Levá horní čtvrtina je místem pro nadepsání adresy odesílatele – napište svou adresu přibližně 1 cm od okrajů obálky. V případě nezastižení adresáta vám bude dopis vrácen. Jednotlivé řádky pište ve stejném sledu, jako u adresáta.Adresa musí být napsána čitelně, přehledně, dostatečně velkým písmem a bez přepisování; je-li adresa psána strojem, na počítači apod., písmo (malá písma) nesmí být menší než 2,5 mm. Adresa adresáta nesmí být napsána červenou barvou nebo prostředkem obsahující luminiscenční barvivo.Když někomu přijde výzva k zaplacení pokuty za rychlou jízdu, tedy obávaná obálka s modrým pruhem, a v ní výzva k zaplacení určité částky za rychlou jízdu nebo za špatné parkování, stačí pokutu zaplatit.
Jak vypadá Dodejka : Je to malý oddělitelný lístek připevněný na první straně dopisu, který si příjemce odtrhne a odesílateli jej vrátí jako potvrzení doručení. Dotaz: Jak vypadá dodejka Odpověď: Dodejka je obvykle malý pruh papíru s údaji, jako jsou jméno a adresa odesílatele a příjemce, datum doručení a podpis příjemce.
Kde se píše odesílatel a kde příjemce
Adresa odesílatele (vaše) musí být v levém horním rohu. Zatímco adresa příjemce na pravém středu obálky.
Co napsat na obálku doporučeného dopisu : Jaké náležitosti má doporučený dopis
- Jméno příjemce / název firmy či instituce.
- Kontaktní osoba / doplňkové informace.
- Ulice a číslo popisné
- Poštovní směrovací číslo a město.
Do levého horního rohu obálky napište svou adresu. Nezapomeňte na své jméno a příjmení, ulici a číslo domu, PSČ a město. Nad adresu můžete také napsat „Odesílatel“. Do pravého dolního rohu obálky napište adresu osoby, které dopis posíláte.
Adresa odesílatele (vaše) musí být v levém horním rohu. Zatímco adresa příjemce na pravém středu obálky.
Jak poslat dopis s červeným pruhem
Vzhledem k důležitosti sdělení, může být zásilka s červeným pruhem dodána pouze do rukou adresátovi. K převzetí nelze udělit plnou moc, dopis tedy nesmí převzít žádný zmocněnec. Adresát navíc musí podepsat dodejku, která se následně odešle pro kontrolu zpět odesílateli.Červený pruh
Jedná se o nejvyšší důležitost korespondence, používanou například k předvoláním na policii, informace o vzniklých závazcích u správy sociálního zabezpečení, informace o přijetí na školy, atd. Zásilku lze převzít pouze osobně a není možné na převzetí vystavit komukoliv plnou moc.Všechny zásilky musejí být správně označeny adresou adresáta i odesílatele: příjemce vpravo dole, odesílatel vlevo nahoře. Adresy lze napsat přímo na krabici nebo použít papírový nebo samolepicí adresní štítek.
Jak nadepsat balík
Adresa adresáta by se tak měla nacházet v pravé dolní čtvrtině, zatímco adresa odesílatele v levé horní čtvrtině. Vypište stejně tak všechny údaje ze vzoru adresy na obálce to znamená: jméno a bydliště ulice.
Kolik se platí za dopis : Základní ceny
OBYČEJNÉ PSANÍ EKONOMICKÉ* | Do hmotnosti / cena v Kč | |
---|---|---|
50 g – standard | 100 g | |
Základní cena | 27,00 | 31,00 |
Cena se Zákaznickou kartou ČP – při jednorázovém podání 1 – 9 ks zásilek | 26,00 | 30,00 |
Cena se Zákaznickou kartou ČP – při jednorázovém podání 10 a více ks zásilek | 25,00 | 29,00 |
Co napsat na poštovní obálku : Samotná doručovací adresa pak patří do pravé spodní čtvrtiny obálky. Na řádky pod sebe napište oslovení (volitelné), jméno adresáta, ulici s číslem popisným, PSČ a město. V případě, že posíláte zásilku do/ze zahraničí, připište pod adresu ještě cílovou zemi (ideálně v angličtině, popř. jazyce cílové destinace).
Jak poslat dopis bez pošty
Korespondenci, kterou napíšete na počítači, už nemusíte tisknout, obejdete se i bez obálky, známky, nemusíte nic nosit na poštu nebo do schránky. Dopisy, faktury a jakékoli jiné dokumenty stačí pár kliky uložit ve formátu PDF a služba Dopis Online zajistí vytištění, vložení do obálky a odeslání adresátovi.
Obálka s červeným pruhem
Může se jednat například o předvolání na policii, vzniklé závazky nebo upozornění správy sociálního zabezpečení.Červený pruh
Jedná se o nejvyšší důležitost korespondence, používanou například k předvoláním na policii, informace o vzniklých závazcích u správy sociálního zabezpečení, informace o přijetí na školy, atd. Zásilku lze převzít pouze osobně a není možné na převzetí vystavit komukoliv plnou moc.
Jaké Dopisy posílá Městský úřad : Obálka s modrým pruhem
Dopisy s modrým pruhem využívají orgány veřejné správy, jako jsou například obecní, katastrální, finanční nebo živnostenské úřady, soudy, školy, ale také ministerstva. Na rozdíl od obálky s červeným pruhem může tento dopis převzít také určený zmocněnec.