Jaký polykarbonát do skleníku?
TIP: Pokud budete vybírat skleník z polykarbonátu, desky by měly mít optimální tloušťku 4–6 mm. Dokážou tak odolat výkyvům počasí a zatížení sněhem.V tomto ohledu jednoznačně kraluje sklo, které má propustnost světla přes 90 %. U polykarbonátu tl. 6 mm klesá propustnost na 82 %, a třeba polykarbonát tl. 25 mm už má jen 44 % propustnost!Polykarbonát můžete přišroubovat nebo nalepit přímo do konstrukce neutrálním silikonem, který je pro to určen. Neutrální silikon je velmi pružný a poradí si s roztažností, aniž by popraskal. Jistě si lámete hlavu, jaký polykarbonát použít.

Jak dezinfikovat skleník : Postup je opět velice jednoduchý, stačí použít Sirnou svíci. Jedna sirná svíce vám vystačí na skleník o velikosti 10–15 m3 a efektivně dezinfikuje vzduch a vymýtí veškeré mikroorganismy. Dejte takto jednoduše sbohem škůdcům, jako jsou mšice či molice, kteří přezimují a mohli by tak ohrozit vaši další úrodu.

Kolik stojí metr polykarbonátu

Polykarbonát 4 mm, čirý

Cena za m2 od 152,02 Kč / 1 m2
Cena od 264,46 Kč bez DPH
od 320 Kč / ks

Jakou zvolit tloušťku polykarbonátu : Doporučená síla desek:

Dutinkové (komůrkové) desky – pro zastřešení doporučujeme v tloušťce od 10 – 25 mm. Plné polykarbonátové desky – pro zastřešení doporučujeme od 10 mm.

Jak dlouho vám skleník z polykarbonátu vydrží Výrobci garantovaná životnost polykarbonátových desek s nanesenou UV ochranou je minimálně 10 let. Polykarbonát podléhá stárnutí a pod vlivem slunečních paprsků dochází k postupné optické i mechanické degradaci materiálu.

Nejjednodušší na stavbu a nejméně odolné budou menší plastové skleníky. Nejodolnější bude hliníkový skleník a samozřejmě ocelové konstrukce. Z výplní je na výběr polykarbonátový skleník a klasický skleník ze skla. Pokud plánujete větší skleník, nevyhnete se hloubení základů.

Jak poznat UV stranu polykarbonátu

Polykarbonátové desky mají povrchovou úpravu proti UV záření. Touto ochrannou vrstvou je běžně opatřena jedna strana desky, která je zřetelně označena na ochranné fólii jakýmkoli nápisem a musí být instalovaná vždy směrem ven ( proti Slunci )! Komůrkový polykarbonát vždy instalujte komůrkami po směru toku vody.Polykarbonátové desky instalujeme vždy komůrkami svisle, tj. po spádu vody. Otevřené konce dutinek musíme vhodným způsobem ochránit před prachem a nečistotami. Horní stranu dutinek uzavřeme AL páskou a ukončovacím U profilem, spodní stranu antidust páskou prodyšnou a U profilem, nebo jen U profilem.Pokud máte skleník z polykarbonátu, nepoužívejte chemikálie, ale pouze mýdlovou nebo teplou vodu a určitě nic nezkazíte použitím octové vody (1–2 polévkové lžíce na litr teplé vody). Pokud máte ve skleníku nářadí, které si zde chcete přes zimu uschovat, umyjte je a osušte.

Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.

Jak dlouho vydrží polykarbonát : Jak dlouho vám skleník z polykarbonátu vydrží Výrobci garantovaná životnost polykarbonátových desek s nanesenou UV ochranou je minimálně 10 let. Polykarbonát podléhá stárnutí a pod vlivem slunečních paprsků dochází k postupné optické i mechanické degradaci materiálu.

Jak vybrat polykarbonát : Plný polykarbonát je dostupný v mnoha barevných variantách. Pro skleníky a pařeniště je nejvhodnější zvolit čirou variantu. Díky své síle a tloušťce je plný čirý polykarbonát ideální volbou pro stavbu a zastřešení skleníku. Naopak barevné provedení s UV úpravou je vhodné pro zastřešení přístřešků a pergol.

Jak vyčistit polykarbonátový skleník

Pokud máte skleník z polykarbonátu, nepoužívejte chemikálie, ale pouze mýdlovou nebo teplou vodu a určitě nic nezkazíte použitím octové vody (1–2 polévkové lžíce na litr teplé vody). Pokud máte ve skleníku nářadí, které si zde chcete přes zimu uschovat, umyjte je a osušte.

Špenát – kapusta, zelí, čínské zelí a většina kořenových plodin, jako pór, řepa, mrkev, tuřín, pastinák a ředkvičky si s klidem můžete na zimu do skleníku vysadit, výsledkem bude dřívější a chutná sklizeň. Cibule – existuje poměrně málo druhů sadbové cibule, které by rostly v zimě v nevyhřívaném skleníku.Desky nejsou pochozí. Pokud během či po montáži potřebujete po deskách chodit, použijte montážní lávku, žebřík nebo fošnu, která roznese tlak na větší plochu. Pozor, hrozí propadnutí, nebezpečí poranění! Abyste zamezili poškrábání povrchu desek, nejprve na přístřešek položte vhodnou textilii.

Co a kdy sazet do skleníku : S výsadbou sazeniček pro jistotu počkejte až po květnových mrazících (12. – 14. května). Pokud máte skleník dobře zajištěný proti mrazu, můžete vysadit předpěstované sazenice rajčat.