Jak popsat vzhled?
Chceme-li popsat nějakého člověka, obvykle nám nestačí pouze jeho vzhled. Zajímá nás i to, jaký je – jeho vlastnosti a charakter. V takovém případě tedy obvykle píšeme charakteristiku, která má za úkol popsat jak vzhled, tak i vlastnosti.Jedná se o popisný slohový útvar, který se na rozdíl od popisu nezajímá pouze o vnější stránky, ale především ty vnitřní. Z tohoto důvodu se obvykle nevěnuje věcem, ale převážně osobám a případně zvířatům. Není však nemožné charakterizovat například místo, musíme však jít více do hloubky.POPIS: Cílem popisu je v logicky uspořádaném pořadí vyvolat ve čtenáři představu o předmětu, osobě, ději nebo třeba krajině. Začínáme nejdůležitějšími prvky a snažíme se o maximální výstižnost. Uvádí se podstatné znaky a vlastnosti, používáme spisovný jazyk a neutrální jazykové prostředky.

Jak napsat závěr charakteristiky : Na konci by neměl chybět nějaký závěr, aby čtenář nemusel váhat, zda jde o konec textu, nebo o chybu v tisku/ztracený papír apod. Tam je dobré shrnout nejdůležitější informace o postavě, vypíchnout její význam apod. Charakteristika je jeden z těch textů, kde se po vás požaduje barvitý jazyk.

Jak popsat svou povahu

Navenek můžeme popsat povahu pomocí lidských vlastností, kladných nebo záporných povahových rysů, jako jsou přítelský/nepřátelský, poctivý/nepoctivý, aktivní/líný, spolehlivý/nespolehlivý, pravdomluvný/lhář a tak podobně. Povaha člověka tedy do značné míry ovlivňuje vztah člověka k práci.

Co člověka vystihuje : Ashtona a Kibeoma Lee však osobnost člověka nejlépe vystihuje dimenzí šest, kterými jsou: poctivost-pokora (Honesty-Humility), emocionalita (Emotionality), extraverze (Extraversion), přívětivost (Agreeableness), svědomitost (Conscientiousness) a otevřenost vůči zkušenosti (Openess to Experience).

Charakteristika fejetonu

Napsán je zábavným literárním slohem, mnohdy satiricky komentujícím či trefně ironizujícím vybrané dobové události. Časté jsou nadsázka, humorné postřehy nebo hyperboly. Typický humor obsahuje i užívání komických výrazů, slovních hříček či užití knižních tvarů.

Vypravování je prozaický slohový útvar. Podstatou vypravování je vystihnout děj, příběh tak, aby si ho čtenář, posluchač dovedl představit. Vypravování má tedy děj buď skutečný, nebo smyšlený. Vypravování může obsahovat monology (samomluvu), dialogy (rozhovory více postav), řeč přímou a nepřímou.

Co je dynamický popis

Popis statický – popisuje vnější znaky, jak někdo nebo něco vypadá. Popis dynamický – popisuje průběh děje, jak něco funguje.Závěr by měl především korespondovat s úvodem. Je vhodné znovu zopakovat, co bylo cílem práce a uvést, jakým způsobem byl tento cíl naplněn (k jakým výsledkům autor došel, jak postupoval) – pokud nebylo možné splnit všechny dílčí cíle, pak by nemělo chybět zdůvodnění.Povahové typy

  • Sangvinik – veselý, otevřený a bezstarostný.
  • Cholerik – nesnáší, když nemá pravdu, potřebuje vyhrávat.Je tvrdohlavý a cílevědomý.
  • Flegmatik – klidný až lhostejný, mírumilovný, vyrovnaný a poměrně spolehlivý.
  • Melancholik – uzavřený, tichý, přecitlivělý a vážný.


Povahu lze poznat například pozorováním chování a reakcí jednotlivců, jeho komunikací a postojů k různým situacím. Povaha se mění v průběhu celého života, ale většina základních charakterových vlastností se vytváří již v raném dětství.

Jak popsat svůj charakter : Ve svém jednání se u jednotlivců projevují charakterové vlastnosti. Mohou být pozitivní i negativní. Pozitivní – ochotna, laskavost, pravdomluvnost, poctivost, pečlivost, rozvážnost, upřímnost, tolerance, věrnost…. Negativní – lhostejnost, lenost, závist, nenávist, zbabělost, nedbalost, nedůvěřivost, ignorace,….

Co by měl obsahovat fejeton : Fejeton by měl být gradován do jedné pointy a obsahovat nové, nečekané pohledy na věc, a tím vést čtenáře k zamyšlení nad tématem (proto často obsahuje nezodpovězené otázky). V angličtině se význam posunul; feuilleton je v tištěných periodikách používán ve smyslu román na pokračování.

Jak by měla vypadat zpráva

Zpráva patří mezi základní žurnalistické útvary. Měla by v sobě zahrnovat odpovědi na otázky co, kdo, kdy, kde a jak. Zpráva čtenářům přináší ucelené informace, rozšiřuje zprávu krátkou, dále uvádí další podrobnosti, skutečnosti i citace. Jedná se o útvar, kde by měla být dodržena objektivita, a to bez debat.

Nejjednodušší způsob je rozdělit si text do třech základních částí, které můžete dále členit. V úvodu byste měli nastínit, o čem vlastně celé vypravování bude, představit postavy, uvést místo a čas děje. Ve stati by se měl už celý příběh odehrávat. Určitě nezapomeňte na zápletku, zvrat a vyvrcholení.Rozlišujeme: popis prostý popis odborný popis umělecký (líčení)

Jak má vypadat závěr práce : Závěr je nutné koncipovat tak, aby odpovídal úvodu. Jinými slovy v úvodu jste představili cíl práce a v závěru ho musíme uvést opětovně, ovšem se zjištěným výsledkem společně s komentářem, jak jste cílem dosáhli, jaké metody jsme použili, apod.