Jak poslat email s žádostí o práci?
Jak napsat email s žádostí o práci – motivace

Účelem průvodního dopisu není papouškovat váš životopis, ale krátce se představit, aby si o vás personalista uměl udělat hrubou představu, a hlavně sdělit, proč chcete pracovat právě na této pozici a jaké k ní máte předpoklady (vzdělání, praxe, jazyky a další dovednosti).Předmět e-mailu s žádostí o zaměstnání musí přesně sdělit, kdo jste a co hledáte, aniž by zaměstnavatel musel otevřít celou zprávu. Předmět e-mailu by měl obsahovat název pracovního místa a vaše jméno. Například: CV Ředitel personalistiky – [Příjmení & Jméno]zatelefonovat na nějaké telefonní číslo uvedené u firmy v Seznamu na firmy.cz. nebo v nouzi napsat naslepo na určité adresy. Zjistěte si, na jaké doméně má firma svůj web (třeba example.com) a potom napište na [email protected] a na [email protected], tam je šance, že se to dostane na personální oddělení.

Jak začít pracovní email : Důvod vašeho e-mailu

V e-mailu se zaměřte na jednu věc, kterou potřebujete probrat či vyřešit. Napište konkrétní důvod, proč e-mail píšete. Nepoužívejte slovní spojení Dovoluji si vás (kontaktovat, informovat…). Tím, že e-mail píšete, tak už jste si dovolili.

Jak napsat dopis s žádostí o práci

Buďte struční, pište v krátkých odstavcích. Zdůrazněte souvislost mezi Vámi a danou pozicí, proč reagujete právě na tuto pozici, jaké zkušenosti z Vás dělají toho pravého kandidáta. Zmiňte, proč chcete pracovat v dané společnosti a co do ní přinesete. Nalaďte personalistu tak, aby se o Vás chtěl dozvědět víc.

Jak se píše oficiální žádost : Úřední dopis: Žádost

Pokud se pustíte do psaní žádosti, její struktura je taková, že na prvním místě je adresa odesílatele, 2x volný řádek, poté adresa příjemce. Předmět dopisu napíšeme tučným písmem a uvádíme čeho se naše žádost týká. Poté vynecháme dva řádky. Následuje text žádost a závěr, případně přílohy.

Mám velký zájem o volné pracovní místo obchodního ředitele ve vaší společnosti UniKát. K tomuto e-mailu přikládám všechny dokumenty požadované ve výběrovém řízení. Tímto emailem předkládám svou žádost o aktuální volné pracovní místo finančního analytika ve vaší společnosti.

Buďte struční, pište v krátkých odstavcích. Zdůrazněte souvislost mezi Vámi a danou pozicí, proč reagujete právě na tuto pozici, jaké zkušenosti z Vás dělají toho pravého kandidáta. Zmiňte, proč chcete pracovat v dané společnosti a co do ní přinesete. Nalaďte personalistu tak, aby se o Vás chtěl dozvědět víc.

Jak správně oslovit v mailu

Nezapomeňte e-mail zahájit oslovením. V oficiální komunikaci není zahájení e-mailu pozdravem považované za vhodné. Obvykle je oslovení ve formě Vážený pane/Vážená paní a následuje oslovení akademickým titulem, funkcí nebo příjmením. Za oslovením se vždy píše čárka a další řádek by měl začínat malým písmenem.Jak to poslat

Životopis a dopis se posílají nejčastěji emailem. Můžete ho poslat i papírovou poštou, ale je to zbytečné, protože příjemce si to z emailu umí vytisknout i sám. Lepší je posílat žádosti o práci ze soukromého mailu, nikoli z pracovního. (Pokud nemáte soukromý email, tak si ho koukejte zařídit.)Nejdůležitější je, aby adresát obsaženému sdělení v dopise porozuměl.

  1. Adresa odesílatele. Na prvním místě je Vaše adresa, tj.
  2. Adresa příjemce.
  3. Předmět žádosti.
  4. Oslovení
  5. Text žádosti.
  6. Rozloučení a podpis.


V oficiální komunikaci není zahájení e-mailu pozdravem považované za vhodné. Obvykle je oslovení ve formě Vážený pane/Vážená paní a následuje oslovení akademickým titulem, funkcí nebo příjmením. Za oslovením se vždy píše čárka a další řádek by měl začínat malým písmenem.

Jak žádat o práci : Průvodní dopis začněte zdvořilým pozdravem a pokračujete vysvětlením, o jakou konkrétní pozici se ucházíte a kde jste se o ní dozvěděli. Můžete ve stručnosti zmínit vaši motivaci – proč vás právě tato pracovní nabídka zaujala a jakou pro ni máte kvalifikaci (například, že už 10 let působíte v oboru).

Jak napsat formální email oslovení : Pro formálnější oslovení použijte „Dobrý den, pane Nováku“. Až na výjimky doporučujeme oslovení „Dobrý den, XY“, nikoliv „Vážený pane, XY“. Druhá varianta je příliš formální a používá se spíš v úřední nebo akademické komunikaci.

Jak má vypadat formalni email

Nejvhodnějším zakončením formálního e-mailu jsou formulace jako: „S pozdravem“, „S úctou“, „S přáním hezkého dne“ apod. Na konci e-mailu pak samozřejmě nesmí chybět Vaše jméno a přímení. V nastavení e-mailu si rovněž můžete nastavit automatický podpis, což působí více profesionálně.

Nejvhodnějším způsobem zakončení formálního e-mailu jsou formulky „S pozdravem“, „S úctou“ nebo „S přáním hezkého dne“. Nakonec uveďte své jméno a příjmení, popřípadě další kontakt na vás.Buďte struční, pište v krátkých odstavcích. Zdůrazněte souvislost mezi Vámi a danou pozicí, proč reagujete právě na tuto pozici, jaké zkušenosti z Vás dělají toho pravého kandidáta. Zmiňte, proč chcete pracovat v dané společnosti a co do ní přinesete. Nalaďte personalistu tak, aby se o Vás chtěl dozvědět víc.

Jak se píše žádost : Struktura žádosti

  1. Adresa žadatele včetně PSČ – uvádíme na dva řádky, na třetím řádku se podle potřeby uvádí kontakt na žadatele.
  2. Předmět dopisu (vždy tučně) doplněn o co žádáme, po předmětu vynecháme 2 řádky.
  3. Text žádosti.
  4. Závěr.