Za nás by jednoznačně žádné kočce neměla chybět kočičí tráva. Právě ta dovede podpořit zdraví trávicího traktu, které je pro celkovou vitalitu kočky klíčové. A pokud máte pocit, že vaše kočička trpí stresem, je nervózní nebo neklidná, je vhodné vsadit na kozlík lékařský nebo na šantu kočičí.Tráva pro kočky, podporuje trávení a ulehčuje průchod smutků chlupů zažívacím traktem. Kočičí trávu si můžete vypěstovat i sami doma, stačí na prodejně zakoupit sadu pro pěstování v krabičce. Trávu je nutno pravidelně zalévat, po 5-10 dnech je dostatečně vyrostlá, abyste ji mohli kočce podávat.Kočičky milují i nejrůznější druhy obilí. Nejvhodnější je pšenice nebo ječmen a oves. Kočky většinou nepohrdnou ani bylinkami, jako je tymián, kozlík lékařský, šalvěj, meduňka.
Co znamená kdyz Kočka jí trávu : Protože tráva je pro kočky nestravitelná, často ji velmi rychle vyzvracejí. Přitom vydáví ze žaludku i další nestravitelné části, čímž ho pročistí a uleví se jim. V trávě obsažená vláknina podle jiných odborníků domácím kočkám naopak usnadňuje průchod potravy trávicí soustavou, protože působí jako projímadlo.
Jak zalévat kočičí trávu
Rostlina má ráda vlhkost, proto byste jí měli vždy poskytnout dostatek vody. Rostlině prospívá i pravidelné postřikování vodou. Se zaléváním to však nepřehánějte, protože zamokření může vést ke vzniku plísní. Tráva bez problémů roste v běžné zahradní zemině, kterou smícháte s trochou písku.
Kolik granuli pro kotě : Doporučené dávkování krmiva je přibližně takové: 2 – 3 kapsičky denně NEBO cca 70 g granulek (dle velikosti kočky – dočtete se na obale krmiva). 2 – 3 kapsičky denně prakticky nahrazují granule. Pokud kombinujete granulky a mokré krmivo, je vhodné dávku přizpůsobit dle doporučeného dávkování granulí.
Vláknina a dostatek tekutin: Zahrnutí vlákniny do stravy vaší kočky je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak předcházet tvorbě bezoárů. Vysoce kvalitní kočičí krmiva, která jsou speciálně formulována pro redukci chlupů a podporu trávení, mohou mít v tomto ohledu významný vliv. Pomoc může i přístup k čerstvé trávě.
Pokud nevěnujete péči o zuby vaší kočky náležitou pozornost, hromadí se zbytky potravy mezi zuby, kde se rozkládají, a tím dochází k zápachu z úst. Na zubech se také usazuje zubní plak a vzniká zubní kámen. Odtud už je jen krůček k rozvoji zubního kazu, zánětu dásní a ztrátě zubů.
Co nedávat kočce
Potraviny nevhodné pro kočky
- Čokoláda, kakao, cibule a rozinky. Ty jsou pro ně vyloženě jedovaté.
- Cukr, alkohol, mléko. Tělo si s nimi neporadí.
- Sůl.
- Tuk.
- Vepřové maso a játra.
- Syrové bílky.
svrab. Kočka může mít i svrab, trpí jimi hlavně ty venkovní. Prvotním příznakem je silné svědění ucha, což poznáte podle toho, že kočka často třepe hlavou a drbe se za ušima. V nich najdete i velké množství ušního mazu ve formě černých teček, které vypadají jako kávová sedlina.Jako náhrada trávníku se uplatňují třeba i lesní nebo měsíční jahody, ze kterých si během léta přinesete vitaminovou sklizeň. Ve stínu ale budou dobře prospívat i nenáročné bylinky jako česnek medvědí (Allium ursinum) nebo mařinka vonná (Galium odoratum).
Na začátku května doporučujeme udělat přesev celého trávníku dávkou cca 3 kg/100 m2. Tím se oživí původní směs trav v trávníku. Bez dosevu začnou postupem času převládat jenom silnější druhy, které nám ale nemusí vždy vyhovovat. Dosev je dobré udělat opět po vertikutaci a spolu s další dávkou hnojení.
Jak casto by mělo kotě jíst : Do čtvrtého týdne by mělo postačovat mateřské mléko, poté jsou koťata přikrmována. Nejmenší koťátka se doporučuje krmit šestkrát denně, čím je kotě starší, počet krmení se snižuje. Do šesti měsíců je vhodné kotě krmit do čisté mističky čtyřikrát denně, poté třikrát a dospělou kočku již dvakrát.
Proč namáčet granule : „Namáčet granule nemá žádný smysl." nesouhlasí Martin. „Fyzikální vlastnosti granulí se namáčením nijak nezmění. Kvalitní, extrudované granule ve vodě nebobtnají, nemění svůj objem, jejich namáčení je proto zbytečné." dodává.
Jak se zbavit bezoárů
U menších útvarů mohou pomoci laxativa a přípravky na bázi jedlých olejů, které průchod bezoárů trávicím ústrojím usnadní. Větší trichobezoáry ale mohou způsobit obstrukci (zneprůchodnění) střev. Nastává život ohrožující stav, který je nutné okamžitě řešit chirurgickým zákrokem.
Speciální krmivo: Existují speciální krmiva, která mohou pomoci předcházet tvorbě bezoárů. Například krmiva Amanova, OPTIMAnova, nebo Harper & Bone obsahují složky, které brání hromadění bezoáru v trávicím traktu kočky, usnadňují trávení a snižují riziko střevních komplikací spojených s bezoáry u koček.Pravidelným čištěním zubů můžete zabránit nepříjemným zánětům v dutině ústní i zápachu z úst. Předejdete také rozvoji paradontózy a následné ztrátě zubů. Zuby se čistí speciálním kartáčkem a zubní pastou – obojí by mělo být určené výhradně pro kočky. S pomocí kartáčku jemně masírujte dásně i zuby.
Jak se zbavit smradu od koček : Smíchejte velké množství octa se dvěma až třemi lžičkami jedlé sody – na přípravcích není třeba šetřit, vůně je tak intenzivní, že stojí za to spotřebovat celou zásobu domácí spíže. Směs naneste na povrch, kde se nachází kočičí moč: pohovku, závěs, oblečení nebo křeslo, a důkladně ji vmasírujte do celého povrchu.