Jak připravit půdu na jaro?
Na jaro je mnohem vhodnější promíchání zeminy s kompostem nebo výsevním substrátem, případně speciálními hnojivy. Případně sáhněte po speciálně namíchaných směsích pro různé druhy plodin. Pokud potřebujete prokypřit příliš jílovitou půdu, posypejte plochu záhonu pískem nebo velmi, velmi jemným štěrkem.Níže jsou uvedeny kroky, které můžete podniknout k tomu, aby vaše zahrada byla připravena na jaro i další měsíce:

  1. Vyčistěte zahradu.
  2. Vyčistěte zahradní nářadí
  3. Otestujte půdu.
  4. Vyčistěte a připravte květinové záhony.
  5. Zavlažování
  6. Hnojení
  7. Přidání mulče.
  8. Odstraňte škůdce a choroby.

Půdu, na podzim zrytou i nezrytou můžeme hluboce prokypřit a nahrubo urovnat kultivátorem. Nejlepší k tomuto účelu jsou plečky se třemi pevnými hroty, nebo přestavitelný kombinovaný kypřič, u kterého se dá nastavit šířka záběru (tím si můžeme značně ulehčit práci v těžší půdě).

Kdy připravit zahradu : Ideální doba k sázení první zeleniny je koncem února. Půda je na sázení připravena tehdy, je-li rozmražená a snadno se rozpadá. Pokud je půda příliš mokrá, zhoršuje se provzdušnění půdy a tím i kvalita půdy. Pokud jste půdu na podzim kvalitně připravili na zimu tzn.

Co se dá zasadit v březnu

Uprostřed zahrady, která se teprve pomalu probouzí ze zimního spánku, se to v něm zelená předpěstovanými sazeničkami paprik, rajčat, lilků a melounů. V březnu sem můžeme zasévat většinu zeleniny: celer, fenykl, brokolici, ředkvičky, kedlubny, okurky, saláty, mrkev, hrách, kopr, špenát i bylinky.

Čím obložit záhon : Kameny se přemisťují mnohem méně než například kůra, ale měly by mít malé, pevné ohraničení; nejodolnější jsou žulové, kamenné a betonové obrubníky (dlažební kostky, dlažební desky, zahradní palisády); plastové a dřevěné obrubníky jsou nejvíce náchylné vůči poškození; umělá tráva je také vhodná na obložení povrchu …

S prací na zahradě začínáme až ve chvíli, kdy se teploty vyšplhají alespoň pár stupňů nad nulu. Zima nechává zahradu pocuchanou a ospalou, je potřeba ji revitalizovat, pomoci ji s rozevřením náruče velkému množství jarní energie.

Mezi typické zástupce rostlin v zimních zahradách patří banánovníky, crotony, dračinky, fikusy, anturie, kolumnea, parožnatka, kapradiny, strelicie. Rostliny můžete umístit do zděného záhonu, do květináčů nebo umístěné na policích. Vysázet lze rostliny do štěrkové drti i do kvalitní zeminy.

Co ničí půdu

Půdě prospívají šetrné formy zemědělství, avšak škodí intenzivní pěstování spojené s chemizací a častými přejezdy těžkých strojů. Velkým ohrožením je eroze půdy. Přibližně 53 % z rozlohy ČR je ohroženo erozí.Proto je účelné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku. Použít můžeme také perlit či keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo. Rovněž lze zeminu posypat popelem, v zásadě se hodí jakýkoli lehký materiál, například listí, proschlá posečená tráva, rozemletá sláma, piliny nebo dřevěná drť a podobně.10 tipů, jak si udělat krásnou zahradu

  1. Zohledňujte slunce a stín.
  2. Využívejte správné nářadí a dbejte o jeho údržbu.
  3. Vytvářejte vizuálně sjednocené pásy rostlin.
  4. Zbavujte se plevele.
  5. Malou zahradu koncipujte tak, aby vypadala větší
  6. Nezapomeňte na rostliny, které mají delší dobu květu.
  7. Vyberte správný zahradní nábytek.


Na záhon stále můžeme vysévat cibuli, mangold, hrách, mrkev, ředkvičky a ředkve, petržel, vodnice i řepu. Brokolici, pór, kadeřávek, zelí i některé saláty už také lze vysévat přímo do půdy, stejně tak kapustu a kedlubnu. Z tykví lze sít všechny, ať se jedná o cukety, dýně, či patizony.

Co Vysevat na jaře : Přímo na záhon lze vysévat cibuli, petržel, mrkev, hrách, mangold, ředkvičky a ředkve, vodnice, dokonce už i zelí a salát. V druhé půlce dubna můžeme vysít semínka řepy i semena některých dýní a cuket. V květnu pokračujeme s předpěstováním okurek hadovek, salátů, pórů a zelí.

Co vysévat v březnu ven : V březnu si můžeme předpěstovat i nestařec, šruchu, nevadlec i různé druhy třapatek i chrp. Kdo by si chtěl ušetřit práci s předpěstováním, může některé květiny vysévat přímo na záhony. Černucha, slunečnice, hrachory, sluncovka i máky to vřele přivítají, nemají většinou moc rády přesazování.

Čím oddělit trávník od záhonu

Ohraničení trávníku nebo jak oddělit trávník od záhonku a cest. Hotové obruby, které lze zakoupit ve stavebních marketech nebo v zahradnictví, jsou mezi vlastníky zahrad velmi oblíbené. Můžeme si vybrat z několika typů plastových obrubníků (plastové palisády, pásky, lišty), dřevěných palisád a betonových palisád.

Jak a čím naplnit vyvýšený záhon O vyvýšených záhonech mluvíme tehdy, přesahuje-li jejich výška cca 45 cm. V takovém systému se plní vrstvou kompostu a vrchního substrátu. U záhonů kolem 60 cm a výše se již používá 3vrstvý systém – tedy drenážní vrstva, dále kompost a navrch vrstva substrátu.Na jaře lze vysazovat všechny ovocné stromy, zvláště prostokořenným sazenicím (bez kořenového obalu) prospěje časný termín. Pro broskvoně, meruňky, mandloně i nektarinky je jarní termín výsadby přímo ideální. Koncem měsíce března se vysazují také okrasné opadavé listnáče, ořešáky i sazenice vinné révy.

Co si zasadit do zahrady : Na záhon stále můžeme vysévat cibuli, mangold, hrách, mrkev, ředkvičky a ředkve, petržel, vodnice i řepu. Brokolici, pór, kadeřávek, zelí i některé saláty už také lze vysévat přímo do půdy, stejně tak kapustu a kedlubnu. Z tykví lze sít všechny, ať se jedná o cukety, dýně, či patizony.