Jak poskytnout zpětnou vazbu?
Zpětnou vazbu vždy předávejte mezi 4 očima. Zpětná vazba by měla vyústit do dialogu. Zaměstnanec musí dostat prostor vyjádřit se k feedbacku, přiblížit Vám svůj názor na věc, případně příčinu určitého chování či řízení. Rozhovor by měl končit návrhem řešení situace, na kterém se společně shodnete.Je normální, pokud na negativní zpětnou vazbu nedokážete zareagovat hned. Pokud je to nutné, řekněte zaměstnavateli či kolegovi, že mu děkujete za feedback, ale že se nad tím potřebujete ještě sami zamyslet, případně popřemýšlet nad řešením problému. Kolegu později vyhledejte a rozhovor dokončete.Zaměřte se na chování.

Zpětná vazba by se měla zaměřit na chování, a ne na to, jak někdo vypadá, jak smýšlí, kdo je nebo čemu věří. Je důležité vyhýbat se komentářům namířeným na osobnost, inteligenci nebo jiné osobní identifikátory a místo toho udržovat konverzaci zaměřenou na situaci, která vyžaduje zlepšení.

Jak dát negativní zpětnou vazbu : Tip 8: Jak dát negativní zpětnou vazbu

Když podřízený pláče, nemluví, je smutný nebo zaražený, nechte ho emoci prožít, mlčte, maximálně zdůrazněte, že se mu snažíte pomoct. Nabídněte mu, ať „to rozchodí” nebo si odskočí a vrátí se. Pokud by byl v hodně silných emocích, raději meeting přerušte a pokračujte jindy.

Jak poskytovat zpětnou vazbu

Několik tipů, jak poskytovat konstruktivní zpětnou vazbu

  1. Poskytujte pozitivní zpětnou vazbu před negativní
  2. Povzbuzujte.
  3. Buďte konkrétní
  4. Uvádějte detaily.
  5. Raději spíše popisujte, než posuzujte.
  6. Soustřeďte se na to, co lze změnit.
  7. Převezměte za zpětnou vazbu zodpovědnost.
  8. Zaměřte se na řešení, nabídněte alternativy.

Co je zpětná vazba v komunikaci : Obecně je chápána jako proces, při kterém příjemce sdělení shromažďuje informace a následně je vyhodnotí. Obecně řečeno se jedná o informace o vlastním chování od sebe a druhých. Zpětná vazba může vést k posílení činnosti jednotlivce i týmu, zvyšuje produktivitu práce a umožňuje řídit vlastní chování na cestě k cíli.

Proč je podávání zpětné vazby tak důležité Zpětná vazba je to, co nás v životě může dále rozvíjet. Každý den získáváme zpětné reakce na naše jednání ze svého nejširšího okolí. Na základě informací z těchto reakcí se může formovat naše osobnost a náš přístup k okolnímu světu.

Podstatné je, že pomocí zpětné vazby získáváme důležité informace – pohled zvenčí, často konstruktivně kritický, kterého bychom sami nebyli schopni z důvodu subjektivního zatížení. Zkreslený pohled na sebe může být zapříčiněn našimi vlastními obranami či snahou udržet si svou důstojnost a sebevědomí.

Co to je 360 zpětná vazba

360° zpětná vazba je metoda hodnocení, při níž je jednomu zaměstnanci poskytována zpětná vazba větším počtem respondentů. Své místo si nachází jak v rozsáhlejších, tak i menších pracovních kolektivech.Druhy zpětné vazby

Pozitivní – zaměření na pochvalu, na úspěchy nebo zlepšení, ke kterým došlo. U druhého chceme nějaké chování upevnit, posílit, podporujeme udržení stávajícího směru. Negativní – zaměření na kritiku, upozornění na určité nežádoucí chování nebo nedostatky.Pokud chceme poskytnout účinnou a kompletní pozitivní zpětnou vazbu, sledujme pečlivě svoje související pocity a přemýšlejme o potřebách, které jsou jejich příčinou. Můžeme pak říct v souladu se skutečností například toto „Katko, děkuji mnohokrát, mám opravdu radost, že mi zprávu neseš už dnes. Vážně se mi ulevilo.

Výhody zpětné vazby ve společnosti

příjemci pomáhá získat pohled zvenčí na svůj výkon či jednání a udržet jeho správný směr, popř. jej korigovat správným směrem, společnosti nebo konkrétnímu pracovnímu týmu pomáhá budovat otevřenou atmosféru důvěry, která pomáhá k dosažení stanovených cílů.

Jak se v komunikaci projeví pozitivní zpětná vazba učitele na žákovskou odpověď : Gavora (2005) uvádí následující typy pozitivní zpětné vazby: (1) akceptace odpovědi žáka – stručné potvrzení výrazy typu ano, dobře, v pořádku; (2) echo – zopakování žákovské odpovědi nebo její části; (3) elaborace odpovědi – učitel rozvine či doplní žákovskou odpověď; (4) pochvala žáka – učitel ocení a vyzdvihne …

Jak formálně poděkovat : Pokud si nevíte rady, jak poděkování napsat, držte se této struktury:

  1. Začněte vhodným oslovením, např. milá maminko, vážený pane Dvořáku, drahá teto Heleno
  2. Napište, za co děkujete.
  3. Buďte konkrétnější.
  4. Uzavřete dopis například pozváním na kávu, pozdravy rodině apod.
  5. Už jen podpis a hotovo. 🙂

Čím motivovat žáky

Jednou z největších motivací zůstává pro žáka pochvala a kladné hodnocení jeho aktivit od vyučujícího. Učitelům se osvědčilo aktivní zapojení žáků do výuky a tzv. zážitková pedagogika. Její podstatou je výuka žáka pomocí zážitku, na základě kterého si zapamatuje maximum informací.

Vyhořelí učitelé mají více konfliktů s rodiči žáků, mnohem hůře je prožívají a obtížněji hledají jejich řešení. Spokojení učitelé jsou realističtější, často konfliktům předcházejí, mají pevnější hranice komunikace a neprožívají problémy osobně, rodičů se nebojí.Poděkování s dárkem

Může to být třeba velká tabulka čokolády, poukaz na masáž… Nebo poděkujte s Florea. Poslat květiny se vzkazem jako poděkování je čím dál oblíbenější forma vyjádření vděčnosti za pomoc či radu. Počet růží nebo jiných květin do děkovné kytice by měl být úměrný velikosti pomoci.

Co říct na Děkuji : Všichni Vám řeknou – bylo mi ctí, rádo se stalo, udělal jsem to rád, jsem rád, jsem poctěn, OK, já díky a další a další.