Jak postupovat při depresí?
Důvěřujte svému lékaři a nebojte se mu sdělit své potíže a problémy, zvláště úvahy o sebevraždě. Za své problémy se nestyďte. Tím, že se lékaři svěříte, pomůžete sami sobě – léčba bude rychleji pokračovat. Lékař rozumí vašemu stavu, a proto může pomoci lépe než kdokoliv jiný.Základním principem komunikace s někým, kdo trpí duševním onemocněním, je naslouchání. Je důležité dát člověku prostor a snažit se pochopit jeho aktuální potřeby. Například u deprese je naprosto nevhodné člověka povzbuzovat a nutit ho k aktivitě, říkat mu, že by se měl trochu rozveselit atd.Základním projevem depresivní poruchy je změna nálady spjatá se ztrátou zájmů a radosti. Pacient je smutný, bez energie, odkládá jakoukoli činnost, ztratil chuť k životu, sexu, jídlu, v průběhu dne je ospalý a polehává, přitom v noci špatně spí, stěžuje si na únavu, vyčerpání, bolesti hlavy, na hrudi apod.

Co se děje v mozku při depresí : Pokud člověk trpí depresí, může docházet ke změnám metabolismu v mozku – vzniká zde nerovnováha přenašečů (neurotransmiterů) serotoninu, noradrenalinu a/nebo dopaminu. U depresivních onemocnění, která jsou střídavě spojená s chorobně dobrou náladou (mánií), dochází v mozkovém metabolismu k jiným změnám.

Jak vypadá těžká deprese

Často se deprese projevuje také tělesnými obtížemi – pocit sevření na hrudi, pocit neklidných nohou, bušení srdce při úzkosti a další bolesti bez jiné adekvátní příčiny. U nejtěžších forem deprese se mohou projevit i psychotické příznaky (halucinace, bludy).

Jak dopadne Neléčená deprese : Deprese patří mezi běžná onemocnění duševního zdraví dnešní populace. Odborníci nyní zjistili, že neléčené letité depresivní stavy mohou vést k neurodegenerativním zánětům mozku. Důkazy poukazují na trvalé biologické změny u lidí, kteří trpí depresí více než deset let.

Terapeutka doporučuje poslech hudby, sledování filmu, kutilství. Betsy Sansby také vybízí, aby lidé v případě vnitřního neklidu šli ven a dělali cokoli, co je napadne. Určit si blízké cíle a ty splnit. Tyto metody by podle ní měly pomoci, aby se člověk necítil bezmocně.

Samozřejmě převážná část depresí pramení ze stresu, strachu a napětí. Terapeutka Lucie Mucalová uvedla, že dlouhodobě neřešené strachy či těžké situace se mohou proměnit v úzkost a následně depresivní stavy, které berou radost ze života.

Jak poznam že mám depresí

Deprese u mužů a žen se může lišit v projevech

  • U žen se u deprese může častěji projevovat úzkost, mívají typické pocity smutku, viny, bezcennosti, častěji je přítomen pláč.
  • U žen také mohou být variabilnější změny ve spánku či chuti k jídlu.
  • Ženy s depresí také častěji udávají tělesné příznaky doprovázející depresi.

Deprese může mít různou podobu a stupeň hloubky – od mírné až po závažnou. Může probíhat chronicky i epizodicky, přičemž jednotlivé epizody trvají v průměru šest až osm měsíců.Babské rady na deprese – splín a smutek, aneb jak zatočit s

  1. Nedělejte ze všeho obrovskou katastrofu.
  2. Nepřemýšlejte stále o negativních věcech.
  3. Není dobré se stále vracet do minulosti.
  4. Oslovte své okolí
  5. Snažte se dodržovat jistý denní režim.
  6. Věci nejsou vždy pouze černobílé
  7. Stále dokola si připomínejte realitu.


Spolu s dalšími odborníky v oblasti duševního zdraví dali dohromady taktiky, která vám pomohou zastavit lehkou depresi dříve, než se plně rozvine.

  1. Zacvičte si.
  2. Dopřejte si rozmazlovací den.
  3. Nebuďte sami.
  4. Meditujte.
  5. Vyhřívejte se na slunci.
  6. Přestaňte kouřit a pít alkohol.
  7. Dopujte se zdravými potravinami.

Co se nesmí při dně : Nevhodné při dně jsou také: čokoláda, kakao, rebarbora, tučné mléčné výrobky, plísňové a tavené sýry. Nemělo by se používat ostré a pikantní koření ani hořčice. Seznam zakázaných nápojů zahrnuje: silnou přírodní kávu, černý čaj, neředěné ovocné šťávy a sladké perlivé nápoje.

Kam volat když mám deprese : TELEFONICKÁ POMOC

  • Linka bezpečí (Sdružení Linky bezpečí): 116 111 (nonstop), ZDARMA.
  • Linka pro rodinu a školu (Cesta z krize): 116 000 (nonstop), ZDARMA.
  • Linka první psychické pomoci (Cesta z krize): 116 123 (nonstop), ZDARMA.
  • Linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí (Bílý kruh bezpečí): 116 006 (nonstop), ZDARMA.

Co dělá člověk v depresí

Smutek, nezájem, bezmoc, nerozhodnost, beznaděj, zpomalená řeč a hlas, v němž je slyšet trvalé trápení, mluvení o odchodu ze života a někdy i pokusy o sebevraždu – to jsou nejnápadnější projevy depresivních lidí. Depresivní pacienti jsou mimořádně citlivý na své zdraví a jakoukoliv poznámku o svém zdravotním stavu.

Spolu s dalšími odborníky v oblasti duševního zdraví dali dohromady taktiky, která vám pomohou zastavit lehkou depresi dříve, než se plně rozvine.

  1. Zacvičte si.
  2. Dopřejte si rozmazlovací den.
  3. Nebuďte sami.
  4. Meditujte.
  5. Vyhřívejte se na slunci.
  6. Přestaňte kouřit a pít alkohol.
  7. Dopujte se zdravými potravinami.

Bolesti hlavy, trnutí v hlavě, napětí v čele, problémy s ostrým viděním a se zaostřováním obrazu při viděni, trnutí ve žvýkacích svalech, pocit nemožnosti polknout a knedlíku v krku, pocity nedostatku vzduchu a dušení, pocity sucha v puse nebo nadměrného slinění, pocity dušení a tlaku na krku, pocity tíhy a tlaku na …

Co pomáhá na depku : Spolu s dalšími odborníky v oblasti duševního zdraví dali dohromady taktiky, která vám pomohou zastavit lehkou depresi dříve, než se plně rozvine.

  1. Zacvičte si.
  2. Dopřejte si rozmazlovací den.
  3. Nebuďte sami.
  4. Meditujte.
  5. Vyhřívejte se na slunci.
  6. Přestaňte kouřit a pít alkohol.
  7. Dopujte se zdravými potravinami.