Na válce a matrici se sype nadrcený materiál a válce ho zajezdí pod sebe do otvorů v matrici. Poháněná je pouze matrice , válce se jen odvalují. se přitlačuje hřídel válců proti matrici. Protlačováním materiálu přes matrici vznikne teplo, které uvolni Lignin což je přírodní pojivo, které drží pelety pohromadě.Lisování pelet = Peletování
Závěrem je samotné lisování v protlačovacím matricovém lisu = peletování. Při lisování se výlisek zahřeje na teplotu kolem 100 °C a je nutné jej ihned zchladit. To se děje zpravidla v chladiči, kde je již hotová peleta zchlazena na teplotu okolo 40 °C a poté putuje do zásobníku.Dřevní pelety jsou vyráběny z pilin vznikajících zpracováním odkorněného dřeva. Piliny se následně lisují v prstencovém granulovacím lisu do válečků o průměru nejčastěji 6 mm. Vysušením vstupní suroviny a jejím následným zpracováním peleta získává správné vlastnosti, jako je vysoká výhřevnost a mechanická stálost.
Co lze Peletovat : Peletovací lisy neboli granulační lisy zaručují rychlé a snadné přeměnění různých druhů odpadových materiálů na surovinu s vysokou výhřevností, peletovat můžete piliny z měkkého dřeva, seno, slámu, králičí hnůj, listí, trávu, atd. Pelety jsou velmi vhodné pro vytápění kotlů na všechny druhy tuhého paliva.
Jak vyrobit lis na pelety
Materiál se sype shora na matrici, po které se točí rolny. Ty mačkají materiál při ohromném tlaku a teplotě a protlačují ho přes matrici. Tím se materiál spojí a tvoří ,,nekonečný" váleček, který se ale po prolezení ulomí a je z něj peleta o různé délce.
Jaká je cena pelet : Aktuálně nakoupíte jeden kilogram dřevěných pelet mezi 10 Kč a 15 Kč, historicky se jedná o nejvyšší ceny způsobené inflací v letošním roce. Pelety však není možné používat v běžných krbech nebo kamnech, musíte vlastnit speciální automatický peletový kotel nebo kamna.
Pelety a další okolnosti
U nás se prodávají peletová kamna se zásobníky na ruční plnění, například kamna Almeria mají zásobník na 17 kg pelet, což vydrží podle způsobu topení na 10 až 30 hodin.
Pelety se nejčastěji skladují v 15 kg pytlích z PE, která jsou perforované mohou takto skladovat 2-4 roky.
Jak sušit pelety
Na sušení pelet se spotřebuje dřevní štěpka
Před samotným peletováním je nutné usušit pilinu na hodnotu okolo 11 %. Sušení piliny probíhá v bubnových sušárnách za pomoci horkého vzduchu, který zajišťují kotle na dřevní štěpku. Na jednu tunu pelet se spotřebuje cca 0,5 m3 dřevní štěpky.Možná trochu teorie pro neznalé: slámu, případně seno je potřeba nejprve nadrtit na požadovanou frakci a tu potom můžeme peletovat. Materiál se sype shora na matrici, po které se točí rolny. Ty mačkají materiál při ohromném tlaku a teplotě a protlačují ho přes matrici.To znamená pilina nejdříve doputuje do míchacího zásobníku, kde se krátce zdrží a před vlastním lisováním se do ní doplní ještě malé množství aditiva, to je maximálně 1,8 % krmné mouky či škrobu, který zlepšuje mechanickou odolnost pelet zejména pro dodávky volně ložených pelet cisternou.
Kotle na spalování slámy umožňují i bezproblémové spalování sena. Obsluha kotlů přitom není obtížná. Obvykle jsou vybaveny akumulační nádobou a vytápění je do značné míry nezávislé na době, kdy se teplo spotřebovává. I když kotel nehoří, může být objekt vytápěn teplou vodou z akumulační nádoby.
Kolik se spálí pelet za rok : Pro průměrnou domácnost obývající rodinný dům s tepelnou ztrátou okolo 60–70 GJ činí spotřeba pelet na topnou sezónu ročně pouze 4–5 tun. Pro jejich skladování postačí stávající kotelna, sklep či nějaká technická místnost.
Kolik se spálí pelet za zimu : U průměrné domácnosti v rodinném domě s tepelnou ztrátou okolo 60–70 GJ je spotřeba pelet na topnou sezónu ročně cca 4–5 tun. Sklady se proto budují větší, obvykle cca na 5-8 tun. Detailní informace o tématu skladování nabízí Příručka pro výstavbu sil a skladování dřevních pelet vydaná klastrem Česká peleta.
Kolik Spalim pelet za zimu
Průměrný rodinný dům v ČR má tepelnou ztrátu okolo 60–70 GJ za rok. Spotřeba za topnou sezonu je potom u rodinného domu 4 až 5 tun pelet, pokud ovšem neohříváte také vodu. S ohřevem vody obvykle spotřebujete ještě o další tunu pelet navíc.
U průměrné domácnosti v rodinném domě s tepelnou ztrátou okolo 60–70 GJ je spotřeba pelet na topnou sezónu ročně cca 4–5 tun. Sklady se proto budují větší, obvykle cca na 5-8 tun.Doba přípravy sušeného masa se pohybuje mezi 6-12 hodinami v teplotním rozmezí 60-70°C. Jak dlouho budete maso sušit také záleží, jestli máte rádi maso žvýkavější či nikoliv. Aby bylo maso rovnoměrně vysušené doporučujeme sem tam přeskládat rošty.
Co se dá sušit : Všeobecně nejrozšířenější je sušení ovoce. Ve stejných sušičkách ale můžete sušit houby, zeleninu, bylinky, houby a dokonce i maso. K sušení si vždy vybírejte jen zralé plody bez plísně nebo jiného poškození a nastavte správnou teplotu sušičky potravin: 35–40 °C je ideální teplota pro sušení bylin a koření.