Jak připravit Striploin steak?
Steaky omyjeme, osušíme a tuk na okraji masa několikrát nařízneme. Těsně před tepelnou přípravou steaky opepříme a osolíme. Rozehřátou grilovací pánev pokapeme trochou olivového oleje a položíme na ni připravené steaky. Pro malé až střední propečení masa grilujeme asi 3-4 minuty z každé strany.Upečený steak nedávejte z pánve rovnou na talíř. Je potřeba dopřát mu ještě 10 až 20 minut odpočinku v teple. Během této doby se šťáva uvnitř steaku rovnoměrně rozteče a šťavnatý tak bude každý jeden kousek. Steak můžete odložit na teplou pánev a přikrýt pokličkou, nebo jej v alobalu vložit do vyhřáté trouby.Opékání na pánvi

Vložte jej opatrně na pánev a zprudka opečte 2 minuty z každé strany. Čas můžete upravit dle výšky steaku. Obecně lze říct, že na každý 1 cm výšky steaku je potřeba 1 minuty prudkého opékání. Během opékání se steak přichytí na pánvi.

Co je to Striploin : Jedná se o hřbetní/ zádový sval dlouhý v průměru 60 cm a uložený ve vrchní části zvířete. Tento sval je velice jemný a hlavní část je libová s minimálním obsahem tuku. Pro tento řez je typické tukové krytí na povrchu svalu, které vede po celé části od předu až ke konci.

Jak spravne udělat steak

Troubu je ideální předehřát asi na 160°C, mezitím opéct maso na rozpáleném oleji tak, aby se maso zatáhlo – tedy 1-3 minutky. Potom vložíme maso do trouby a necháme 4-11 minut dopéct. Délka pečení záleží na výšce masa a také samorřejmě na tom, jak chcete mít maso propečené.

Kdy se solí steak : Dobré maso na steak si kupujete právě pro jeho chuť, nekažte si ji. Bohatě stačí sůl, pepř a olivový olej. Tip: Steak lehce potřete olejem, vmasírujte sůl a pepř. Solit a pepřit můžete jak před grilováním, tak po něm – těsně před tím, než dáte maso odpočinout.

Tuhý, nebo krvavý

Vezměme to odzadu – propečení well done a medium well se příliš nedoporučuje, neboť maso přichází o svou šťavnatost a je tuhé. Zůstávají tedy tři: při propečení rare má steak uvnitř teplotu 51 stupňů a zůstává červený. Medium rare má teplotu ve středu kolem 55 stupňů a je již růžový.

Správná příprava steaku ve 3 krocích

  1. 1/ Steak nechte při pokojové teplotě odpočinout nejméně 10 minut. U větších kusů se může doba prodloužit.
  2. 2/ Steak položte na rozpálený gril nebo pánev. Nesolte ani nekořeňte kořenící směsí nebo pepřem.
  3. 3/ Po upečení nechte steak cca 3 minuty odpočinout a dochuťte jej solí nebo pepřem.

Na jakém oleji dělat steak

Zvolte olej

Ke smažení steaků se hodí přepuštěné máslo, neztužený palmový olej, hovězí lůj či řepkový olej. Slavný kuchař Gordon Ramsey doporučuje na hovězí steak dokonce olej arašídový. Olej můžete nalít přímo na pánev a počkat, až bude dostatečně rozpálený.Základní koření na steaky

  • Česnek.
  • Cibule.
  • Paprika.
  • Oregano.
  • Tymián.
  • Bazalka.
  • Rozmarýn.
  • Majoránka.

Dobře rozehřejeme vhodnou pevnou (nejlépe litinovou) pánev, potřeme ji kůží ze špeku a vložíme plátky masa, které těsně předtím osolíme hrubě mletou mořskou solí. Opečeme z jedné strany 4 minuty, otočíme, snížíme teplotu a opékáme další 4 minuty. Opečené maso přendáme na nahřátý talíř a vložíme do trouby.

Jak poznáte správné propečení

  1. Rare – cca 51°C, uvnitř stále do červena zbarvený
  2. Medium rare 54-56 °C, vnitřek je zbarven do růžova.
  3. Medium – 61-65 °C teplý, střed by měl stále zůstat narůžovělý
  4. Well done – více než 70 °C, steak je propečený zcela do hnědé barvy.

Proč je steak Žvýkavý : Nejčastější chyby při přípravě steaků

Špatný výběr masa je častým kamenem úrazu. Na steak volíme hovězí svíčkovou, roštěnec nebo hovězí zadní. Pokud není maso dostatečně vyzrálé, steak je tuhý a žvýkavý. Dát na gril nebo pánev maso rovnou z lednice, to je velká chyba.

Co dělat když je maso tvrdé : Je hovězí maso při vaření stále tvrdé Přidejte do vody lžíci rumu nebo vodky. Rychleji změkne a nemá žádnou nežádoucí příchuť. Pokud máte čas ho naložit, pak zvolte marinádu, ve které bude ocet, šťáva z citrusů, jogurt, česnek nebo ananas – tyto suroviny obsahují kyseliny a enzymy, které maso zkřehčí.

Kdy solit a Pepřit steak

Tip: Steak lehce potřete olejem, vmasírujte sůl a pepř. Solit a pepřit můžete jak před grilováním, tak po něm – těsně před tím, než dáte maso odpočinout.

Jak koření na steaky použít Koření na steaky je nejlépe použít těsně před grilováním nebo pečením. Steak by měl být před kořením důkladně očištěn a osušen. Koření se na steak nanese v tenké vrstvě, aby se maso nepřekořenilo.Chuť hovězího i vepřového se krásně snoubí s rozmarýnovým, tymiánovým anebo šalvějovým olejem. Bylinkové oleje s přehledem doprovodí i jehněčí maso.

Jak udělat dobrý steak : Steak lehce potřete olivovým olejem a nebojte se ho dostatečně opepřit. Parádní mramorovaní (jemné žilky tuku skrz sval) dodají steaku neskutečnou chuť a navíc část kořeni se spalí během přípravy při vysoké teplotě. Vaším cílem je mít na povrchu steaku zkaramelizovanou kůrčičku a uvnitř krásně růžové maso.