Jak pečení vánočky v elektrické troubě?
Vánočku potřeš vajíčkem, posypeš plátky mandlí a necháš kynout půl hodiny. Rozpálíš troubu na 200 °C, dáš tam vánočku a stáhneš na 150 až 160 °C (u horkovzdušné), pečeš 45 minut. Pak vytáhneš špejli, a jestli bude suchá, vánočka je hotová.Nakonec vánočku vložíme do trouby předem rozehřáté na 180 °C (horkovzduch). Po vložení vánočky do trouby snížíme teplotu na 160 °C a pečeme přibližně 45 minut (dozlatova). V případě, že bude vánočka rychle tmavnout, zakryjeme ji alobalem.Troubu předehřejte na 220°C. Těsně předtím, než vánočku vložíte do trouby, potřete ji rozšlehaným vejcem a posypte nasekanými mandlemi. Pečte celkem hodinu: prvních 5–10 minut na 220°C, na dalších 25 minut stáhněte teplotu na 150°C a po zbytek času pečte už jen při 100 °C.

Z kolika pramenů se peče vánočka : Upéct krásnou a dobrou vánočku nebylo jen tak. Tradičně se pletla z devíti pramenů. Spodní čtyři představovaly slunce, zemi, vodu a vzduch. Prostřední tři prameny byly symbolikou pro rozum, vůli a cit.

Jak poznám že je vánočka hotová

Jak poznám, že je vánočka hotová Hotová vánočka má oranžovo-hnědou barvu. Před vytažením z trouby do ní píchněte špejlí. Pod se na špejli nic nelepí, vánočka je hotová a můžete ji vytáhnout z trouby.

Jak dlouho a na kolik péct vánočku : Troubu předehřejte na 200 stupňů Celsia. Vánočku pečte na vymazaném plechu asi 15 až 20 minut, dokud nezačne červenat. Pak teplotu snižte na 170 stupňů Celsia, vánočku přikryjte pečicím papírem a pomalu ji dopékejte ještě 35 až 40 minut. Po vyjmutí z trouby nechte vánočku dobře vychladnout.

• sekané mandle

Keramickou formu vymažte máslem, naplňte těstem a dejte kynout další hodinu. Pečte při 160 °C asi 45 minut, ihned po upečení vánočku vyklopte a nechte vychladnout.

My děláme vánočku z polohrubé mouky.

Při výběru mouky musíte myslet hlavně na to, aby obsahovala dost lepku. Když budete péct vánočku s moukou, která právě dostatečné množství lepku nemá, těsto vám spadne. Nevybírejte mouku ani tak podle značky jako spíše jejího označení.

Jak nastavit troubu na pečení

Čas a teplota pečení

  1. 50–100 °C – sušení bílkového pečiva (třeba sněhové pusinky)
  2. 80–150 °C – sněhové pečivo (například sušení dortu Pavlova), makronky.
  3. 160–170 °C – šlehaná tuková těsta a korpusy na dorty (třeba červený korpus na Red Velvet dort)
  4. 170–190 °C – pečivo kypřené práškem (klasický jablečný koláč nebo mazanec)

Jestli je upečená zjistíte tak, že do ní píchnete špejlí – pokud na ní není nalepené těsto, je hotová. Pokud by byla vánočka z hora hodně opečená, přikrejte ji alobalem a tím ji ochráníte proti spálení.Starým zvykem bylo do této štědrovečerní vánočky zapéct minci: kdo ji při krájení našel, tomu měla přinést štěstí. Ta pravá vánočka se plete z devíti pramenů. Čtyři spodní představují zemi, slunce, vodu a vzduch. Prostřední tři prameny propojuji rozum, cit a vůli.

Vždy když těsto nakyne, prohněteme ho vařečkou a necháme znovu kynout. Z potřetí vykynutého těsta upleteme vánočku. Potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme sekanými mandlemi. Pečeme ve vyhřáté troubě zhruba hodinu.

Kolik mouky na jednu vánočku : Na jednu vánočku (750 g):

200 g hladké mouky. 100 g polohrubé mouky. 70 g krupicového cukru. 1 sáček vanilkového cukru.

Kolik minut se peče vánočka : Potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme sekanými mandlemi. Pečeme ve vyhřáté troubě zhruba hodinu.

Proč nepeče trouba zespodu

Nejčastějším důvodem, proč elektrická trouba nehřeje, bývají vadná topná tělesa – nebo jen jedno z nich. Závada se může týkat spodního, horního i grilovacího topného tělesa. Vzhledem k tomu, že k výměně je nutná práce s elektřinou, nedoporučujeme v žádném případě provádět opravu elektrické trouby svépomocí.

Před prvním použitím trouby ji vyhřívejte se systémem horního a dolního topného tělesa při 200 °C přibližně po dobu jedné hodiny. Dojde k uvolnění zápachu, který je charakteristický pro „nový spotřebič“; zajistěte dobré větrání místnosti.Na vině je málo vykynuté těsto, které se v horké troubě prudce zvedne: Na vině je špatně vypracované těsto – musí se hníst aspoň deset minut v robotu, aby se ingredience pěkně promísily a vytvořily jemné, kompaktní těsto.

Jaká je nejlepší mouka na vánočku : Recepty na nejlepší vánočku se možná dědí z generace na generaci, klíčem k úspěchu jsou ale vždy ingredience. Nešetřete máslem, rozinkami ani mandlemi a používejte jen kvalitní mouku, ideálně typu 00. Jen tak získáte nadýchanou vánočku, která nejen báječně chutná, ale je také krásná na pohled.