Jak přezimují sukulenty?
V bytě musí sukulenty přes zimu na parapet

Sukulenty světlo milují. I přímý letní úpal na sluníčku je pro ně jen zlomek toho, co snesou ve svém přirozeném prostředí. A v zachmuřených zimních měsících jim musíme dopřát co nejvíc slunce, takže je položte na parapet a občas zalijte, aby nad horkým radiátorem neuschly.Sukulentům vyhovuje střídání vysokých denních a nižších nočních teplot, proto je na letní sezonu vystěhujte do zahrady. Vyčkejte, až pomine nebezpečí ranních mrazíků a pak je vyneste na balkony nebo do zahrady. Venku jim dopřejte místo na plném slunci. Sukulenty vysaďte do propustného a na živiny chudého substrátu.U sukulentů doporučujeme přibližně takovýto postup: ve vedrech zalévejte sukulenty jednou za 2-3 dny. V zimních měsících, kdy mají květiny vegetační klid, je zalévejte cca jednou za 3 týdny. Ideální je na východní straně zalévat květiny večer a na západní ráno.

Kdy dát sukulenty ven : Od poloviny dubna mohou být sukulenty venku, pokud nemrzne.

Jak často se zalévají sukulenty

Jak často zalévat a kam byste měli vodu nalévat. Sukulenty snesou období sucha. Během vegetačního období (což je zpravidla jaro a léto) však potřebují pravidelnější zálivku. Zatlačte prstem do půdy kolem rostliny.

Jak stříhat sukulenty : Tlustice – množení

Stonkové řízky bereme vždy z horní části rostliny, na pár dní je po ustřižení necháváme vyschnout a až opak je necháváme zakořenit v lehounce vlhké směsi písku a substrátu nebo speciálním substrátu na sukulenty. Lépe se množí na slunném místě a s občasnou mírnou zálivkou.

Sukulentní terárium umístěte na co nejsvětlejší místo, kaktusy a sukulenty milují slunce! Terária si moc nevšímejte, u sukulentů platí: méně péče je více. Od jara do podzimu zalévejte jednou za 14 dní, přes zimu jednou za měsíc nebo vůbec. Pokud je terárium na stinnějším místě, zalévejte jen sporadicky.

Drenáž je jedním z prostředků k zabránění přelití, které je nejčastějším důvodem úhynu pokojových rostlin. Pokud je substrát příliš vlhký, je znemožněn přístup kyslíku ke kořenům. Ty potom nemohou dýchat, dochází k hromadění toxických zplodin metabolismu, kořeny odumírají a jsou napadány patogeny, obzvlášť houbami.

Jak zalévat succulent

Zalévat by se sukulenty měly v období růstu (v době, kdy v jejich domovině prší). Zaléváme vydatně, aby se rostlina měla šanci dostatečně napít. Před další zálivkou necháme substrát úplně vyschnout. Pokud se povrch stonku či listů začíná svrašťovat, pak je rozhodně dobré již se zálivkou neotálet.Množení sukulentů

Stačí odříznout zdravý list nebo část stonku a nechat jej několik dní zaschnout, aby se na řezné ploše vytvořil kalus. Poté se řízek umístí na vlhký substrát a čeká se, až se objeví kořeny. Tato metoda je zábavná a umožňuje snadno rozšířit sbírku sukulentů nebo sdílet je s přáteli.Péče o sukulentní rostliny

Co se týče světla, většina sukulentů potřebuje hodně světla, ideálně přímé sluneční světlo, aby si udržely svůj charakteristický vzhled a barvy. Při výběru substrátu je důležité zvolit dobře propustný, aby se předešlo zadržování vody v půdě.

V závislosti na rychlosti růstu tlustice může být potřeba provést řez jednou za rok nebo i častěji. Dbejte na to, aby byla rostlina během řezu v dobrém zdravotním stavu a dostatečně zásobena energií pro regeneraci – ideálním obdobím pro řez je jaro nebo začátek léta.

Co dělat když opadává tlustice : Nenechávejte zálivku až na moment, kdy vaší tlustici začnou opadávat listy. Právě opadáváním listů už vám totiž květina dává najevo, že sucha bylo až příliš hodně. Nicméně vlhkost je pro tlustice spíše problémem, takže méně zálivky je v jejím případě vždy lepší.

Kam umístit sukulenty : Vzhledem k místům jejich přirozeného výskytu jsou sukulenty velmi náročné na světlo a potřebují ho mnoho. Proto je vhodné je umístit přímo k oknu, nejlépe obráceného na jih tak, aby byla rostlina na přímém slunci.

Co dát na dno květináče

Z čeho drenážní vrstvu vytvořit Drenáž je v podstatě jakýkoli nasákavý materiál. Do květináčů se nejlépe hodí speciální materiál, kterým je KERAMZIT, SERAMIS nebo PERLIT. Nahradit je mohou ale také střepy hliněných nádob, jemný štěrk nebo kamínky.

Drenážní potrubí se ukládá do výkopu a zasypává štěrkem

Trubky se ukládají do země, a to do hloubky alespoň 70 cm. Vždy by však měly být nad spodní úrovní základového pásu, aby mohly odvést veškerou přebytečnou vodu. Do připraveného výkopu se nejprve umístí nopová folie, která podpoří odvětrávání základové desky.U tlustic a jim podobných rostlin řežeme vždy nad tzv. kolénkem, což je místo na větvi, kde dříve vyrůstaly listy. U mladších a plně olistěných větví tedy vždy těsně nad párem listů.

Jak se starat o sukulenty : Sukulentní terárium umístěte na co nejsvětlejší místo, kaktusy a sukulenty milují slunce! Terária si moc nevšímejte, u sukulentů platí: méně péče je více. Od jara do podzimu zalévejte jednou za 14 dní, přes zimu jednou za měsíc nebo vůbec. Pokud je terárium na stinnějším místě, zalévejte jen sporadicky.