Pro sváření nízkolegovaných ocelí se nejčastěji používá svařovací směs Argon 82% a 18% Oxid uhličitého. Při sváření korozivzdorných ocelí – nerezi musí být ve směsi plynu maximálně 4% Oxidu uhličitého.Pro TIG svařováni přichází v úvahu pouze inertní plyny. Nejčastěji se používá argon v různých stupních čistoty. Tyto stupně se obvykle označují jako Argon 4,6 nebo Argon 4,8 nebo Argon 5,0.Svařování nerezu metodou MIG / MAG
Svařování probíhá inertní atmosférou (MIG) nebo také aktivní ochrannou atmosférou (MAG), kde je využíván např. plyn CO2.
Co se Svaruje argonem : Dalším podstatným parametrem je svařovaný materiál. Argon a helium najdou uplatnění nejčastěji při svařování hliníku, mědi, niklu a dalších neželezných kovů. Levnější CO2 pak uplatníte při svarovém spojení ocelí.
Jaký zvolit drát do CO2
Jak již bylo řečeno, ochranný plyn CO2 lze (až na drobné výjimky) použít výhradně na plné dráty pro svařování běžné, uhlíkové (konstrukční) oceli. Výjimkou je např. trubičkový drát na nerez Böhler FOXcore 308L-T1, který lze s ochranným plynem CO2 použít.
Jak dlouho vydrží CO2 při svařování : Přibližná doba použití: Láhev o objemu 8 litrů naplněná na 200 barů při průtoku nastaveném na 8 l/min vydrží zhruba na 200 minut sváření.
Pro svařování se nejčastěji používá směs acetylénu a kyslíku, protože tato směs ve správném poměru umožňuje dosáhnout teploty plamene až okolo 3200°C. Jako hořlavý plyn lze využít i vodík nebo propan, ale teplota plamene je nižší ( maximálně 2500°C).
Svařování laserem
Jako rezonanční plyny se používá směs helia čistoty 4,6, dusíku čistoty 5,0 a oxidu uhličitého o čistotě 4,5. Rezonanční plynná směs se dodává buď už namíchaná, nebo v poslední době si ji laserové stroje namíchají samy z vhodných zdrojů – tlakových lahví.
Čím se svařuje nerez
Nerez se svařuje poněkud hůře než uhlíková ocel.Je to způsobeno hlavně špatnou elektrickou vodivostí nerezu a větší tepelnou odolností , což způsobuje horší rozlití svaru. Nejdůležitější zásady jsou …. použít správný plyn Ar+2procenta O2,nebo CO2, teflonový bowden a tvrzenou špičku končící zároven s hubicí.Může způsobit rychlé udušení. Může být požadován nezávislý dýchací přístroj. Vdechnutí : Ve vysokých koncentracích může způsobit dušení. Dušení může bez varování způsobit bezvědomí, a to tak rychle, že postižený může být neschopný se ochránit.Argon se ve směsi s dusíkem používá jako ochranná atmosféra žárovek a jako prostředí pro uchovávání potravin. V této směsi se také používá k plnění sáčků (například brambůrků), které jsou takto ochráněny před zvlhnutím a před rozmačkáním.
Svařování s CO
Zapojení CO2: Připojte redukční ventil na tlakovou lahev s CO2. Na výstup ventilu připojte plynovou hadici od svářečky. Otevřete redukční ventil na lahvi s CO2 a nastavte požadovaný průtok plynu (obvykle 10-15 l/min.). Zahájení svařování: Spusťte oblouk a začněte svařovat.
Kolik stojí naplnění láhve CO2 : Plnění tlakových nádob oxidem uhličitým CO2
Soda bombička 425g CO2 | 100 Kč |
---|---|
1-2kg CO2 | 180 Kč |
3-4kg CO2 | 230 Kč |
5kg CO2 | 320 Kč |
6kg CO2 | 320 Kč |
Jaký plyn se používá v Autogenu : Autogenní řezání a svařování je technika používaná v průmyslu i řemeslech k efektivnímu a přesnému řezání kovů za pomoci hořlavých plynů, jako je acetylen.
Co je Ethyn
Acetylen neboli ethyn je chemická anorganická sloučenina uhlíku a vodíku. Acetylen byl objeven v 19. století Edmundem Davym a Marcelinem Bertholotem. Plynný acetylen je vysoce reaktivní a výbušný plyn, který se používá ve spalovacích procesech, kdy je nezbytná vysoká teplota.
Inertní plyny (neboli netečné plyny) jsou plyny za daných podmínek nepodléhající chemickým reakcím. Řadí se sem například dusík a některé vzácné plyny. Inertní plyny se obecně využívají k zabránění nechtěným chemickým reakcím poškozujícím vzorek.Na nerez se používají leštící kotouče z těchto materiálů: technická tkanina, retex, brunok, sisál, molino nebo počesané molino, kaliko apod. Podrobné informace najdete v následujících tabulkách.
Jak svařovat ocel : Svařování oceli metodou MMA
Pro tavení oceli se nejčastěji používá metoda Manual Metal Arc (MMA), která je nejstarší metodou svařování pomocí ručního elektrického oblouku. Hořící elektrický oblouk taví základní i přídavný materiál v podobě kovové elektrody s různými typy obalu.