Jak pečovat o brambory?
Dusíkem přihnojujeme zpravidla vodným roztokem granulované močoviny až do koncentrace 9 %, výhodná je i kombinace s roztokem hořké soli v koncentraci 4–5 %. Lze využít také řadu speciálních listových hnojiv, která obsahují nižší koncentrace dusíku, často však v kombinaci s dalšími živinami.Hnojíme brambory

Čili základ hnojení bramborových záhonů, políček a polí představuje podzimní zapravení organického hnojiva do půdy (chlévský hnůj, koňský hnůj, ale i ovčí nebo zelené hnojení, …). Dobré je též doplnit půdě vyšší dávku fosforu a draslíku prostřednictvím fosforečných a draselných hnojiv.Zalévejte občas, ale vydatně

Sklizené brambory tvoří téměř z 80 % voda. Přesto není třeba zalévat denně.

Jak pripravit Zahon na brambory : Idylické záhony brambor vytvoříte podle rad Anity Blahušové i s obyčejnou motykou. Vysazené brambory přihrňte, hned jak nať raných brambor vyroste nad povrch půdy, je třeba rostliny ochránit před případnými mrazy. Dokud mrazíky hrozí, průběžně k rostlinám přihrnujte zeminu tak vysoko, že výhony přestanou být vidět.

Kdy hnojit pole na brambory

Hnojení brambor

Jak jsme řekli výše, první hnojení probíhá spolu s první orbou na podzim. Nejlepší je hnojit organickým hnojivem, tedy například koňským hnojem, chlévským hnojem apod. Jako doplněk můžete přidat draselná hnojiva. Další hnojení probíhá na jaře a dále můžeme brambory postupně přihnojovat.

Co když brambory zezelenají : Může jít nejen o dlouhodobé intenzivní osvětlení slunečním zářením nebo zářivkami na prodejních místech, ale i o zezelenání hlíz ještě na poli, když se po přívalových deštích rozplaví brázdy. Nazelenalé hlízy se musí okrájet a oloupat. Vodu, v níž se vařily, se doporučuje slít a dále již nepoužívat.

Základní hnojivo, používá se k hnojení na jaře (únor – duben) i na podzim (září – listopad) a k přihnojování. Je vhodné pro všechny druhy rostlin…

Co zasadit vedle brambor: Řepa Mrkev Kopr Koriandr Horčice (jako zelené hnojivo) Celer

  1. Řepa.
  2. Mrkev.
  3. Kopr.
  4. Koriandr.
  5. Horčice (jako zelené hnojivo)
  6. Celer.

Kdy Hrobkovat brambory

Když chcete sázet brambory častěji, sáhněte po ověřené sadbě odolné proti háďátku bramborovému. Brambory se obvykle sázejí uprostřed dubna nebo koncem března (dle teploty a posledních mrazů) do mělkých brázd ve vzdálenosti cca 70 cm. Hlízy ukládejte do vzdálenosti cca 30 cm. Hlízy pak přihrňte (hrobkování).Oloupané brambory nakrájíme na stejně velké kousky, zalijeme je vařící vodou, přidáme sůl a trochu kmínu, máme-li jeho vůni rádi. Vaříme je přiklopené, na mírném plameni asi 10-20 minut (podle varného typu). Měkkost brambor vyzkoušíme vpíchnutím vidličky nebo špejle. Vodu z uvařených brambor ihned slijeme.Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.

Doplňkové parametry

Kategorie: Hnojiva
Aplikace: Před výsadbou rozhozem na plochu
Dávkování: 60-100 g / m2
Hnojení: Základní
NPK: 11-11-13

Kdy a jak hnojit brambory : Brambory jsou na půdu náročné, vyžadují v ní dostatek humusu a živin. Z organických hnojiv pod brambory je nejlepší chlévský hnůj nebo kvalitní kompost v dávce 10 kg na m2. Organická hnojiva zapravujeme do půdy na podzim při rytí záhonu. Přes zimu necháme pozemek v hrubé brázdě.

Proč se vaří brambory s kmínem : Silice obsažené v kmínu pomáhají při nadýmání. Jestli zcela automaticky přidáváte kmín do vody při vaření brambor, děláte dobře. Nejde jenom o chuť, ale kmín především neutralizuje škodlivý solanin obsažený hlavně v zelených a klíčících bramborách.

Jak hluboko se sázejí brambory

Daří se jim v překypřené, dobře odvodněné půdě – ideální je mírně kyselá půda o pH 5,8 – 6,5. Sadbové brambory sázíme do půdy, jejíž teplota by neměla mít méně než 6 stupňů Celsia. Brambory vysazujeme do předpřipravených řádků v zemi hluboko 4 – 6 centimetrů, následně nad hlízou vytvoříme kopeček.

Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Co se týká teploty prostoru, kam brambory umístíte, volte takovou místnost, která je tmavá a chladná. S ideální teplotou od osmi do deseti stupňů. Pokud tuto teplotu můžete zajistit, brambory vám bez klíčení vydrží několik měsíců. Stabilní teplota je tedy zásadní.

Jak udělat domácí křupavé brambůrky : Brambory oloupeme, nakrájíme na cca 2-3 mm silné plátky nožem, vlnkovačem nebo struhadlem. Osušíme je v plátěné nebo papírové utěrce a smažíme dozlatova ve větším množství rozpáleného oleje. Bramborových plátků nevkládáme do oleje příliš, aby se k sobě neslepily.