Jak podpořit mozek u dětí?
Dostatečný přísun nenasycených mastných kyselin a B-vitaminů má prokazatelně pozitivní účinky na růst a vývoj mozku a celé nervové soustavy a také na duševní vývoj dítěte od početí po dospělost. Protože se člověk učí v průběhu celého svého života, měly by být tyto živiny trvalou součástí jeho stravy.Podle současných výzkumů bychom měli dbát na tři základní pilíře pro podporu správné funkce mozku. Těmi jsou správná výživa, fyzický trénink a v neposlední řadě i duševní trénink.

  1. Hořká čokoláda podpoří soustředění i paměť
  2. Zelený čaj je zdrojem kofeinu i přírodního theaninu.
  3. Ořechy jsou ideální svačinkou pro studenty.
  4. Vejce jsou přirozeným zdrojem cholinu.
  5. Šťáva z červené řepy podpoří prokrvení tkání včetně mozku.

Co funguje na zlepšení paměti : Blahodárné účinky na paměť tak připisovaly třeba lesnímu ovoci, jako jsou například borůvky, ostružiny či jahody, ale také třeba švestkám. Jiné zdroje v této souvislosti zase zmiňují například ananas, broskve či grepy, které jsou zároveň dobrým zdrojem serotoninu snižujícího riziko stresu.

Kdy končí vývoj mozku

Vývoj mozku v podstatě končí kolem 10. roku dítěte a rozbíhá se velký výškový sprint.

Co všechno poškozuje mozek : Jak k poškození nervů dochází Příčin poškození nervů může být dlouhá řada, od cukrovky přes autoimunitní onemocnění až po chemoterapii, HIV nebo pásový opar. Na vině mohou být i dědičné poruchy, nedostatek živin nebo fyzické trauma čili úraz.

Pojďme se nyní podívat na sedm potravin, které vašemu mozku škodí nejvíce.

  • Sladké nápoje.
  • Rafinované sacharidy.
  • Potraviny s vysokým obsahem trans tuků
  • Vysoce zpracované potraviny.
  • Aspartam.
  • Alkohol.
  • Ryby s vysokým obsahem rtuti.


Pro správnou funkci mozku je vitamín C klíčovým faktorem při prevenci duševního vyčerpání (37). Pomeranče dále obsahují vysoký obsah antioxidantů, které pomáhají chránit mozkové buňky před poškozením. Konzumace dostatečného množství potravin bohatých na vitamín C chrání před mentálním poklesem a Alzheimerovou chorobou.

Co ničí mozkové buňky

„Mozkových buněk ubývá dokonce už po dvacítce, záleží hlavně na životním stylu. Rizikovými faktory jsou kouření, alkohol, vysoká hmotnost a nedostatek spánku,“ potvrdil Bojar.Rizikové faktory pro vznik poruch paměti: genetické dispozice. onemocnění srdce a cév. vysoký krevní tlak a hladina cukru, cholesterolu a triglyceridů v krvi.Mozková mrtvice je způsobena omezeným nebo úplně přerušeným tokem krve do části mozku. Nervová tkáň začíná odumírat už po několika minutách bez kyslíku a vzniklé poškození je nevratné, protože mozkové buňky nejsou schopny regenerace.

Ta může být způsobena nedostatkem pohybu, stárnutím, podvýživou, léky nebo širokým spektrem zranění či onemocnění, která ovlivňují pohybový nebo nervový systém. Mozková atrofie: Porucha a úbytek neuronů v mozku. Může být klasifikována jako generalizovaná nebo fokální atrofie.

Co ničí paměť : Co paměť oslabuje nejčastěji

Stres: V jeho důsledku se do mozku dostává více hormonu kortizolu. Ten pak snižuje tvorbu spojů mozkových buněk čili synapsí, což je mechanismus vzniku především krátkodobé paměti. Deprese: Zde se uplatňuje snížená hladina serotoninu v mozku.

Jak se projevuje poškození mozku : Poranění se může projevit pouze snížením dosavadních schopností, jako například řešení problémů, poruchami pozornosti, poruchami paměti, nespavostí. Tyto mírné změny jsou zpočátku nejasné a postižení lidé si jich nemusí být vědomi. Problémy se projeví většinou až v domácím prostředí a po návratu do práce.

Co zhoršuje paměť

Rizikové faktory pro vznik poruch paměti: genetické dispozice. onemocnění srdce a cév. vysoký krevní tlak a hladina cukru, cholesterolu a triglyceridů v krvi.

Mezi získané poškození mozku patří traumatické poranění mozku – způsobené úrazem, dále pak poškození mozku způsobené cévní mozkovou příhodou, nádorem na mozku či infekčním onemocněním mozku.Mezi projevy poškození mozku po zástavě srdce patří například koma, křeče nebo smrt mozku. Rozsah postižení se může postupem času stupňovat, a to v dalších 24–72 hodinách. Křeče se objevují přibližně u 20–30 % pacientů a signalizují obvykle závažné poškození mozku.

Jak poznat poruchu paměti : Nejčastějšími příznaky jsou:

  1. ztráta paměti.
  2. problémy s vykonáváním běžných činností
  3. problémy s řečí
  4. časová a místní dezorientace.
  5. zhoršující se úsudek.
  6. problémy s abstraktním myšlením (rozpoznávání písmen, čísel)
  7. zakládání věcí na nesprávné místo.
  8. změny chování a nálad.