Prvním kritériem, které je nutné při výběru správných šipek zvážit, je typ terče, na který budete házet. Pokud sháníte vybavení k elektronickému terči, vybírejte ze šipek s plastovým hrotem. Do sisalových terčů a terčů určených pro šipky s kovovým hrotem zase zvolte šipky s ocelovým, wolframovým nebo titanovým hrotem.Čaj z šípků podpoří imunitní systém, pomůže s kožními neduhy, chronickou bolestí, poruchami trávení, zánětlivými stavy, jako je artritida či dna, s vysokým cholesterolem i krevním tlakem. Podle některých studií může dokonce snížit riziko srdečního selhání a rakoviny.Sbírejte jenom zralé plody, které poznáte podle ostře červené barvy a pevné, lesklé slupky. Na dotek by šípky měly být stále tvrdé, přezrálé nebo nahnědlé plody nesbírejte. I jeden špatný kus by mohl zničit celou sklizeň. Při sběru dávejte pozor na velké množství trnů, které jsou poseté na větvičkách.
Co znamená leg v sipkach : Jedné hře se říká též "leg" (termíny používané v šipkovém sportu jsou i v Česku často přejaté z angličtiny). Utkání se skládá z předem určeného počtu legů nebo setů (skládajících se z legů).
Kdy nejlépe chodit na šipky
Ideální čas je během září do zhruba poloviny října. Zásadnějším ukazatelem správné doby sklizně je však vzhled a stav samotných plodů. Při sběru je klíčové sbírat tvrdé a lesklé plody jasně červené barvy (světle oranžová nebo naopak nahnědlá barva není žádoucí).
Na jakou vzdálenost se hází šipky : Hrací prostor. Prostor, ve kterém si chcete zahrát by měl být alespoň 3m dlouhý (2.37 m je vzdálenost od terče k odhodové čáře), široký 1.5m (při umístění terče ve středu) a vysoký 2.5 m (střed terče je 1.73 m od země). Na rozměrech hracího prostoru je dobré nešetřit.
Doporučená dávka je 20 šípků na 1/4 l vody. Před konzumací nálev zahřejeme na teplotu asi 70 stupňů, odstavíme a necháme ještě 10 minut louhovat. Čaj z čerstvých šípků, stejně jako ten ze sušených nesmíme nechat přejít varem.
Léčivý čaj ze šalvěje lze užívat vnitřně nebo zevně. Pije se při trávicích potížích, pálení žáhy a nadýmání. Šalvějový čaj se popíjí také ke zmírnění nadměrného pocení – této vlastnosti si cení zejména ženy v přechodu. Kojící maminky by měly vědět, že šalvěj snižuje produkci mateřského mléka.
Kdy se má sbírat šípek
Ideální ke sběru šípku jsou měsíce září a říjen. Sbírat by se však mělo v době, kdy ještě nedorazily první mrazíky a současně už plody dostatečně uzrály. Jestliže plody zmrznou, ztrácejí cenné vitamíny a není je možné sušit. Dávejte také pozor na to, abyste nesbírali plody, které jsou měkké na dotek.Ideální čas je během září do zhruba poloviny října. Zásadnějším ukazatelem správné doby sklizně je však vzhled a stav samotných plodů. Při sběru je klíčové sbírat tvrdé a lesklé plody jasně červené barvy (světle oranžová nebo naopak nahnědlá barva není žádoucí).Střed terče by měl být ve výšce 172,72 cm od podlahy, minimální odstup od terče (startovní čára) by měla být ve vzdálenosti 236,86 cm. 2. V jednom kole se hází min. 3 šipky.
Hra nazývaná Cricket
Během hry Cricket jsou totiž určeny konkrétní výseče, do kterých je třeba házet a tím danou výseč kompletně zavřít – je tedy třeba danou výseč zasáhnout hned třemi šipkami. Zjednodušením je poté zásah dvojnásobku či trojnásobku, kdy je takový hod počítán jako dvě šipky.
Na jakou teplotu sušit šípky : Sušení šípků
„Se sušením šípků je to trošku složitější,“ říká Ivana Tischlerová, „měly by se sušit umělým teplem s teplotou nastavenou maximálně na 40 °C. Když sušíme šípky na 50 a více stupňů, přicházíme o některé důležité termolabilní látky.
Jak dlouho se suší šípky : Šípky rozprostřeme v jedné vrstvě na plechu a sušíme ideálně v horkovzdušné troubě na 60 – 70 °C. Pokud nemáte v troubě větrák, nechte pootevřená dvířka s nějakou zátarasou, aby se šípky nespálily. Počítejte, že se takto budou sušit přibližně 4-8 hodin. Záleží na vašich podmínkách.
Co dát za terč na šipky
Podložky pod terče slouží pro případné vyrovnaní nerovnosti, vyrovnaní sklonu, dále slouží jako separační vrstva mezi podkladem a terčem, a také se eliminuje poškození povlakové krytiny.
Terč musí viset na stěně ve svislé poloze, a umisťujeme ho tak, aby byl střed terče ve výšce. Úhlopříčná vzdálenost čáry od středu terče: 293,5 cm (vzdálenost, která eliminuje drobné nepřesnosti s výškou terče).V čisté nádobě nejlépe z varného skla přivedeme vodu do varu, přidáme propláchnuté šípky a 5-10 minut povaříme. Před koncem varu osladíme a necháme 10-15 minut stát přikryté pokličkou.
Kdy sbírat šípky na čaj : Ideální ke sběru šípku jsou měsíce září a říjen. Sbírat by se však mělo v době, kdy ještě nedorazily první mrazíky a současně už plody dostatečně uzrály. Jestliže plody zmrznou, ztrácejí cenné vitamíny a není je možné sušit. Dávejte také pozor na to, abyste nesbírali plody, které jsou měkké na dotek.