Jak připravit čaj ze šalvěje?
Příprava čaje z čerstvé šalvěje je také jednoduchá a stačí jednu čajovou lžičku sušené šalvěje nahradit 4-5 lístky čerstvé. Zázvorový čaj je jedním z nejpopulárnějších čajů vůbec.A:Šalvějový čaj se nejčastěji doporučuje ráno nebo před spaním. Může také pomoci po jídle ulevit od zažívacích potíží.Šalvěj zalijte vodou o teplotě 100 °C v poměru 1 čajové lžička (1g) na 2 dl. Pro přípravu čaje v konvici přidejte 1 – 2 lžičky navíc. Po zalití necháme luhovat 5-10min, poté přeceďte.

Na co je dobrý šalvějový čaj : Léčivý čaj ze šalvěje lze užívat vnitřně nebo zevně. Pije se při trávicích potížích, pálení žáhy a nadýmání. Šalvějový čaj se popíjí také ke zmírnění nadměrného pocení – této vlastnosti si cení zejména ženy v přechodu. Kojící maminky by měly vědět, že šalvěj snižuje produkci mateřského mléka.

Jaký čaj je dobrý na kašel

Na správnou funkci dýchacích cest příznivě působí např. směs divizny, lípy a černého bezu. Kromě výše zmíněných bylinek můžete užívat samostatně nebo jako směs také mateřídoušku, sléz, majoránku, anýz, mátu a řepík. Kašel můžete také zmírnit odvarem z heřmánku nebo islandského lišejníku a levandule.

Jak dlouho louhovat čaje : První nálev zeleného čaje stačí louhovat jen 30-60 vteřin, s dalšími nálevy se prodlužuje dobu louhování a zvyšuje i teplota vody. Černý čaj se může louhovat po dobu 3-5 minut. Bylinné a ovocné čaje je pak možné podle druhu louhovat klidně pět až deset minut. V případě louhování to však platí i obráceně.

C. Williamson doporučuje pít 3 až 4 šálky čaje denně. „Pitná voda je v podstatě nahrazení tekutin. Čaj nahrazuje tekutiny a dodává antioxidanty,“ píše vědkyně.

Jedním z příznaků nachlazení, který vám znepříjemňuje život, je kašel. Odkašlávání podpoříte heřmánkovým čajem, který si dopřejte třikrát denně. Oblíbenými bylinkami při kašli jsou také tymián, divizna nebo mateřídouška. Za vyzkoušení stojí také například jitrocel, proskurník, fenykl nebo plicník lékařský.

Jak vyluhovat šalvěj

Šalvějový čaj – 1 čajová lžička se zalije 250 ml vroucí vody a nechá se 10 minut vyluhovat. Po scezení se pijí 1 – 3 šálky za den. Šalvějové bonbóny nebo pastilky se cucají dle návodu od výrobce. Šalvějovým nálevem si také můžeme oplachovat vlasy po mytí.Zklidnit nutkání ke kašlání pomáhá i přírodní síla bylinek v podobě sirupů, pastilek a čajů. Jsou chutné, zároveň zvlhčují hrdlo a tím zklidňují podráždění. Některé bylinky na podrážděný krk působí protizánětlivě (šalvěj, heřmánek). Čaje zvyšují pitný režim, který je u kašle a podpory imunity obzvlášť důležitý.Devět přírodních léků na kašel: medový sirup, tymián nebo horká sprcha

  • Medový sirup. Med se v lidové medicíně používá odnepaměti a jeho moc při léčbě kašle, bolesti krku a nachlazení potvrzují i odborníci.
  • Tymiánový čaj.
  • Horká sprcha.
  • Hodně tekutin.
  • Lékořice.
  • Zázvorový čaj.
  • Jitrocelový sirup.
  • Olejový zábal.


Pokud je voda příliš chladná nebo doba louhování příliš krátká, tak čaj bude mít velmi mdlou, nevýraznou chuť. Naopak, pokud to s teplotou a délkou louhování přeženeme, tak to na chuti poznáme zhořknutím čaje – uvolňují se třísloviny, které mají trpkou až hořkou chuť.

Kolik stupňů má mít voda na čaj : Černý čaj vyžaduje jinou teplotu na základě druhu černého čaje. Pro delikátnější druhy je potřeba udržet teplotu mezi 80 a 90 °C, zatímco ostatní černé čaje snesou vyšší teplotu vody, mezi 90 a 100 °C.

Jaký čaj pít na večer : Večer. V pozdnějších denních hodinách se vyhýbejte čajům s obsahem teinu. Uvařte si raději pořádnou konvici ovocného nebo bylinného odvaru. Vnitřní pohodu před spaním přinese heřmánkový nebo šípkový čaj, případně rooibos s typickou sladko-oříškovou vůní.

Jaký je nejzdravější čaj

Při výběru zvolte zelený nebo bílý čaj, který obsahuje vysoký podíl polyfenolů – antioxidantů, jež zvyšují imunitu a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Zároveň vážou volné radikály, a jsou tak v optimálním případě obranou proti stárnutí i rakovině. Po obědě navíc zelené a bílé čaje pomáhají s trávením.

Večer vám pomůže horká lázeň, například doplněná o bylinné extrakty či oleje. Lehněte si do vany a připouštějte horkou vodu po celou dobu koupele. Po několika minutách se pořádně otřete ručníkem. Pak už se stačí jen zachumlat do postele a vypotit se.Tuk zatěžuje trávení a i když jste zdraví, cítíte, jak vám po něm někdy bývá těžko. Během nemoci proto tělu nepřidělávejte další práci a maso omezte jen na drůbeží a rybí. Citrusy nebo džusy sice osvěží, ale také dráždí žaludek. A ten máte většinou při nemoci podrážděný ažaž.

Kdy zasít šalvěj : Předpěstované sazeničky vysazujeme v druhé polovině května, když už nehrozí mrazíky, na venkovní záhon zhruba 60 cm od sebe. Šalvěj se dá také pěstovat přímým výsevem semen na záhon od dubna do června nebo v září. Vysejeme je 1 – 2 cm hluboko, do řádků vzdálených cca 60 cm. Během klíčení pravidelně zavlažujeme.