Skutečné pařeniště je ohraničený prostor, jáma v zemi, která má hloubku cca 50-60 cm (teplé pařeniště, pařenišťata na výsadbu rané zeleniny v březnu i mělčí, nejméně však 30 cm) a nad ní je rám ze dřeva, betonu, plastu, přikrytý průhlednou hmotou. Výška pařeniště nad zemí může být 30-50-80 cm, ale i více.Pařeniště ale poskytuje vhodné podmínky i pro mrkev, polníček nebo třeba jarní cibulku. Kromě toho je můžete využít k předpěstování různých druhů rostlin předtím, než je umístíte do záhonu. Předpěstovat můžete v pařeništi například kedlubny, květák, kapustu, zelí, nebo také rajčata, papriky a cukety.Při konstrukci pařeniště je důležité zajištění vhodného způsobu větrání. Nejlepší je, když lze okna normálně otevírat a nechávat v různých polohách podle potřebné velikosti větrací štěrbiny (lze řešit i různým podkládáním třeba kousky dřeva).
Kdy založit pařeniště : Kdy založit pařeniště
Studený pařník je dobré založit už na podzim nebo před Novým rokem, aby pod ním zem příliš nepromrzla a první semínka nám nenastydla. Odmítala by pak klíčit. Vhodná doba na setí bývá koncem března, ale záleží na počasí a teplotě. Oproti tomu teplé pařeniště stačí založit až v půlce března.
Jak zateplit pařeniště
Jako tepelnou izolaci můžeme použít i zeminu, hnůj nebo mulčovací kůru ve vrstvě tak silné, aby udržela teplo uvnitř pařeniště. Clonu proti chladu z listí však musíme plánovat. Pro tento účel ji založíme už v prosinci. Jako tepelný izolant poslouží i zemina, hnůj nebo mulčovací kůra.
Čím hnojit pařeniště : Nejdůležitější je při zakládání teplého pařeniště to, aby byl použit hnůj čerstvý. Jen ten se totiž po sešlapání začne pařit a následně produkuje teplo. Nejlepší a nejpoužívanější je hnůj koňský se slámou, použít se dá také hnůj kravský, ovčí, kozí nebo králičí bobky.
Začněte kedlubnami, špenátem, ředkvičkami a bylinkami. Jakmile se trochu oteplí, můžete do pařeniště vysadit letní zeleninu, jako jsou rajčata, cukety, papriky, lilky nebo okurky.
Ve sklenících a pařeništích bývají vysoké teploty, a proto je důležité zalévat rostliny pravidelně a vydatně. Ale pozor! Používejte pouze vodu odstátou. Pokud byste rostliny zalévali čerstvou studenou vodou, mohli byste jim způsobit teplotní šok.
Jak funguje pařeniště
Pařeniště, stejně jako skleník, funguje na principu skleníkového efektu. Sluneční paprsky dopadají na půdu a zahřívají ji. Teplo, které se uvolňuje, je zadržováno krytem (ať už fóliovým, nebo skleněným). V pařeništi je tak dříve teplo než na běžném záhonu.Jak již bylo zmíněno výše, teplo v pařeništi je zajištěno koňským nebo kravským hnojem. V případě, že chcete použít čerstvý hnůj (neboli mrvu), je lepší založit pařeniště již na podzim. Pokud ale máte hnůj již vyzrálý, můžete začít s přípravou v únoru.Místo pro pařeniště by mělo být dostatečně světlé, aby na ně dopadaly jižní paprsky. Avšak počítejte s tím, že v parném létě bude potřeba pařeniště dostatečně větrat a rostliny chránit před spálením. Pro tyto účely jsou pařeniště opatřená distančním kolíkem, který zabezpečí, aby se střecha pařeniště nezavřela.
Dřevo je ošetřeno tlakovou impregnací, přesto ho doporučujeme ošetřit vhodnou povrchovou úpravou pro venkovní dřevo (podle vlastní volby) – tzn. protiplísňový nátěr plus např. lazura.
Kdy naposledy hnojit růže : Růže hnojíme do konce července nejpozději začátku srpna. Při pozdějším hnojení by nové výhony již dobře nevyzrály a růže by byly náchylnější k vymrzání. Čím hnojit Nejjednodušší je použít některé z vícesložkových minerálních nebo organicko-minerálních hnojiv pro růže, vhodná jsou také vodorozpustná hnojiva.
Co sázet do polostínu : Mezi čtyřmi a pěti hodinami slunce je tak akorát pro mrkev, petržel, celer, ředkvičky, hrášek, řepu nebo fazole. Zvlášť kořenová zelenina může těžit z vláhy, kterou záhony v polostínu lépe zadržují, například mrkev je šťavnatější. Kdyby ale měla slunečních paprsků málo, nebude tolik sladká.
Kdy vysadit salát do pařeniště
Veškeré saláty lze vysévat do skleníku, pařeniště či sadbovačů již od konce února, na jaře rovnou ven na záhon.
Na bílé dřevěné palubky je vhodná bílá lazura na palubky. Barvy lze doplnit další péčí a výživou dřeva. K tomu jsou vhodné lazury či voskové oleje. Nátěr je možné ještě ochránit průhledným lakem, vosk nebo impregnace brání odírání a vlhkosti.Na podzim není třeba růže ostříhat! Zakrátíme je jen tak hluboko, aby se dalo na záhonku pracovat. Jinak vše, co je na rostlině zelené – tedy i holé výhonky – i v zimě transpirují a tím zajišťují rostlině potřebnou energii. Čím je tato zelené plocha větší, tím lépe.
Čím hnojit růže aby kvetly : Čím hnojit Nejjednodušší je použít některé z vícesložkových minerálních nebo organicko-minerálních hnojiv pro růže, vhodná jsou také vodorozpustná hnojiva. Pokud vaše růže špatně prospívají, dopřejte jim Vitality komplex s aktivními výtažky z humusu.