Jak převést družstevní podíl?
Jak převést družstevní podíl

Při prodeji družstevního bytu se nepodepisuje kupní smlouva, ale smlouva o převodu družstevního podílu v bytovém družstvu. Tu se zájemcem podepíšete a doručíte na družstvo ke schválení.Smlouvu o převodu členských práv a povinností je potřeba doručit ke schválení na bytové družstvo. Družstvo zpravidla nesmí převod podílu zamítnout, ale má právo žádat úhradu převodního poplatku, který se pohybuje většinou od 2 000 do 20 000 Kč.Jak převést družstevní byt (podíl) do osobního vlastnictví

  1. Splacení anuity.
  2. Zajištění souhlasu družstva s převodem bytu do osobního vlastnictví
  3. Doručení prohlášení vlastníka na katastr (zařizuje družstvo)
  4. Sepsání smlouvy o převodu bytové jednotky.
  5. Vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí

Kolik se platí služby v družstevním bytě : Družstevní byt: v tomto případě se neřeší, protože si kupujete členská práva v družstvu. Tomu však musíte uhradit administrativní poplatek, jehož výše bývá různá. Obvykle se pohybuje kolem 5 000 – 10 000 Kč a je vyčíslena dle stanov konkrétního družstva.

Co je lepší družstevní nebo osobní vlastnictví

V případě nákupu bytu pro osobní užívání je odpověď jasná. Družstevní byt je ideální pro každého, kdo nechce řešit jeho údržbu, nepotřebuje k jeho nákupu hypotéku nebo ho v budoucnu nehodlá zastavit a ani nepotřebuje plnou moc v rozhodování o tomto majetku. Pro ty ostatní je lepší volbou byt v osobním vlastnictvím.

Jak dlouho trvá převod družstevního podílu : Zatímco převod družstevního podílu může prakticky proběhnout do druhého dne, stačí akorát složit kupní cenu, následně podepsat smlouvu o převodu družstevního podílu, společně s prodávajícím zajít na družstvo a tam smlouvu předložit bytovému družstvu.

Družstevní byt není koupí. Je převodem členský práv a povinností s právem nájmu bytu za předem dohodnutou částku. Majitelem bytové jednotky na listu vlastnictví stále zůstává předmětné družstvo. Byt v osobním vlastnictví je skutečným prodejem bytu se zápisem nových majitelů do katastru nemovitostí.

Družstevní podíl, který byl ve společném jmění manželů, přechází na pozůstalého manžela; k tomu se přihlédne při vypořádání dědictví. Je-li více dědiců, pak členství zůstavitele v bytovém družstvu a nájem v bytovém družstvu přechází na každého dědice, komu podle výsledku dědického řízení připadl družstevní podíl.

Jak pronajímat družstevní byt

Družstevní byt sice nelze pronajmout, přesto je možné ho za úplatu nabídnout k bydlení. V takovém případě půjde o podnájem. Člen družstva však potřebuje k poskytnutí podnájmu písemný souhlas družstva. Pronajímat někomu věc, kterou nevlastníme, není možné.Dědictví se lze vzdát zcela nebo zčásti. Vzdává-li se části svého dědického podílu, pokračuje v řízení o pozůstalosti jako dědic. Zvolí-li první variantu, přestane být dědicem a nestane se jím ani v případě, když se v budoucnu objeví další majetek zůstavitele.Co spadá do dědictví

Předmětem dědictví bývají nejčastěji věci movité (předměty) a věci nemovité (domy, byty, pozemky), ale mohou do něj spadat také například autorská práva. V dědickém řízení je ale třeba vyřešit vše, co zemřelý vlastnil, a to jak výlučně (byl jediným vlastníkem), tak v podílovém vlastnictví.

Zatímco převod družstevního podílu může prakticky proběhnout do druhého dne, stačí akorát složit kupní cenu, následně podepsat smlouvu o převodu družstevního podílu, společně s prodávajícím zajít na družstvo a tam smlouvu předložit bytovému družstvu.

Kdo platí notáře při dědictví : Dědické řízení vede notář, kterého určí soud; vybrat si pro tento účel konkrétního notáře není možné. Odměnu notáře platí dědici, případně stát tehdy, kdy je dědictví předlužené.

Jak se rozděluje dědictví příklad : Příklad: Zesnulého přežila jedna dcera a tři vnoučata ze strany syna, který již zemřel. Dceři náleží polovina dědictví, zatímco vnoučata si mezi sebou musí rozdělit druhou polovinu – tedy tu polovinu, která by jinak náležela jejich otci.

Kolik se platí za dědické řízení

Poplatek notáři při dědictví

z prvních 500.000,-Kč 2%, minimálně však 2.000,-Kč
z částky od 500.001,-Kč do 1.000.000,-Kč 0,9%
z částky od 1.000.001,-Kč do 3.000.000,-Kč 0,5%
z částky od 3.000.001,-Kč do 30.000.000,-Kč 0,1%
z částky od 30.000.001,-Kč do 100.000.000,-Kč 0,05%


Peníze na účtu zesnulého sice budou patřit dědicům, ale pokud není k bankovnímu účtu zřízené dispoziční právo pro další osobu, k penězům se do skončení dědického řízení nedostanete.Převod družstevního bytu tak znamená, že nabyvatel členského podílu v bytovém družstvu bude odpovídat za existující dluhy převodce vůči bytovému družstvu. Převod družstevního bytu na jinou osobu tak rovněž znamená řešení případných dluhů spojených s družstevním bytem.

Jak ziskat byt od družstva : Člen bytového družstva nabývá družstevní podíl, který jej opravňuje k uzavření nájemní smlouvy k bytu. S družstevním podílem může člen družstva volně nakládat –k prodeji družstevního podílu nepotřebuje ani souhlas družstva, velmi snadný je i převod družstevního podílu na jiného člena rodiny.