Pokud máte běžně nabízené ryby z akvaristiky, většinou nic nezkazíte, pokud bude voda v akváriu s pH okolo 7. Některé druhy ryb však vyžadují pH okolo 6, což už je voda trochu kyselejší. Naopak ryby z Afrických jezer vyžadují vodu okolo 8. Vhodnou hodnotu pH zjistíte v atlasu ryb.Vhodná tvrdost
Pro akvarijní rybky je nejvhodnější voda měkká. Málo vhodná je již voda polotvrdá. Voda tvrdá, která má více než 20 °N, je pro akvaristiku zcela nevhodná. Je proto nutné ji zředit destilovanou nebo dešťovou vodou v poměru 1:2–3.Vodu s tvrdostí 0 použijeme v akváriu nebo ji smícháme s vodou vodovodní pro snížení tvrdosti. Např. ve 100l akváriu chceme vyměnit 20 litrů vody. Voda z vodovodu má tvrdost 8 stupňů.
Jak udrzet pH v akváriu : Pokud potřebujete snížit pH vody, máte několik možností – dodat oxid uhličitý, přidat sušený jílový substrát nebo použít akvarijní přípravky na snížení pH.
Jak snížit pH vody
Pro snížení pH se používá hydrogensíran sodný (granulát). Ten slouží také například pro čištění ucpaných odpadů. Koupit jej můžete v různé koncentraci. Dle návodu na obalu ho zřeďte s vodou a nechte opět stejnou dobu působit.
Proč se ryby drží u hladiny : Pokud je v akváriu málo kyslíku, ryby vzduchování vyžadují. Množství kyslíku ve vodě se snižuje se stoupáním teploty, tedy především v létě. Že se ryby dusí, poznáte snadno – plavou blízko u hladiny a lapají po dechu.
Definice pH
Rozsah pH se uzančně udává 0 do 14 (platí pro většinu vodných roztoků při 25 °C, ale teoreticky není tato stupnice omezena, existují například roztoky s pH nižším než 0). Chemicky čistá voda má při pokojové teplotě pH 7 (při 100 °C zhruba 6), kyseliny < 7, zásady > 7.
Jak často akvárium čistit
Stejně tak i vašim rybkám, když jim vyčistíte vodu. Ideální doba pro čištění je jednou za týden, ale svět se nezboří, když vodu vyčistíte jednou za 14 dní.
Proč ne kulaté akvárium
Kulatá akvária jsou nevhodná
Pokud akvárium teprve pořizujete, rovnou zapomeňte na ta kulatá. Mohou sice vypadat hezky a zdát se nenáročná na údržbu, opak je ale pravdou. Špatně se čistí, vhodná jsou například pro aranže vodních rostlinek.Doporučujeme zhruba jednou za dva až tři měsíce – záleží na osádce akvária.Ke zvýšení pH pitné vody vodárenské společnosti používají různé odkyselovací látky, mezi které patří například vápenný hydrát, vápenec, dolomit, mramor, hydroxid vápenatý, hydroxid sodný či soda. Tyto látky bývají obsaženy ve filtrech, které jsou tradičním řešením, jak zvýšit pH vody.
Doporučujeme zhruba jednou za dva až tři měsíce – záleží na osádce akvária.
Co způsobuje vysoké pH vody : Jakmile se při měření pH vody v bazénu dostanete na či pod hodnotu 6,5, znamená to, že ve vodě se vyskytuje vázaný chlor. Ten ve vodě většinou vzniká při kontaktu chloru s lidským potem, opalovacími krémy, kosmetickými přípravky, ale i s močí (což se tedy spíše týká veřejných bazénů).
Co znamená vyšší pH : Kyselost či zásaditost vodných roztoků vyjadřujeme hodnotou pH. Pro praxi chemického ošetřování vody stačí vědět, že pH se pohybuje v rozsahu 1-14. pH = 7 má roztok přesně neutrální. Hodnoty nižší než 7 charakterizují zvyšující se kyselost a hodnoty vyšší než 7 naopak zásaditost.
Proč plave ryba hlavou dolů
Aerocystitis je virové onemocnění u ryb. Jedná se o napadení plynového měchýře. Ryba ztrácí smysl pro rovnováhu a plave většinou s hlavou nahorů nebo dolů. Často se také zvětší zadní část ryby.
Má vliv na korozivitu vody a účinnost dezinfekce. V pitné vodě je pH uváděno v rozmezí mezních hodnot 6,5-9,5. Nižší hodnoty bývají typické pro měkké a málo mineralizované vody. Vyšší hodnoty pH mohou být výsledkem přírodních nebo umělých způsobů ztvrzování vody.Přesnější údaj nám změří univerzální indikátorový papírek. Podle barevné škály od červené barvy po tmavě modrou zjistíme hodnotu pH. Přesné měření hodnoty pH je pomocí potenciometrie s využitím skleněné elektrody (měrný člen).
Jak dlouho musí běžet filtrace v akváriu : Filtrace musí běžet nepřetržitě! Jinak nedojde vůbec k nastartování očekávané biologické filtrace. V nočních hodinách také podstatně klesá ve vodě obsah kyslíku díky tomu, že rostliny žádný kyslík při zastavené fotosyntéze neprodukují a navíc jej během noci samy spotřebovávají.