Naneste na zadní stranu přiříznuté soklové dlaždice lepidlo na dlažbu a přiložte ho na stěnu. Pro příslušnou podlahovou dlaždici použijte podložku, např. spárovací klíny. Tato spára se později vyspáruje trvale elastickým sanitárním silikonem.Pokládka podlahových dlaždic se provádí mírným vtlačením dlaždice do lepidlového lože a poklepáním gumovým kladívkem. Dlaždice však nelze sklepat až na podklad. Při pokládce dodržujte šířku spár udanou výrobcem. Jako pomůcka slouží dlaždicové kříže nebo pokládka podle tesařské šňůry.Oblíbená pro podélné formáty jakékoliv velikosti dlaždic – prodlužuje místnost ve směru úzkých okrajů. Při pokládce lze zvolit pravidelné třetinové nebo čtvrtinové přesazení, ale i divokou náhodnou vazbu. Místnost tak bude působit uvolněnějším dojmem.
Co položit na dlažbu : Podlahy můžete obnovit rychle a snadno, když na dlažbu položíte vinylové desky. Jedná se o snadný a efektivní způsob obnovy všech místností v domácnosti. Takové desky jsou velice pevné, odolné proti vlhkosti i mechanickému poškození, a proto se hodí do kuchyně i do koupelny! A kromě toho je jejich montáž velice snadná.
Co se dělá první dlažba nebo obklad
Levnější, méně pracnou a rychlejší metodou je položení nové keramiky na původní obklad. Musí však být splněna základní podmínka, tedy to, že původní dlažba nebo obklad je bez trhlin a musí perfektně držet na podkladu. Zda pod původním obkladem nejsou dutiny, odhalíte poklepem.
Co do koupelny místo dlažby : I když stále existuje mnoho milovníků klasických keramických dlaždic, v koupelnách se stále častěji používá beton, kámen, dřevo, sklo a barvy. Místo dlažba v koupelně se objevují tapety odolné proti vlhkosti, jejichž široká nabídka vám umožní vnést do interiéru výjimečně individuální vzhled.
Podklad bude stabilní, pevný a pokládka dlaždic bezproblémová. Spodní vrstvu by měl tvořit štěrk frakce 32–63 (makadam), a to ve výšce kolem 20 cm (v závislosti na hloubce výkopu). Následuje 10cm vrstva štěrku 16–32 a nakonec finální vrstva jemného štěrku frakce 4–8. Stačí, když bude mít jen kolem 2 cm.
Zemní práce – 200 Kč/m2. Srovnání podloží – 150 Kč/m2. Pokládka zámkové dlažby – 350 Kč/m2. Celkem za položení zámkovky – 700 Kč/m2.
Kolik lepidla se dává pod dlažbu
Nejprve si musíte určit, kolik lepidla chcete mít pod dlaždicí po jejím nalepení. Minimální tloušťka by měla být 2 mm. Volba minimální tloušťky lepidla 3 mm Vám usnadní výpočet správného rozměru hladítka.Ideální je použít vhodný diamantový kotouč na zámkovou dlažbu, ve spojení s vhodným zařízením. Zámkovou dlažbu (zámkovku) můžete řezat například ruční úhlovou bruskou (flexou) nebo stolovou pilou na stavební materiály. Elektrické zařízení vybírejte i s ohledem na výšku zámkové dlažby, kterou budete řezat.V závislosti na druhu dlaždic a stupni jejich znečištění lze dlažbu vyčistit i jednoduchými domácími prostředky, jako je soda a ocet. Tyto metody jsou vhodné zejména pro betonové dlažby. Tvrdou dlažbu je také vhodné čistit strojem, například tlakovou myčkou.
Doporučuji použít odmašťovač Denas, který se jen zředí vodou. Zvláště u starší dlažby není od věci povrch ještě trochu zbrousit. Použijeme k tomu brusnou houbičku nebo jemný smirkový papír.
Co na podlahu v dílně : Rozlitý olej, ředidlo, nářadí, co občas spadne na zem – to všechno musí vydržet podlaha v garáži a dílně. Proto existují epoxidové stěrky a potěry, které jsou přesně pro takovou zátěž uzpůsobené.
Jak připravit podklad pod zámkovou dlažbu : Pod zámkovou dlažbu budete podle jejího zatížení klást podkladovou vrstvu štěrkodrti. Podklad pro cestu, po které budete jezdit automobilem, musí mít ve zhutněném stavu již zmiňovanou tloušťku 32–37 cm. Na její položení se používá štěrkodrť – drcené kamenivo s plynulou čárou zrnitosti frakce 0–32 mm nebo 0–63 mm.
Čím natřít dlažbu v koupelně
Která barva na dlaždice je nejlepší Vhodné jsou pouze speciální špičkové barvy s extrémní přilnavostí a vysokou odolností. Doporučujeme použít ADLER 2K-PU Multilack, rozpouštědlovou dvousložkovou barvu na dlaždice s extrémní přilnavostí a trvanlivostí.
Místo dlažby na podlahu můžete úspěšně použít speciální podlahové panely. Vzhledem k povaze této místnosti bude tou správnou volbou plně voděodolná varianta vyrobená z desky HDF nebo MDF a potažená speciálním laminátem, který zabraňuje absorpci vody do povrchu.Pro zhotovení podloží pod zámkovou dlažbu se používá drcený lomový kámen (tedy štěrk) různých frakcí, nejčastěji 0/64, 32/64, 16/32, 8/16, 4/8 a 2/5 mm. Hrubší frakce štěrku se používají pro vytvoření podkladní vrstvy a jemnější frakce pro vytvoření kladecí vrstvy, do které se zámková dlažba pokládá.
Kolik cm štěrku pod dlažbu : Skladba pod zámkovou dlažbu a její provedení závisí především na stávajícím podloží a na budoucím účelu. Obecně je doporučeno pro pěšinky volit podklad o celkové výšce 25-30 cm, pro příjezdové cesty a stání aut 35-40 cm. V obou případech je třeba použít šterkodrť s frakcí 0-32, případně 0-63 mm.