S odvahou si řekněte, že to, za co se stydíte, je Vaší součástí a patří to k Vám. Důvěřujte, že Vás druzí takového přijmou, i když můžete mít z minulosti jinou zkušenost. Není nic, co by neměli i ostatní. Sebepřijetí a pocit, že patřím mezi ostatní.Pečovatelé, neobviňujte se!
- Vzdejte se představy, že máte být bez pocitu viny. Pocit, že byste měli pro své blízké dělat víc a být lepší, budete mít vždy.
- Projevujte si pochopení
- Nepodléhejte představě zachránce.
- Přijměte negativní pocity.
- Najděte si čas pro sebe.
Naučte se říkat ne bez jakéhokoli vysvětlování
Pokud se naučíte říkat ne, postupně přestanete mít i výčitky svědomí a po všech stránkách se vám uleví. Základem je říct ne a nikomu dál nic nezdůvodňovat. Jakmile totiž začnete s vysvětlováním, snadno podlehnete a opět se přizpůsobíte druhým.
Jak si mám odpustit : Jak si odpustit
- Každý dělá to, co zrovna může. Docela jednoduchá pravda.
- Buďte k sobě upřímní.
- Poučte se ze svých chyb.
- Omluvte se.
- Připomínejte si své dobré skutky.
- Udělejte rituál, v rámci kterého odpustíte sami sobě.
- Buďte svým nejlepším přítelem.
- Starejte se o své tělo.
Jak nemít výčitky svědomí
Nesmějme se lidem, kteří lamentují nad každou maličkostí, byť jsou tím pořádně otravní. Psychologové se shodují, že bez schopnosti mít výčitky svědomí by se společnost a zejména ta demokratická společnost, prostě zhroutila. Jde totiž o určitý přirozený mechanismus, kterým dochází k samoregulaci.
Jak se projevuje pocit viny : Podle psychologů znamená pocit viny subjektivně prožívané přesvědčení vztahující se k minulosti, v němž si dotyčný myslí (někdy i nesprávně), že něco zavinil, trpí výčitkami svědomí, trápí se a očekává trest. Také se tomu říká autoakuzace neboli sebeobviňování.
Dát sebe na první místo není sobecké
Stačí si uvědomit a připustit, že vše (i vaše vnitřní a vnější krása) začíná ve vaší hlavě a že právě tato přesvědčení jsou jenom příběhy naší mysli. Jsou to příběhy, které nejsou pravdivé a které vás jen odvádí od sebe samotné.
Pokud v sobě dlouho cítíte křivdu, je dobré se zamyslet i nad tím, jestli jde opravdu o to, abyste ji „jen“ odpustili. Můžete se totiž vlastně podvědomě nutit, abyste tolerovali zraňující či toxické chování. Takové odpustky, které jsou vlastně volňáskem pro to, aby ubližování pokračovalo, od vás nemá právo chtít nikdo.
Jak se projevuje odpuštění
„Odpuštění je projevem péče o sebe sama. Člověk jím projevuje nezávislost, nějakou sílu. Ukončuje příběh, ve kterém mu není dobře. “ Díky odpuštění se můžeme posunout a rozvinout důvěru v to, že nepříjemnou situaci zvládneme.Naopak sousloví špatné svědomí označuje stav mysli, kdy dotyčný má pocit, že provedl něco špatného, za co by se měl stydět, i když o tom nikdo jiný neví.Samozřejmě žádný učený z nebe nespadl, a tak si můžete odmítnutí trénovat. Nejlépe na někom cizím. Ideální jsou třeba telefonní prodejci (omlouvám se všem, kteří teď budou odmítnuti), nabízející zlaté tele. Stejně tak klidně odmítněte vyplnit průzkumový formulář na ulici, pokud zrovna někam spěcháte a nemáte na to čas.
Idiom "guilt trip" znamená pocit viny za něco, co jste udělali.
Co je pocit vyhoření : Jde o psychický stav, jehož klíčové složky tvoří emoční vyčerpanost, značné oslabení kognitivních funkcí a velice často celková únava. Běžný život s jeho dennodenními nároky nejvíce ohrožuje druhá složka, kdy to člověku zkrátka „nepálí“.
Jak mít rád sám sebe : Návod, jak se mít ráda: Přestaňte se srovnávat s ostatními a hledejte, co je výjimečné na vás
- Nesrovnávejte se s ostatními.
- Buďte sama sebou.
- Najděte na sobě něco výjimečného.
- Mějte ráda své tělo.
- Pečujte o své zdraví
- Dejte sbohem chemii.
- Sportujte.
- Učte se nové věci.
Jak si vážit sama sebe
Uvědomujte si, proč se chováte, jak se chováte. Snažte se vnímat, co se ve vás skutečně děje, ptejte se sami sebe a všímejte si svých opravdových emocí. Za ty se nestyďte a přijměte je tak, jak jsou. Budete překvapeni, jak rychle to půjde a o co svobodněji se budete cítit.
Zkuste pojmenovat to, co cítíte
Abyste se oprostili od toho, co se vám stalo, musíte o tom začít mluvit nahlas a zřetelně. Pojmenujte své emoce, ať už jsou jakékoliv. O svých pocitech si promluvte například s dobrým přítelem/přítelkyní nebo s někým z rodiny. Navštívit samozřejmě můžete i psychologa nebo kouče.Pokud v sobě dlouho cítíte křivdu, je dobré se zamyslet i nad tím, jestli jde opravdu o to, abyste ji „jen“ odpustili. Můžete se totiž vlastně podvědomě nutit, abyste tolerovali zraňující či toxické chování. Takové odpustky, které jsou vlastně volňáskem pro to, aby ubližování pokračovalo, od vás nemá právo chtít nikdo.
Jak se naučit odpouštět : Jak se naučit odpouštět
- Přestaňte se ničit. Absencí odpuštění netrestáte viníka, jak se pravděpodobně domníváte, ale především sami sebe.
- Nenoste si křivdy v sobě Dejte jim písemnou nebo třeba grafickou podobu, zkuste je pohřbít, někdy může pomoci i konfrontace s „viníkem“ a s ní spojená katarze.
- Požádejte o pomoc.