O změnu územního plánu může zažádat jak fyzická, tak právnická osoba, která má vlastnická nebo obdobná práva k pozemku nebo stavbě na území obce. Žádost se podává písemně na příslušný městský nebo obecní úřad, na jehož území se pozemek nachází. Ve větších městech se žádostmi zabývá zpravidla odbor regionálního rozvoje.Stačí podat písemné připomínky k pořizovateli návrhu (kterým je typicky obecní úřad či obecní úřad obce s rozšířenou působností) do 15 dnů ode dne, kdy byl návrh zadání územního plánu doručen veřejnou vyhláškou – blíže viz § 47 odst. 2 zákona č. 183/2006 Sb., stavební zákon (dále jen „stavební zákon“)[2].Kdo rozhoduje o zařazení lokality navržené pro změnu využití území do změny územního plánu a kdo tuto změnu schvaluje O tomto rozhoduje zastupitelstvo obce, pro kterou je změna územního plánu pořizována.
Jak dlouho trvá změna územního plánu : Obecně trvá změna územního plánu rok a půl i několik let. Záleží na velikosti obce. „Samosprávy se snaží za každou cenu vyhovět všem žadatelům o změny, mění plány příliš často a neuvažují nad budoucností. Ustupují vlastníkům polí, kteří z nich chtějí stavební parcely, lidem, kteří touží bydlet na samotě.
Kdo rozhoduje o vydání územního plánu
vydání územního plánu Pořizovatel předloží zastupitelstvu obce návrh na vydání územního plánu s jeho odůvodněním. Zastupitelstvo obce vydá územní plán, pokud neodporuje politice územního rozvoje, územně-plánovací dokumentaci kraje ani výsledkům řešení rozporů a stanoviskům dotčených orgánů nebo krajského úřadu.
Jak podat námitku k územnímu plánu : V námitce musíte kromě odůvodnění uvést také údaje podle katastru nemovitostí a vymezit území dotčené námitkou. Námitky můžete podat nejpozději do 7 dnů ode dne, kdy se konalo veřejného projednání návrhu územního plánu. Všechny důležité termíny se dozvíte z úřední desky obce, která územní plán pořizuje.
Zastupitelstvo obce vydá územní plán, pokud neodporuje politice územního rozvoje, územně-plánovací dokumentaci kraje ani výsledkům řešení rozporů a stanoviskům dotčených orgánů nebo krajského úřadu.
Územní plány jsou uloženy a jsou přístupné k nahlížení na příslušném obecním úřadu a stavebním úřadu, úřadu územního plánování (obci s rozšířenou působností) a krajském úřadu – pod jejiž působnost obec spadá. Informace o územních plánech naleznete v mapové aplikaci Územně plánovací dokumentace ve Středočeském kraji.
Kdo se vyjadřuje k územnímu plánu
Veřejné projednání návrhu
K veřejnému projednání pořizovatel zvláště přizve obec, pro kterou je územní plán pořizován, dotčené orgány, krajský úřad a sousední obce. A to nejméně 30 dnů předem. Na veřejném projednání je přítomen i projektant, který podává výklad k obsahu návrhu územního plánu.Pokud chcete nahlédnout do územního plánu, můžete zajít na obecní úřad, stavební úřad či úřad územního plánování. K dispozici jej má také krajský úřad, pod který spadá daná obec. Máte-li konkrétní otázky, vyplatí se navštívit úřad osobně. Pokud si chcete ušetřit čas, zkuste hledat na webových stránkách.Územní plán je speciální formou opatření obecné povahy. Je tedy vydáván zastupitelstvem obce jako celek (výrok a odůvodnění). Územní plán je vyhotoven na základě územně analytických podkladů, doplňujících průzkumů, vlastních podkladů a rozborů daného území, popřípadě územních studií.
Nemá-li obec vydán územní plán, může vymezit zastavěné území samostatným postupem svým obec- ním úřadem, pokud tento splňuje kvalifikační požadavky, nebo může o vymezení požádat úřad územní- ho plánování, kterému zároveň předá mapové podklady.
Jak podat žádost o územně plánovací informaci : Pro získání územně plánovací informace o podmínkách využívání území a změn jeho využití od referentů ODUR na obslužném pracovišti nejsou potřeba žádné formuláře. V případě písemné žádosti doporučujeme využít formulář „Žádost o územně plánovací informaci“, který je vytištěný k dispozici na obslužném pracovišti.
Kdo může žádat o územně plánovací informaci : K čemu slouží územně plánovací informace (ÚPI)
ÚPI o podmínkách vydání územního rozhodnutí a podmínkách územního souhlasu vydává příslušný stavební úřad.
Kde nahlednout do územního plánu
Územní plány jsou uloženy a jsou přístupné k nahlížení na příslušném obecním úřadu a stavebním úřadu, úřadu územního plánování (obci s rozšířenou působností) a krajském úřadu – pod jejiž působnost obec spadá. Informace o územních plánech naleznete v mapové aplikaci Územně plánovací dokumentace ve Středočeském kraji.
Námitky mohou podat pouze při veřejném projednání:
zástupce veřejnosti (fyzická nebo právnická osoba plně způsobilá k právním úkonům zmocněná nejméně 1/10 občanů obce s méně než 2000 obyvateli nebo nejméně 200 občany příslušné obce, kteří uplatňují věcně shodnou připomínku k návrhu územně plánovací dokumentace).Pokud chcete nahlédnout do územního plánu, můžete zajít na obecní úřad, stavební úřad či úřad územního plánování. K dispozici jej má také krajský úřad, pod který spadá daná obec. Máte-li konkrétní otázky, vyplatí se navštívit úřad osobně.
Co je potřeba k vydání územního souhlasu : Jak žádat o územní souhlas
- Doklad prokazující vlastnické právo žadatele, smlouva, nebo doklad o právu provést stavbu.
- Souhlas vlastníka pozemku v případě, že vám pozemek nepatří.
- Plnou moc, pokud někoho zastupujete.
- Seznam a adresy oprávněných osob z věcných práv k pozemkům nebo stavbám, na kterých se stavba umisťuje.