Trpělivé vyslechnutí, projevy akceptace, úcty, zájem, pochopení, vcítění. Dávat najevo pochopení pro tento stav i situaci nemocného, empatizovat s jeho pocity bezmoci, ale vyjadřovat naději na zlepšení budoucnosti. Pomoci mu orientovat se v situaci, vysvětlit mu co se s ním děje.Pokud jste blízkým člověkem nemocného a rozhodnete se mu být oporou, je dobré se zamyslet nad tím, jaká je vaše úloha a s čím můžete pomoci. Není totiž potřeba přebírat role všech ostatních osob v kruhu, jako je například lékař (zasahovat do léčby) nebo jako je nemocný sám (rozhodovat za něj).Napoví vám následující výčet příznaků, které mohou být důvodem k návštěvě odborníka.
- Potíže se spánkem.
- Snížený zájem o věci, které vás dříve bavily.
- Všechno vás rozčiluje.
- Jste zaplaveni hanbou a pocity viny.
- Vaše chutě se výrazně změnily.
- Pociťujete nadměrnou únavu.
- Neschopnost se soustředit.
Kam umistit psychicky nemocneho cloveka : Odbornou pomoc v péči o psychicky nemocnou osobu vám poskytnou také tyto zdravotní a sociální služby:
- odlehčovací služba.
- pečovatelská služba.
- denní stacionář
- centrum denních služeb.
- domov se zvláštním režimem.
- domov pro seniory.
Co dělat se špatnou psychikou
Jak a kde se na psychologa/psychiatra obrátit
- Linka první psychické pomoci – tel. 116 123 (nonstop), ZDARMA.
- Linka důvěry Centra krizové intervence – tel. 284 016 666 (nonstop)
Co dělat pro lepší psychiku : Léky na stres a úzkost
- LAVEKAN 80 mg 28 kapslí Léčivý přípravek.
- BOIRON SÉDATIF PC 90 tablet. Homeopatický lék.
- KNEIPP Kozlík potahované tablety 90 tablet. Léčivý přípravek.
- NOVO-PASSIT Roztok 200 ml.
- MAGNE B6 470 mg / 5 mg 100 tablet.
- LAVEKAN 80 mg 14 kapslí
- PERSEN Forte 40 tobolek.
- PERSEN obalené tablety 40 kusů
Základním principem komunikace s někým, kdo trpí duševním onemocněním, je naslouchání. Je důležité dát člověku prostor a snažit se pochopit jeho aktuální potřeby. Například u deprese je naprosto nevhodné člověka povzbuzovat a nutit ho k aktivitě, říkat mu, že by se měl trochu rozveselit atd.
Mezi hlavní příznaky patří chronický pocit psychické únavy a tělesné nemohoucnosti, přehnaná sebekritika a snížená sebeúcta, podrážděnost, negativismus, bolesti hlavy, trávicí obtíže, úbytek či přírůstek váhy, poruchy spánku či zkrácený dech.
Jak se uklidnit psychicky
Následující tipy vám pomohou zklidnit se již za několik málo vteřin.
- Vyzkoušejte osvědčené dechové techniky. „Dýchej zhluboka“, zní často rada, když s vámi stres lomcuje.
- Poslouchejte hudbu, nejlépe po ránu.
- Obklopte se jasnými barvami.
- Jděte se projít ven.
- Dejte si bylinný čaj.
- Zkuste masáž dlaně
- Zajděte si za zvířaty.
Cestu ke zlepšení ovlivňuje i postoj okolí
- Nemluvte o nemoci jako o slabosti nebo povahové vlastnosti.
- Pomozte najít pomoc.
- Neporovnávejte depresi s vlastními zkušenostmi.
- Zkuste o všem otevřeně mluvit – a hlavně poslouchat.
- Nabídněte pomoc s každodenními úkoly.
- Zvěte k činnostem, ale nenuťte.
Osvědčeným, i když ne vždy oblíbeným způsobem, jak se zbavit úzkosti, je pravidelná fyzická aktivita. Důležité je provozovat takovou sportovní aktivitu, která Vás baví. Jen tak u cvičení vydržíte. Pro někoho to mohou být procházky, pro jiného jízda na kole, plávání či tanec.
Fyzické aktivity pomáhají při stavech psychického vyčerpání. Ideální je pohyb na čerstvém vzduchu, stačí i krátká svižná procházka. Dobré je i cvičení v posilovně, aerobik, spinning nebo plavání. Bylo dokázáno, že stačí 20 minut denně a vaše tělo si vyrobí tolik potřebné hormony štěstí, které omezí únavu.
Jak se zbavit vnitřního neklidu : Hluboké dýchání a relaxační techniky, jako je progresivní relaxace svalů, mohou pomoci snížit hladinu stresových hormonů a uvolnit napětí v těle. Pravidelná fyzická aktivita, jako je běh, plavání, jóga nebo cvičení, může zlepšit vaši náladu brzy okamžitě.
Jak léčit depresí doma : Babské rady na deprese – splín a smutek, aneb jak zatočit s
- Nedělejte ze všeho obrovskou katastrofu.
- Nepřemýšlejte stále o negativních věcech.
- Není dobré se stále vracet do minulosti.
- Oslovte své okolí
- Snažte se dodržovat jistý denní režim.
- Věci nejsou vždy pouze černobílé
- Stále dokola si připomínejte realitu.
Co spouští depresí
Jaké jsou příčiny deprese Příčiny deprese nejsou doposud uspokojivě objasněny. Známe pouze některé rizikové faktory, které se na vzniku depresí mohou podílet. Patří zde např.: biologická zátěž (porod, léčba steroidy), genetické dispozice, psychologická zátěž (ztráta zaměstnání, partnera) nebo určité vývojové momenty.
Mírné projevy úzkosti a stresu mohou pomoci zvládnout léky s obsahem guaiafenesinu, vitamínů skupiny B, třezalky, kozlíku, chmele, meduňky, mučenky, hořčíku či rhodioly.Příznaky, které psychické vyčerpání provází
Nejčastějšími příznaky jsou pak bolest hlavy, kloubů a svalů, poruchy spánku, neustávající únava, špatná paměť a deprese. U nemocného je snížena aktivita, nemá o nic zájem a vše se jeví jako nemožné.
Jak antidepresiva mění lidský mozek : Efekt antidepresiv na lidský mozek je dlouhodobý a zahrnuje i změny neuroplasticity a neurogeneze, které souvisí s ovlivněním genové exprese. Nejvíce prostudovanými a nejzásadnějšími v mechanismu účinku antidepresiv jsou faktory CREB a BDNF. V poslední době se rovněž pozornost zaměřuje na Fos rodinu nebo NF-κB.