Jaký postřik na pampelišky?
Efektivním a současně nejšetrnějším bojem s pampeliškou je i klasické ruční odstranění kořene. Znamená to zakleknout s motyčkou a pustit se do toho. Je však nutné vytáhnout celý kořen, a to právě u pampelišky není úplně jednoduché. Bez toho se vám žlutý nezmar může na zahradě objevit znovu.Když vytrhnete rostlinu bez něj, brzo vaši zahradu zase zaplaví žluté květy. Proto si sežeňte speciální "vypichovač" s kolébkou uprostřed, který tento plevel zcela odstraní. Jednoduše jím pampelišku podeberete a vytáhnete i s kořenem. Stojí asi stokorunu.Pro přesnou aplikaci přípravků proti plevelům použijeme postřikovače, jen přípravek Travin aplikujeme rozmetadlem. Nejvhodnější termín aplikace postřiků proti plevelům je květen, kdy plevele jsou v počátku svého růstu a teploty jsou již pravidelně nad 12 stupňů.

Kdy aplikovat bofix : Bofix se aplikuje 1× za sezónu (duben až září), v době kdy už je plevel vzešlý a má rozvinuté listy. Postřik na nevyvinutý plevel bude zcela neúčinný.

Jak vyprat pampelišky

Často pomůže žlučové mýdlo, které lze zakoupit v běžné drogerii. Vlhkým mýdlem skrvnu potřete a nechte chvíli působit. Poté vyperte v pračce tak, jak jste zvyklí. Jinou z babských rad při odstraňování pampeliškových fleků je použití jarového přípravku.

Jak vyrobit domácí postřik na plevel : Smíchejte 300 ml octa 10%, 30 g soli a tři kapky saponátu na mytí nádobí. Množství si vždy poměrově upravte podle toho, zda plánujete stříkat celou zahradu nebo tři truhlíky na balkoně. Všechny ingredience dobře promíchejte, aby se sůl zcela rozpustila.

Stojí v trávě hospodyňka, džbánky od smetany cinká. Džbánkem o džbáneček zvoní, všude kolem ní to voní.

Já doporučuji jít stříkat v období, když 3 dny po sobě dosahovala odpolední teplota alespoň 15 °C. Aplikace by se měla provádět v odpoledních hodinách, kdy je právě takováto teplota. Ne ráno ani navečer, protože to je škůdce schovaný.

Co pomáhá proti plevelů

Herbicidy jsou přípravky určené k likvidaci plevele nebo nežádoucí vegetace. Mezi totální herbicidy patří Roundup a Touchdown Quattro, mezi selektivní herbicidy potom Agil, Bofix a Garlon. U většiny přípravků lze zvolit hotový postřik, nebo nebo koncentrát k přípravě postřiku naředěním vodou.Agro Bofit je 250 ml přípravek, který ničí jen specifickou skupinu rostlin, v tomto případě jsou to dvouděložné plevele v trávnících, kukuřici a obilninách.Sečení po aplikaci – po aplikaci Bofixu se může trávník sekat za 2-14 dní (delší časový úsek se doporučuje při hubení vytrvalých plevelů).

V Evropě má zákaz. Na americkém trhu se jmenuje se Phydura. Je to širokospektrální herbicid, který pracuje na biologické bázi.

Kam na pampelišky : Se sběrem kořenů pampelišky to nebývá vždy úplně jednoduché. Nejlépe uděláme, když si vezmeme na pomoc ostrý rýč, kterým vyrýpneme co nejdelší kořeny. Použít můžeme zahradnickou lopatku, kterou ovšem nedobydeme celé kořeny. Pro sběr si vybereme čistou louku, kde nehrozí znečištění cizorodými látkami.

Kdy postřik proti Pilatce : Postřik se provádí obvykle na konci kvetení (v době počátku opadu korunních plátků).

Kdy aplikovat Rock Effect

Pro optimální účinnost je nutné aplikovat při zjištění prvního výskytu škůdců. Pokud je použita koncentrace, postřik či rosení ukončíme při dokonalém ovlhčení, nejpozději při počínajícím skanutí aplikační kapaliny z povrchu ošetřovaných částí rostlin.

Jak na plevel přírodní cestou

  1. Polévání horkou vodou – tento k přírodě šetrný postup patří mezi ty nejjednodušší.
  2. Použijte jedlou sodu – účinný přípravek v boji proti plevelu je jedlá soda.
  3. Přípravek z vody a octa – podobně jako jedlá soda funguje také ocet.

Bílý ocet má i další využití – jako přírodní herbicid na plevel. Jeho kyselost dokáže zničit buňky rostlin, což vede k jejich uschnutí a následnému odumření. Stačí roztok bílého octa nastříkat přímo na plevel a po několika dnech by mělo dojít k viditelným výsledkům.

Jak Naredit bofix : Bofix má jednoduché dávkování – každých 10 ml Bofixu ředíme 1 litrem vody. Vzniklá směs stačí na ošetření plochy 5×5 metrů. To je množství dostačující pro jednu normálně udržovanou plochu okolo rodinného domku zasaženou běžnými plevely.