Jak Peletovat Slámů?
Na válce a matrici se sype nadrcený materiál a válce ho zajezdí pod sebe do otvorů v matrici. Poháněná je pouze matrice , válce se jen odvalují. se přitlačuje hřídel válců proti matrici. Protlačováním materiálu přes matrici vznikne teplo, které uvolni Lignin což je přírodní pojivo, které drží pelety pohromadě.Sláma i seno se musí nadrtit na kladívkovém drtiči s ventilátorem, ten zvyšuje výkon drtičky, model 9FQ. Pokud je vlhkost v rozmezí 15-20%, lze materiál rovnou peletovat.Pelety se většinou vyrábějí ze zbytků zpracovaného surového dřeva, které má obsah vody na úrovni 40 až 60 %. Je tedy nutné je kvalitně vysušit. Když se pilina vysuší, jde do míchacího zařízení, kde získá stabilní vlhkost, jelikož i v sušárně jsou jisté výkyvy vlhkosti. Následně je třeba pilinu rozdrtit.

Co lze Peletovat : Peletovací lisy neboli granulační lisy zaručují rychlé a snadné přeměnění různých druhů odpadových materiálů na surovinu s vysokou výhřevností, peletovat můžete piliny z měkkého dřeva, seno, slámu, králičí hnůj, listí, trávu, atd. Pelety jsou velmi vhodné pro vytápění kotlů na všechny druhy tuhého paliva.

Jaká je cena pelet

Aktuálně nakoupíte jeden kilogram dřevěných pelet mezi 10 Kč a 15 Kč, historicky se jedná o nejvyšší ceny způsobené inflací v letošním roce. Pelety však není možné používat v běžných krbech nebo kamnech, musíte vlastnit speciální automatický peletový kotel nebo kamna.

Jak vybrat kotel na peletky : Jaký výkon má mít můj kotel na pelety Výkon záleží na typu budovy, v obvyklých případech stačí 15–25 kW. Největší výhodou kotlů na pelety je totiž jejich vysoká účinnost, což v praxi znamená, že při spálení menšího množství paliva získáme více tepla, než například u kotlů na uhlí.

Kotle na spalování slámy umožňují i bezproblémové spalování sena. Obsluha kotlů přitom není obtížná. Obvykle jsou vybaveny akumulační nádobou a vytápění je do značné míry nezávislé na době, kdy se teplo spotřebovává. I když kotel nehoří, může být objekt vytápěn teplou vodou z akumulační nádoby.

Dřevní pelety jsou vyráběny z pilin vznikajících zpracováním odkorněného dřeva. Piliny se následně lisují v prstencovém granulovacím lisu do válečků o průměru nejčastěji 6 mm. Vysušením vstupní suroviny a jejím následným zpracováním peleta získává správné vlastnosti, jako je vysoká výhřevnost a mechanická stálost.

Jak se vyrábí pelety

Dřevní pelety jsou vyráběny z pilin vznikajících zpracováním odkorněného dřeva. Piliny se následně lisují v prstencovém granulovacím lisu do válečků o průměru nejčastěji 6 mm. Vysušením vstupní suroviny a jejím následným zpracováním peleta získává správné vlastnosti, jako je vysoká výhřevnost a mechanická stálost.Pro průměrnou domácnost obývající rodinný dům s tepelnou ztrátou okolo 60–70 GJ činí spotřeba pelet na topnou sezónu ročně pouze 4–5 tun. Pro jejich skladování postačí stávající kotelna, sklep či nějaká technická místnost.U průměrné domácnosti v rodinném domě s tepelnou ztrátou okolo 60–70 GJ je spotřeba pelet na topnou sezónu ročně cca 4–5 tun. Sklady se proto budují větší, obvykle cca na 5-8 tun. Detailní informace o tématu skladování nabízí Příručka pro výstavbu sil a skladování dřevních pelet vydaná klastrem Česká peleta.

Uživatelé běžně kupují pelety mimo sezónu, kdy je cena nižší. Podle nejnovějších údajů rodinný dům spotřebuje při vytápění peletami cca 4,5 — 5 tun pelet za topnou sezonu (při výkonu kotle 20 kW), což v roce 2020 odpovídalo zhruba 25 000 Kč.

Jak casto cistit kotel na pelety : Jinak je třeba spalovací komoru kotle pravidelně čistit od popela a prachu mechanickým seškrábáním případných nánosů a vysypáním popelníku. Případně je možné kotel vysát vysavačem popela. U kotle na pelety je třeba cca 1x za půl roku vyčistit hořák. Čištění kotle snižuje riziko požáru a zvyšuje účinnost spalování.

Jak topit ustrednim Topenim : Pokud odjíždíte třeba na víkend pryč, je ideální nastavit doma teplotu na cca 16 °C. Díky tomu pak zbytečně moc netopíte, ale zároveň nenecháte vychladnout stěny. Vhodným doplňkem pro efektivní vytápění je kvalitní termostat, se kterým si teplotu můžete přednastavit podle vašich časových požadavků.

Jak topit sluncem

Solární panely na chatu – vytápění sluncem

Nejjednodušší způsob jak využít energii ze slunce je vystavit na střechu solární kolektory. Díky nim máte postaráno o teplou vodu a zbytek energie využijete na přitápění. Překážkou jsou jen relativně vysoké pořizovací náklady.

Výhřevnost dřevo – brikety

Výhřevnost paliva je základní ukazatel toho, jak efektivně palivo produkuje teplo. To znamená, že paliva s vyšší výhřevností, jako jsou dřevěné brikety, mohou být efektivnější než paliva s nižší výhřevností, jako je dřevo. V porovnání brikety a dřevo jsou tedy vítězem dřevěné brikety.Brikety jsou výhřevnější než dřevo, tedy potřebujete jich spálit méně, co do objemu, abyste dosáhli stejného tepelného komfortu. Výhřevnost briket se pohybuje nad 18 MJ/kg (tedy vyšší než například u dřeva nebo i nejkvalitnějšího hnědého uhlí). Brikety vydrží hořet déle než dřevo díky vyšší hustotě stlačených pilin.

Jak sušit pelety : Na sušení pelet se spotřebuje dřevní štěpka

Před samotným peletováním je nutné usušit pilinu na hodnotu okolo 11 %. Sušení piliny probíhá v bubnových sušárnách za pomoci horkého vzduchu, který zajišťují kotle na dřevní štěpku. Na jednu tunu pelet se spotřebuje cca 0,5 m3 dřevní štěpky.