Fermentované potraviny: Kefír, jogurt, kysané zelí, kimchi a další fermentované potraviny jsou bohaté na probiotika – prospěšné bakterie, které mohou pomoci udržovat střevní mikrobiom v rovnováze. Pravidelná konzumace těchto potravin může posílit střevní mikrobiom a podpořit trávení.Nezdravá strava
Mikrobům (úplně stejně jako nám) prospívají základní kvalitní potraviny, které nejsou průmyslově upraveny a doslazeny či dochuceny aditivy. Úplně ideální je pravidelné obohacení jídelníčku o fermentované potraviny, jako je třeba kvašená zelenina, zakysané mléčné výrobky anebo kváskové pečivo.V lékařství v ČR jsme zvyklí zjišťovat informace standardně z rozboru krve. Naštěstí věda a výzkum jdou stále dopředu a je možné si nechat v soukromé laboratoři vyšetřit i stav střevního mikrobiomu. Nejen, že zjistíte, jak si vedou vaše střeva, jaký je věk vaší mikrobioty, dostanete i možné řešení.
Kdy probiotika škodí : Tak jako u všeho v životě – extrémy vždy škodí. Velké dávky probiotik mohou spíše narušit než posílit stabilitu a rozmanitost střevní mikroflóry. A to zejména u lidí, kteří mají problémy s trávením a střevní dysbiózou než u lidí, kteří mají silnou, odolnou a diverzifikovanou střevní mikrobiotu.
Jak zlepsit svuj mikrobiom
Zařaďte do jídelníčku více fermentovaných potravin a vaše střeva budou šťastnější. Jogurty, kysané zelí, kvašené okurky, kimchi, tempeh, nakládaná kvašená zelenina, brynza, kefír a mnoho dalšího obsahují „dobré“ bakterie a pomáhají udržet jejich převahu ve střevech.
Jak poznat špatná střeva : Pokud se obáváte, že zdraví vašich střev bylo ohrožené, tu je sedem příznaků, na které si třeba dát pozor při snaze obnovení vaší přirozené rovnováhy.
- Nadýmání
- Zácpa a průjem.
- Pálení žáhy a reflux kyseliny.
- Migrény.
- Úzkost.
- Chronická únava.
- Návrat k rovnováze.
Symptomy zánětu střev
Se střevními záněty se pojí příznaky spojené především s trávením. Jsou to bolesti a křeče v břiše, většinou déletrvajícího charakteru a změny ve stolici v podobě zácpy či průjmu.
Pacienti mohou probiotika užívat během léčby antibiotiky a také po jejím skončení. Uskutečněné studie dokazují, že obnova zdravé střevní mikroflóry po doužívání antibiotik trvá až tři týdny.
Kolik stojí probiotika na míru
Kolik probiotika stojí Na eshopu uvidíte cenu ročních probiotik 74.000 Kč. Půl roční probiotika stojí 37.400 Kč.Zejména luštěniny, fazole a ovoce obsahují hodně vlákniny a mohou podporovat růst zdravých bifidobakterií. Fermentované potraviny, jako je jogurt, kysané zelí a kefír – všechny obsahují zdravé bakterie, zejména laktobacily, a mohou snížit množství druhů způsobujících onemocnění ve střevech.Pokud se rozhodnete užívat probiotika před jídlem, ujistěte se, že to děláte 15 až 30 minut před jídlem. Pokud preferujete užívání po jídle, počkejte přibližně 30 až 45 minut po jídle, aby se úroveň žaludeční kyseliny stabilizovala.
Probiotika jako doplňková léčba aneb Kdy brát probiotika
Proto je dobré začít brát probiotika již v počátcích bakteriální infekce, společně s antibiotiky. Pro maximální účinek se doporučuje rozestup alespoň 2 hod mezi užitím. Doporučené užívání je cca ještě týden až 14 dní po dobrání antibiotické léčby.
Jak dlouho trvá obnova střevní mikroflóry : Pacienti mohou probiotika užívat během léčby antibiotiky a také po jejím skončení. Uskutečněné studie dokazují, že obnova zdravé střevní mikroflóry po doužívání antibiotik trvá až tři týdny.
Jak poznat problém s játry : Únava: Pocit neustálé únavy může být jeden z prvních příznaků zánětu jater. Ztráta chuti k jídlu a nevolnost: Snížená chuť k jídlu je častým symptomem. Žloutenka: Žloutnutí kůže a očního bělma, způsobené nahromaděním bilirubinu v krvi. Bolest v pravém horním kvadrantu břicha: Mírná až střední bolest v oblasti jater.
Co prospívá střevům
Potraviny pro zdravá střeva, které bychom měli jíst pravidelně
- Kvašená zelenina.
- Miso pasta.
- Rostlinný kefír.
- Tibi krystaly.
- Rostlinné jogurty.
- Rostlinný sýr.
- Kombucha.
- Rejuvelac.
Mezi nejtypičtější příznaky doprovázející zánět tlustého střeva patří:
- průjem s příměsí krve a hlenu.
- bolest a krvácení z konečníku.
- křečové bolesti břicha.
- nevolnost.
- ztráta chuti k jídlu.
- zvýšená teplota.
- úbytek na váze.
Starají se o rovnováhu střevní mikroflóry, posilují imunitu a zabraňují rozmnožení škodlivých bakterií. Pokud má tělo nedostatek probiotik, může se to projevit zácpou, průjmem, častým pocitem nadýmání nebo špatným trávení.
Jak dlouho můžu užívat probiotika : Pokud se budete držet doporučeného dávkování, tak jsou probiotika obecně vhodná pro dlouhodobé nepřetržité podávání. Alespoň nikdo doposud nepopsal u dětí ani dospělých žádné následky jejich dlouhodobého účinku ve střevech.