Jak podat žádost o rekvalifikaci?
Rekvalifikační kurzy zabezpečované úřadem práce

Hrazení rekvalifikace úřadem práce není nárokové, je plně na zvážení příslušného úřadu práce zda rekvalifikaci uhradí. Je tedy nutné obrátit se nejdříve na svého zprostředkovatele/ku nebo na referát zaměstnanosti a poradenství a o zvolenou rekvalifikaci požádat.pokud máte podobnou původní profesi ve službách (např. kosmetička), rozšiřujete si rekvalifikací na kadeřnici možnost uplatnění na trhu práce. ideálním argumentem je příslib budoucího zaměstnání nebo zmínka, že si na profesi zařídíte živnostenský list. zkrátka vyjádřit svou motivaci – proč si chci kurz udělat.Cenu zvolené rekvalifikace uhradí Úřad práce až po úspěšném absolvování rekvalifikace přímo rekvalifikačnímu zařízení.

Kdy mám nárok na podporu při rekvalifikaci : Nárok na podporu při rekvalifikaci má uchazeč, který se účastní rekvalifikace zabezpečované úřadem práce, a to po celou dobu rekvalifikace. U rekvalifikace zvolené uchazečem nevzniká nárok na podporu při rekvalifikaci.

Co je potřeba k rekvalifikaci

Mít odpovídající vstupní kvalifikační předpoklady pro daný rekvalifikační kurz a pro výkon profese, na kterou se rekvalifikuje (např. příslušný stupeň vzdělání, některé znalosti a dovednosti – záleží na typu rekvalifikace). Být zdravotně způsobilý/lá pro absolvování rekvalifikačního kurzu a pro výkon nové profese.

Jak se prihlasit na rekvalifikační kurz : Zajděte na pobočku úřadu práce a informujte se o možnosti přihlásit se na rekvalifikaci, kterou jste si v nabídce vybrali. Nicméně na kurzy z digitální oblasti, které mají v typu kurzu uvedeno Vzdělávací kurz, se můžete přihlásit pouze v e-shopu.

Za účastníka rekvalifikace hradí úřad práce náklady rekvalifikace a uchazečům o zaměstnání může dále poskytnout příspěvek na úhradu prokázaných nutných nákladů spojených s rekvalifikací. Rekvalifikaci zajišťuje úřad práce příslušný podle místa bydliště uchazeče o zaměstnání nebo zájemce o zaměstnání.

Zajděte na pobočku úřadu práce a informujte se o možnosti přihlásit se na rekvalifikaci, kterou jste si v nabídce vybrali. Nicméně na kurzy z digitální oblasti, které mají v typu kurzu uvedeno Vzdělávací kurz, se můžete přihlásit pouze v e-shopu.

Kdy Proplati úřad práce rekvalifikační kurz

Úřad práce hradí náklady rekvalifikace (kurzovné) za žadatele, pokud ho na rekvalifikaci doporučí a uzavře s ním, ještě před zahájením rekvalifikačního kurzu, písemnou dohodu o rekvalifikaci. Nelze tedy nejprve absolvovat rekvalifikaci a teprve po té žádat úřad práce o úhradu její ceny.Být v evidenci Úřadu práce ČR jako uchazeč nebo zájemce o zaměstnání. Mít odpovídající vstupní kvalifikační předpoklady pro daný rekvalifikační kurz a pro výkon profese, na kterou se rekvalifikuje (např. příslušný stupeň vzdělání, některé znalosti a dovednosti – záleží na typu rekvalifikace).Kromě evidence na úřadě práce bude posuzováno, zda:

  1. máte určitý stupeň vzdělání nebo některé dovednosti,
  2. jste zdravotně způsobilí pro výkon kurzu a následně i povolání,
  3. rekvalifikační kurz skutečně potřebujete (například z důvodu nedostatečného vzdělání pro výkon daného povolání),


Rekvalifikaci může provádět pouze akreditované zařízení a vzdělávací nebo zdravotnické zařízení, které má akreditované vzdělávací programy.

Jak se prihlasit na rekvalifikacni kurz : Zajděte na pobočku úřadu práce a informujte se o možnosti přihlásit se na rekvalifikaci, kterou jste si v nabídce vybrali. Nicméně na kurzy z digitální oblasti, které mají v typu kurzu uvedeno Vzdělávací kurz, se můžete přihlásit pouze v e-shopu.

Co je podpora při rekvalifikaci : Podpora při rekvalifikaci je finanční příspěvek státu, vyplácený po dobu trvání rekvalifikačního kurzu. Můžete ho získat v případě, kdy se evidujete na úřadu práce (ÚP) jako uchazeči o zaměstnání a účastníte se některého z kurzů pořádaného ÚP.

Co potřebuji abych dostal podporu

Co k tomu potřebujete

  1. formulář Žádost o zprostředkování zaměstnání,
  2. formulář Žádost o podporu v nezaměstnanosti,
  3. evidenční list důchodového pojištění,
  4. potvrzení o zaměstnání (zápočtový list),
  5. doklad o výkonu jiné výdělečné činnosti,
  6. potvrzení zaměstnavatele o výši průměrného výdělku.


Dávky státní sociální podpory

Pojem státní sociální podpora zahrnuje celkem pět dávek – přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek, porodné a pohřebné. Jejich rozdělováním se zabývá Ministerstvo práce a sociálních věcí prostřednictvím krajských poboček Úřadu práce.Základní podmínkou pro vznik nároku na podporu v nezaměstnanosti je získání doby důchodového pojištění ze zaměstnání nebo z jiné výdělečné činnosti v délce nejméně 12 měsíců, a to v období 2 let před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.

Kdo má nárok na příspěvek od státu : Nárok mají rodiny s příjmem do 3,4násobku životního minima. Přídavek na dítě je poskytován ve třech výších podle věku dítěte a ve dvou výměrách, základní a zvýšené, a to podle druhu příjmu. Ve zvýšené výměře dávka náleží, pokud některá ze společně posuzovaných osob má příjem z výdělečné činnosti nebo z určitých dávek.