Nejprve nechte agar jako klasickou želatinu nabobtnat ve studené vodě a poté přiveďte k varu. Hned poté ztlumte oheň a vařte už jen velmi mírně po dobu asi dvou minut. Agar tuhne při 30 stupních a pevné konzistence postupně dosáhnete už při pokojové teplotě. Použití agaru se od klasické želatiny též neliší.Návod na přípravu: odměřené množství (například 5 g agaru na 1 litr vody) se nasype do studené vody a za stálého míchání se zahřeje na teplotu 75–80 °C, kdy se plně rozpustí. Na výrobek se musí nalévat horký, při nižších teplotách hrudkovatí.Agar je nutné přivést k varu, aby mohl poté želírovat. K tuhnutí naopak nepotřebuje lednici, protože k němu dochází už při 35-40 °C. Čas nutný ke ztuhnutí je mnohem kratší než u želatiny. Na 2 g (1 zarovnaná lžička) prášku budete pořebovat 500 ml vody a dobu vaření pouze 2 minuty.
Jak dlouho tuhne agar : a poté přivést k varu. Hned poté ztlumíme oheň a vaříme už jen velmi mírně několik minut, než se agar zcela rozpustí. Agar tuhne při 30-ti stupních a pevné konzistence postupně dosáhne už při pokojové teplotě.
Jak zpevnit krém
Odlehčuje se často smetanou či cukrovým nebo bílkovým rozvarem, který krém stabilizuje i zjemňuje.
Jak opravit řídký krém do dortů : Vzhledem k tomu, že hodně a ráda peču, někdy se mi stává, že krém do moučníků, tvaroh do buchet a koláčů je řídký a teče, nelze s ním pracovat. Přišla jsem na vychytávku, každá znáte puding za studena, stačí poprášit problémovou hmotu a zašlehat je je problém vyřešen.
Agar slouží jako dochucovadlo, stabilizátor, zahušťovadlo a želírovací prostředek. Jeho velikou výhodou pro moderní gastronomii a cukrářství je, že je kompletně přírodního – nesyntetického původu a je také vhodný pro vegetariány a vegany.
Agarové želé se nerozpouštějí při vysokých teplotách, takže jsou odolnější než želatina. Agar neobsahuje kalorie, přispívá k regulaci funkce jater, včetně odstraňování toxinů, urychluje trávení, ale při nadměrném používání může mít projímavý účinek. Agar je zdrojem vápníku a snadno stravitelného železa.
Jak udělat agar na dort
Smíchejte 200 ml kompotové šťávy s 2g práškového agaru a přiveďte v hrnci k bodu varu. 2-3 minuty provaříme. Pokud chcete směs dokyselit, udělejte to až po stažení z ohně, dříve to může narušit želírovací schopnosti. Chládnoucí roztok poté nalijeme na dort, buchtu či koláč a necháme zchládnout.Prvně se řasy očistí, následně se rozvaří, a nakonec se odfiltruje roztok. Poté se řasy ochladí, rozkrájí a vysuší, a tím pádem vznikne látka světlé barvy s neutrální chutí. Právě to je agar, jenž nemá žádné aroma, ba dokonce ani kalorie, tudíž ho můžete používat bez problémů i při jakékoliv dietě.Vzhledem k tomu, že hodně a ráda peču, někdy se mi stává, že krém do moučníků, tvaroh do buchet a koláčů je řídký a teče, nelze s ním pracovat. Přišla jsem na vychytávku, každá znáte puding za studena, stačí poprášit problémovou hmotu a zašlehat je je problém vyřešen.
Máslový krém musí být z másla, které má víc jak 80% tuku. Pokud chcete máslo nastavovat pudinkem nebo moučnou kaší, vždy musí převažovat máslo, jinak vám bude potahovka téct.
Jak dostat hrudky z krému : Jak napravit sražený máslový krém
Tekutý krém jste asi příliš zahřáli. Vložte mísu do nádoby s chladnou vodou (ne ledovou) a šlehejte. Kousek změklého másla přidáme do krému a vyšleháme – hrudky povolí a opět se našlehají.
Jak se získává agar : Agar-agar vzniká povařením červené mořské řasy tengusa, vzniklý vývar má po zchladnutí gelovitou konzistenci a nakonec zcela ztuhne. Tato tuhá hmota se poté nakrájí na dlouhé úzké hranoly, které se pak protlačují skrz speciální formu.
Kolik agaru do Marmelady
AGAR (získaný z červených mořských řas) – na 1kg ovoce budeme potřebovat 5-6g agaru, což jsou asi 2 čajové lžičky. Agar rozmícháme v trošce studené vody a přidáme do již povařeného ovoce(ovoce vaříme vždy co nejkratší dobu pro zachování zdraví prospěšných látek).
Želatina se používá především v potravinářství k výrobě masových a rybích specialit podávaných v aspiku, jako zahušťovadlo a pojidlo, při výrobě cukrovinek, dortů ap. V potravinách se jako náhrada želatiny také používá karagenan (E407), karubin (E410), pektin a agar, které nejsou živočišného původu.Pokud v kuchyni často pečete dezerty a používáte při tom i živočišnou želatinu, nahraďte ji rostlinnou alternativou, a to agarem. Potěší vás, že má až osmkrát větší želírovací schopnost, stejně tak vás překvapí i jeho jemnost. Za pomoci agaru zahustíte také omáčky, zmrzliny či pudingy.
Jak nahradit máslo v krému : Jak nahradit v receptech máslo Nejjednodušším způsobem je nahradit máslo za 100% rostlinný tuk typu Alsan (případně veganská Hera, Rama, Stella aj.), který se v těstech chová víceméně stejně. Proto můžete nahrazovat bez úprav množství a recept vám bude fungovat.