Jak pečovat o střevní mikrobiom?
Složení a velikost mikrobiomu si ovlivňujeme životním stylem. Abychom se dopracovali ke zdraví prospěšné symbióze s mikroorganismy, je zapotřebí je dobře krmit. Dobře krmit nejen bakterie, ale i sebe, znamená, že potrava je bohatá na vlákninu, zejména celozrnné obiloviny, luštěniny, ovoce, zeleninu, ořechy a semínka.Pacienti mohou probiotika užívat během léčby antibiotiky a také po jejím skončení. Uskutečněné studie dokazují, že obnova zdravé střevní mikroflóry po doužívání antibiotik trvá až tři týdny.Pokud se obáváte, že zdraví vašich střev bylo ohrožené, tu je sedem příznaků, na které si třeba dát pozor při snaze obnovení vaší přirozené rovnováhy.

  1. Nadýmání
  2. Zácpa a průjem.
  3. Pálení žáhy a reflux kyseliny.
  4. Migrény.
  5. Úzkost.
  6. Chronická únava.
  7. Návrat k rovnováze.

Jak obnovit střevní mikrofloru : Jak obnovit střevní mikroflóru po užívání antibiotik

  1. Spánek a méně stresu. Vaše tělo se v průběhu spánku uzdravuje a regeneruje.
  2. Zdravá strava. Pestrá strava je základ.
  3. Doplnění správných bifidobakterií a laktobacilů Antibiotika hrají rozhodující úlohu při ničení škodlivých bakterií.

Kdy probiotika škodí

Tak jako u všeho v životě – extrémy vždy škodí. Velké dávky probiotik mohou spíše narušit než posílit stabilitu a rozmanitost střevní mikroflóry. A to zejména u lidí, kteří mají problémy s trávením a střevní dysbiózou než u lidí, kteří mají silnou, odolnou a diverzifikovanou střevní mikrobiotu.

Jak si uzdravit střeva : „Zařaďte do jídelníčku kimchi, kysané zelí, kysané mléčné nápoje – kefírové mléko, acidofilní mléko, jogurty, kombuchu, tempeh, jablečný ocet a kvašený hroznový mošt. Vyhněte se i zbytečnému nadužívání antibiotik,“ doporučuje poradkyně. Probiotika na střeva můžete přijímat i ve formě doplňků.

Potraviny pro zdravá střeva, které bychom měli jíst pravidelně

  • Kvašená zelenina.
  • Miso pasta.
  • Rostlinný kefír.
  • Tibi krystaly.
  • Rostlinné jogurty.
  • Rostlinný sýr.
  • Kombucha.
  • Rejuvelac.


Dopřávejte si pravidelně vodní, mléčný nebo kokosový kefír, kvalitní jogurt (bílý, plnotučný), kombuchu, kvašenou nepasterizovanou zeleninu (bez siřičitanů), jako jsou kvašené okurky, kysané zelí kimchi a mnohé další. Fermentované potraviny a dostatek vlákniny naše střeva milují a potřebují.

Jak se pozna propustnost střev

Jednou z metod, jak diagnostikovat syndrom zvýšené propustnosti střev, je tzv. laktulózo / mannitolový test. Zde se pacientovi podá k vypití roztok lakulózy a manitolu a po určité inkubační době se vyšetří moč na přítomnost těchto látek.Starají se o rovnováhu střevní mikroflóry, posilují imunitu a zabraňují rozmnožení škodlivých bakterií. Pokud má tělo nedostatek probiotik, může se to projevit zácpou, průjmem, častým pocitem nadýmání nebo špatným trávení.Opakovaná a zbytečná podání antibiotik anebo jejich podprahový příjem v potravinách či vodě zabíjí i naše prospěšné mikroorganismy. Podobně každodenní mnohaleté užívání hormonální antikoncepce může narušit naše střevní mikroby, k tomu ještě ničí naše zásoby zinku, vitamínu B12 a kyseliny listové.

Pokud se rozhodnete užívat probiotika před jídlem, ujistěte se, že to děláte 15 až 30 minut před jídlem. Pokud preferujete užívání po jídle, počkejte přibližně 30 až 45 minut po jídle, aby se úroveň žaludeční kyseliny stabilizovala.

Jak dlouho lze užívat probiotika : určitě, probiotika jsou doporučena užívat dlouhodobě (někteří jedinci je užívají i celoživotně). Minimální doba užívání pro efekt na gastrointestinální trakt se uvádí 2 měsíce.

Jak zjistit propustnost střev : Jednou z metod, jak diagnostikovat syndrom zvýšené propustnosti střev, je tzv. laktulózo / mannitolový test. Zde se pacientovi podá k vypití roztok lakulózy a manitolu a po určité inkubační době se vyšetří moč na přítomnost těchto látek.

Co na dobře fungování střev

Skvěle na střeva působí fermentované (kvašené) potraviny, například kysané zelí, jogurty či kombucha. Obsahují probioticky působící bakterie a enzymy, které usnadňují trávení. Probiotika navíc snižují cholesterol a podporují imunitní systém.

Nízkotučné zdroje bílkovin: Libové maso, drůbež, králičí, ryby bez kůže. Přílohy: Brambory a vše z nich, těstoviny, rýže. Bílé pečivo: Méně dráždí střeva než celozrnné varianty. Nenadýmavá zelenina: Mrkev, celer, špenát, petržel, oloupaná rajčata.V naprosté většině střevní polypy nepůsobí žádné potíže a jsou náhodným nálezem například při preventivním vyšetření střeva. Při větší velikosti polypu se pak mohou objevit neurčité bolesti břicha, případně viditelná krev ve stolici či skryté krvácení vedoucí až k chudokrevnosti.

Co jíst místo probiotik : Přírodní probiotika: 8 nejlepších zdrojů v potravinách

  • Kefír.
  • Acidofilní mléko.
  • Jogurt.
  • Kimchi.
  • Kysané zelí
  • Nakládané okurky.
  • Miso polévka.
  • Actimel.