Do vysoké pece se zaváží železná ruda, koks a struskotvorné přísady. Ty slouží jednak k snížení tavicí teploty hlušin a jednak k ochraně železa během vysokopecního procesu před zpětnou oxidací. Jsou to vápenec, dolomit a zřídka také křemičitý štěrk.Výroba oceli (zkujňování železa) spočívá především ve snižování obsahu uhlíku vzdušným kyslíkem v kyslíkových konvertorech nebo přidáním oxidů železa (rudy nebo železného šrotu) v nístějových pecích (proces Siemensův-Martinův). Speciální oceli se vyrábějí v elektrických pecích.Vysoká pec je v nepřetržitém provozu kolem deseti let. Horní část vysoké pece tvoří sazebna, přes kterou se vysoká pec plní. Tři čtvrtiny rudné vsázky vysoké pece tvoří spékané rudy z aglomerace.
Jak se nazývá surové železo vyrobené ve vysoké peci : Tyto slitiny železa s obsahem uhlíku okolo 4,2 – 5,0 % vyrobené ve vysoké peci se nazývají litinou, mezi ně patří i surová železa.
Čím se plní vysoká pec
Vysoká pec je neustále shora plněna železnou rudou, koksem a vápencem. Koks slouží hlavně jako palivo pro roztavení železné rudy, vápenec váže nečistoty obsažené v železné rudě. Další zpracování surového železa na ocel se nazývá zkujňování.
Proč se do vysoké pece přidává vápenec : Vysoká pec pracuje v nepřetržitém režimu. Vápenec se do pece přidává proto, aby na sebe vázal různé nečistoty obsažené v železné rudě. Tato směs pak na roztaveném železe vytváří struzku, která roztavené surové železo chrání před opětovnou oxidací.
Železo není ušlechtilý kov a v kyselinách se rozpouští za vývoje vodíku a železnatých solí. Železité soli se tvoří v přítomnosti kyslíku nebo při rozpuštění v oxidujících kyselinách. Železo na vzduchu podléhá působení vzdušného kyslíku a vlhkosti a rezaví.
K nejvýznamnějším zdrojům železa se řadí především hovězí maso, jehněčí maso a vnitřnosti – játra. Železo však najdeme i v rostlinných zdrojích, k těm nejbohatším zdrojům se řadí obiloviny, luštěniny, listová zelenina a zelené potraviny, sója, droždí, ořechy, sušené ovoce (meruňky, švestky, rozinky) nebo sušené houby.
Co se deje ve vysoké peci
Vysoká pec je neustále shora plněna železnou rudou, koksem a vápencem. Koks slouží hlavně jako palivo pro roztavení železné rudy, vápenec váže nečistoty obsažené v železné rudě. Další zpracování surového železa na ocel se nazývá zkujňování. Tím se ze surového křehkého železa v pevném stavu stává elastická ocel.Povrch vápencových skal bývá různě rozbrázděný, doslova rozleptaný. Je to dáno tím, že vápenec se snadno rozpouští vodou, ve které je obsažený oxid uhličitý. Těmto členitým povrchům se říká škrapy.etapa – tavení: probíhá v rozmezí teplot 1100 – 2000˚ C.
V této etapě se surové železo roztaví úplně, nečistoty zůstanou vázané ve strusce a ze zarážky kape surové železo do nístěje, kde dojde k odpichu, přičemž vsázka zůstává na povrchu surového železa.
Chlorózu lze léčit dodáním železa nemocným rostlinám. Ze sloučenin železa je snadno dostupná zelená skalice (síran železnatý). Při zapravení do půdy bohaté vápnem je nebezpečí, že bude zablokováno i toto železo a na situaci se nic nezmění. Vhodné je zapravit tuto sloučeninu společně s organickými sloučeninami.
Co zpusobuje hodně železa v krvi : Nedostatek/nadbytek železa
Bývá způsoben zejména stravou chudou na železo, zvláště pak bezmasou stravou, jako je vegetariánství či veganství. Druhou příčinou nedostatku železa je ztráta krve, například při silném menstruačním krvácení nebo při neodhaleném krvácení do trávicího traktu.
Co snizuje Vstrebatelnost železa : Železo je v těle snižováno pitím kávy, mléka a černého čaje. Nedoporučují se potraviny obsahující třísloviny, bránící absorpci železa do organismu. Naopak čaje z kopřivy dvoudomé, vojtěšky, pampelišky a žlutého čaje je žádané. Zvyšuje jej vitamin C.
Co je to vsázka do vysoké pece
Směs surovin s obsahem železa (drť železné rudy, aglomerát a nebo pelety) a přísady (tavidla), se společně nazývají “vsázka”. Vsázka a doprovodný koks se zavážejí vrchem pece buď skipy, nebo mechanickými dopravními pásy.
Vápence se používají k výrobě páleného vápna, cementu, drceného kameniva i pro ušlechtilou kamenickou výrobu, v metalurgii, chemickém průmyslu, papírenství a v mnoha dalších oborech. Jemnozrnný vápenec se používá pro tiskovou techniku zvanou litografie (kamenotisk).Vápenec dolomitický je přírodní hnojivo s vysokým obsahem vápníku, hořčíku a stopových prvků. Používá se k úpravě PH půdy.
Jak roztavit kov : K roztavení kovu je potřeba dosáhnout odpovídající teploty tání. Při tavbě olova či cínu snadno vystačíme s malým ohýnkem ze suchého dřeva. Pro dosažení vyšších teplot je však již potřeba používat topení výhradně dřevěným uhlím. Dřevěné uhlí si můžeme jednak vyrobit sami v milíři nebo koupit dřevěné uhlí na grilování.