Jak přežít v poušti?
Veškerý pohyb na poušti by měl být proto omezen na brzké ráno a večery, důležitá je pokrývka hlavy. Bez jídla vydrží člověk tři týdny, bez vody ale nanejvýš tři dny. Podle příručky pro přežití Námořní pěchoty Spojených států amerických by měl člověk proto vynechat jídlo, pokud nemá dostatek vody.Působením větru na povrch pouště se dostávají jemné částice písku do atmosféry. Tento proces je zvláště silný během tropických vln, kdy se vytvářejí oblasti nízkého tlaku vzduchu podél jižního okraje Sahary.Průměrná teplota saharského ovzduší se po většinu roku pohybuje mezi 38 až 40 °C. V noci se ukazatel teploměru zastavuje mezi 13 a 20 °C; obzvlášť v zimních měsících a ve vyšších polohách však může klesnout až pod bod mrazu.

Kde se vzal na pouští Pisek : Před dávnými časy byly na poušti oblázky – malé kamínky. A protože je na poušti ve dne velké horko a v noci zima, rozdíl teplot a vítr způsobily, že se tyto oblázky rozpadly v malinká zrníčka písku.

Co si vzít na poušť

Vezměte si s sebou šátek, sluneční brýle, opalovací krém, plavky, pohodlné oblečení a obuv.

Čím je nebezpečná poušť : Představili jste si hady a škorpióny Kdepak, největší nebezpečí mohou být lidským očím úplně skrytá. Těžba a zpracování rud v pouštních oblastech produkují množství toxického prachu, který se snadno dostává do životního prostředí.

Typická je tu palma datlová, pěstuje se třtina cukrová, rýže, bavlník. Rostou tu akácie, kávovník (Arabie) a lotos. V oblastích pouští Sonory a jižní Kalifornie jsou polopouště s křovisky a opunciemi (Larrea mexicana, Prosopis juliflora, Acacia Gregii atd.) a kaktovitými, zastoupenými druhy rodů Yucca.

Pocením kromě vody totiž ztrácí lidské tělo i sůl. V létě se na poušti rozpálí i kamení a písek – čím tmavší, tím více. Kdo by chtěl noc strávit pod širákem, měl by se vyzbrojit teplým spacákem. Po denním úpalu se vám nočních 15 °C nad nulou bude zdát jako třeskutý mráz.

Kolik stupňů je na pouští

Počasí je charakteristické prudkým střídáním teplot: ve dne vedra až 40 °C, v noci prudké ochlazení (někdy až k bodu mrazu nebo i pod nulu). Obrovská denní vedra, která jsou mimo mez snesitelnosti většiny živočichů, vedou k omezení denní aktivity obyvatel pouště.Pocením kromě vody totiž ztrácí lidské tělo i sůl. V létě se na poušti rozpálí i kamení a písek – čím tmavší, tím více. Kdo by chtěl noc strávit pod širákem, měl by se vyzbrojit teplým spacákem. Po denním úpalu se vám nočních 15 °C nad nulou bude zdát jako třeskutý mráz.V centrálních oblastech Sahary se nachází několik pohoří sopečného původu, jejichž vrcholy přesahují tři tisíce metrů, např. Ahaggar, Tassili nebo Tibesti. Nejvyšším vrcholem je neaktivní vulkán Emi Koussi (3415 m n. m.). Vodní zdroje těchto oblastí kolem sebe soustřeďují většinu saharských oáz.

Mělo by být lehké, světlé, s dlouhými rukávy a nohavicemi. Prodyšné materiály, jako například bavlna nebo moderní funkční materiály, umožňují ochlazování organismu a snižují riziko dehydratace. Světlé oblečení odráží sluneční paprsky a vstřebává méně tepelné energie.

Co si sbalit do přírody : 7 nejdůležitějších věcí pro přežití v přírodě

  • Rozdělání ohně
  • Filtrace vody.
  • Zdroje energie.
  • Světlo.
  • Nůž
  • Lékárnička.
  • Ponožky.

Co si vzít do pouště : Do batohu hlavně vodu a navigaci

Poušť je definována jako neúrodná oblast, která trpí nedostatkem vody. Proto není divu, že jedním z nejčastějších zdravotních problémů při putování po vyprahlých pustinách je právě dehydratace organismu. Základem pitného režimu by měla být čistá neperlivá voda.

Co je to ERG poušť

Erg je písečná poušť pohyblivých dun. Na Sahaře je zastoupena poměrně málo, pokrývá pouze jednu pětinu rozlohy. Erg je skoro bez vegetace, výjimkou je jen pár tamaryšků.

Nejdůležitější skupinou plodin jsou u nás obilniny, které pokrývají více než polovinu osevních ploch. Do rostlinných komodit patří obiloviny, olejniny, luskoviny, pícniny, cukrová řepa a brambory, dále ovoce, zelenina, chmel, réva vinná, léčivé, aromatické a kořeninové rostliny, květiny a školkařské výpěstky.Na Sahaře převládají skalnaté a štěrkovité pouště. Jen menší část je tvořena pohyblivými pískovými přesypy. Podnebí je suché a horké. Obyvatelé pouště – nomádi (kočovníci), v oázách žijí usedlí zemědělci.

Co se tezi na Sahaře : Pěstuje se zde např. datlová palma, zelenina a obilniny. Rozšířen je chov velbloudů. Celá oblast je významným nalezištěm ropy, zemního plynu, uhlí, železné rudy a dalších nerostných surovin.