džus a povařte. Šťáva tím zhoustne. Pokud se vám stane, že omáčka bude moc hustá, odstavte ji z plotny a vmíchejte máslo.

Pšeničná mouka je dokonalým rychlým řešením pro všechny druhy omáček, světlé i tmavé. Stačí mouku smíchat s vodou nebo ji opéct do jíšky a poté přidat do omáčky, aby se zahustila.

Čím se zahušťuje omáčky : Čím můžete zahustit omáčky

Někdo zahušťuje na malé kousky nakrájeným chlebem, někteří sáhnou po škrobu a jiní vsadí na stejný poměr masa a cibule, která se ve výsledku rozvaří a omáčku tak zahustí. Naprosté dokonalosti však dosáhnete pouze se starou dobrou jíškou.

Kolik vody a mouky na Zahusteni : Kolik jíšky

  1. 100 g jíšky (z 50 g tuku a 50 g mouky) zahustí 1 litr polévky nebo omáčky lehce.
  2. 125 g jíšky zahustí 1 litr polévky nebo omáčky tak nějak středně.
  3. 150-170 g jíšky zahustí 1 litr polévky nebo omáčky značně.

Čím se zahušťuje svíčková omáčka

Pro zahuštění si připravte světlou jíšku z pšeničné mouky a části tuku. Vychladlou jíšku pak zašlehejte do vydušeniny dolité na cca půl druhého litru. Vzniklou omáčku více jak dvacet minut za stálého míchání provařujte.

Pšeničná (či jiná) mouka

Stačí mouku smíchat s vodou nebo ji opéct do jíšky a poté přidat do omáčky, aby se zahustila. Pokud připravujete tmavou omáčku, zvažte použití směsi Knorr Demi Glace k jejímu zahuštění a přidání syté barvy, krásného lesku a intenzivní chuti.Sametové bílé polévky, třeba kulajdu nebo chřestovou polévku, může zahustit vaječný žloutek, který je zároveň zjemní. Do hotové vroucí polévky přidejte žloutek smíchaný s mlékem nebo smetanou. Už dál nevařte, aby se žloutek nesrazil. Pokud chcete zahustit jen smetanou, používejte tu, která má alespoň 30 % tuku.

Čím nahradit hladkou mouku na zahuštění : Brambory, vločky i ovoce

Zelňačku, fazolačku a jiné vydatné polévky můžete zahustit místo obvyklé jíšky například najemno či nahrubo nastrouhanými bramborami. Stejně fungují brambory i při zahušťování sekané, které dodají hutnost i šťavnatost zároveň. Ostatně, i klasické bramboráky se dají připravit zcela bez mouky.