Jak přihlásit dlužné výživné do insolvence?
Zahájení insolvenčního řízení o oddlužení a jeho průběh nijak neovlivňuje povinnost dlužníka – osoby povinné platit výživné – hradit výživné oprávněnému příjemci výživného. Jinými slovy: při oddlužení nebo při jeho zahájení je povinný povinen výživné nadále hradit.Jakmile ale firma v úpadku je, musí se přihlásit do insolvenčního řízení. To se dělá prostřednictvím písemného insolvenčního návrhu s úředně ověřeným podpisem. Může jej podat pouze věřitel nebo sám dlužník, nikdy ne třetí strana. Podáním insolvenčního návrhu pověřte advokáta či insolvenčního správce.Pokud druhý rodič neplatí na své dítě výživné, musíte podat návrh na exekuci nebo návrh na soudní výkon rozhodnutí. V této věcí se můžete obrátit na kteréhokoliv soudního exekutora nebo na soud, který rozhodl o výživném. Jakmile je návrh podán, máte nárok na náhradní výživné.

Jak se přihlásit jako věřitel do insolvence : Stejně jako jiná podání soudu, i přihlášku pohledávky můžete doručit insolvenčnímu soudu osobně na podatelnu, poštou, elektronicky, faxem nebo do datové schránky. Přihláška podaná faxem nebo elektronicky musí být do 3 dnů doplněná předloženým originálem, případně písemným podáním shodného znění.

Co všechno se počítá do výživného

Výživné se počítá jen z oficiálních příjmů. Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodující odůvodněné potřeby dítěte (a jeho majetkové poměry), které zpravidla rodič (nejčastěji matka) vyčísluje. Mnohdy se matka omezí jen na složenky, které se dítěte týkají (školkovné, obědy, kroužky, pojištění a podobně).

Jak dlouho Zpětně lze vymáhat výživné : S rozsudkem lze vymáhat až 10 let zpětně

Záleží samozřejmě na tom, jak dlouho už výživné není hrazeno a kdy vznikla povinnost jej platit. Pokud by byl vydán pravomocný rozsudek přesně před 10 lety a od té doby nebylo výživné hrazeno, lze vymáhat celý dluh v plné výši.

Žaloba se zpravidla podává k obvodnímu soudu, který se nachází v místě trvalého bydliště nebo sídla dlužníka. Samozřejmostí je předložení veškerých dokumentů, smluv, e-mailů a dalších listinných důkazů, ze kterých nepochybně vyplývá, že máte s dlužníkem existující pohledávku, kterou vám stále nezaplatil.

Lhůta pro schválení oddlužení soudem

Insolvenční soud obvykle vydá rozhodnutí o úpadku a povolení oddlužení do 4 týdnů od podání bezvadného insolvenčního návrhu s návrhem na povolení oddlužení. Tímto rozhodnutím insolvenční soud ustanoví insolvenčního správce do funkce.

Kolik let zpetne lze žádat alimenty

Pokud máte k dispozici soudem vydaný rozsudek o výživném s doložkou vykonatelnosti a právní moci, je možné vymáhat výživné zpětně až za 10 let. Záleží samozřejmě na tom, jak dlouho už výživné není hrazeno a kdy vznikla povinnost jej platit.Současná právní úprava umožňuje podat trestní oznámení na Policii ČR, pokud výživné není vypláceno po dobu 4 měsíců a delší. Dostavte se na služebnu v místě svého trvalého bydliště a vezměte s sebou Váš občanský průkaz, rozsudek o stanovení výživného, rozsudek o rozvodu manželství (pokud máte) a rodný list dítěte.Zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení, ve ustanovení § 405 odst. 1 normuje, že insolvenční soud oddlužení neschválí, jestliže v průběhu insolvenčního řízení vyšly najevo skutečnosti, které by jinak odůvodňovaly odmítnutí nebo zamítnutí návrhu na povolení oddlužení.

Zde není žádná zákonem stanovená lhůta, nejčastěji počítejte s rozhodnutím do 4 týdnů od zahájení ins. řízení. Čekání na rozhodnutí o insolvenci může trvat ale i podstatně déle. Poté soud přidělí dlužníkovi insolvenčního správce a věřitelům dlužníka poběží lhůta na přihlášení pohledávek, která v insolvence trvá 60 dní.

Jaké věci soud zohledňuje při určování výživného na dítě : Dle českého práva se částka výživného určuje podle:

čistých příjmů rodičů ze zaměstnání, podnikání, důchodu či sociálních dávek. životní úrovně rodičů – majetek rodičů (finanční prostředky, nemovitosti, auta…) nebo využívání prostředků společnosti, v rámci které rodiče podnikají, pro vlastní potřebu.

Kdy zaniká nárok na výživné : Nejčastějším případem zániku vyživovací povinnosti je ukončení studia a nástup dítěte do zaměstnání, kdy dítě už dosahuje vlastního příjmu a je schopno se živit samo. Minimální věková hranice je v těchto situacích 15 let, kdy již dítě může uzavřít s jistým omezením pracovní smlouvu a nastoupit do zaměstnání.

Kolik zaplatím za podání žaloby

se vybírání soudních poplatků řídí základním pravidlem: za žalobu v občanském soudním řízení se platí soudní poplatek ve výší 4% ze základu žalované částky. Pokud je požadováno peněžité plnění do výše 15.000,- Kč, činí poplatek 600,- Kč. Předpokladem je, že žaloba směřuje na peněžité plnění.

Kdy vzniká nárok na promlčení dluhu u banky U banky je opět tříletá doba promlčení dluhu. Pokud tedy během této doby banka nezačne vymáhat dluh u soudu a vy na pozdější soudní vymáhání zareagujete vznesením námitky promlčení, může být možnost vymáhat dluh promlčená a vy ho nebudete muset platit.Základní podmínkou pro vyhlášení osobního bankrotu je mít dluhy u dvou nebo víc věřitelů a měsíčně si vydělat na nezabavitelnou částku a splátky aspoň 2200 korun. Oddlužení trvá tři roky – pokud během nich dlužník splatí aspoň 60 procent dluhů. Když ne, splácí pět roků a musí splatit aspoň 30 procent dluhů.

Kolik stojí oddlužení : Cena oddlužení zahrnuje odměnu za sepsání a podání návrhu a odměnu insolvenčního správce za dobu splácení. Cena insolvence je cca 70 000,- Kč včetně DPH za dobu splácení 5 let. V případě oddlužení manželů bude cena osobního bankrotu kolem 100 000,- s DPH za stejnou dobu.