Jak předcházet požáru?
Nabízíme vám několik základních rad pro bezpečnější domov:

  1. Při manipulaci s ohněm zbytečně neriskujte, nenechávejte oheň bez dozoru.
  2. Zamezte dětem přístup ke zdrojům ohně jako jsou zapalovače, sirky nebo hořlavé látky.
  3. Udržujte v řádném stavu elektroinstalaci, spotřebiče a plynové rozvody.

Jak předcházet požáru

Nikdy nenechávejte hořlavé předměty na místech dostupných pro děti. Únikové cesty – chodby, schodiště, atd., musí zůstávat volně průchozí. Nekuřte uvnitř a špačky odkládejte do nehořlavých nádob. Nenechávejte bez dozoru otevřený oheň: krb, adventní věnec, olejové lampy…K preventivním opatřením patří hasicí přístroje a požární deky. Dřevo a hořlavé látky nesmí být skladovány v domě a v jeho bezprostřední blízkosti. Instalujte protipožární čidla, jako jsou inteligentní detektory plynu, inteligentní čidla teploty nebo inteligentní detektory kouře. Zajistěte také dobré pojištění domu.

Co dělat když začne hořet : To nejlepší, co lze v takovém případě udělat, je odstavit vůz tak, aby nezpůsobil nehodu, co nejrychleji jej opustit, zabouchnout za sebou dveře, aby se zpomalil přísun kyslíku k plamenům, odejít do bezpečné vzdálenosti a zavolat urychleně hasiče.

Jak může vzniknout požár

Mezi nejčastější příčiny vzniku požárů patří lidská neopatrnost při manipulaci s ohněm a zapálení vegetace jiskrou od dopravní techniky. Požáry mohou vzniknout i při úderu blesku, zejména při bouřkách s četnými bleskovými výboji je nebezpečí vzniku požáru zvýšené.

Co je nejčastější příčinou vzniku požáru : Nedbalost a neopatrnost

V celkovém počtu došetřovaných požárů je nedbalost nejčastější příčinou požárů.

Co nejrychleji opusťte objekt, ve kterém hoří

Nesnažte se překonávat již požárem zasažené a zakouřené prostory. Nemůžete-li již opustit objekt, uzavřete se v místnosti bez větrání, utěsněte okna a dveře (nejlépe mokrým ručníkem, dekou) a upozorněte na sebe hasiče máváním za oknem či vyvěšením bílé látky či prostěradla.

Pokud zjistíte, že došlo k požáru v panelovém domě, měl byste okamžitě přivolat pomoc a to zavoláním na tísňovou linku 150, popřípadě 112. Pokud hoří přímo v bytě, ve kterém se nacházíte, a je to zároveň možné, měl byste se pokusit požár uhasit. K tomu lze využít například přenosné hasicí přístroje.

Co dělat po požáru

CO DĚLAT PO POŽÁRU V DOMÁCNOSTI

  • Nepropadejte panice, vše se dá nahradit, obnovit.
  • Po požáru si nechejte velitelem zásahu písemně předat místo požáru.
  • Na požářišti se i po ukončení zásahu mohou uvolňovat nebezpečné a karcinogenní látky.

7 kroků k dokonalému zabezpečení domu proti zlodějům

  1. Posilte zabezpečení vchodových dveří
  2. Zabezpečte okna.
  3. Nezapomínejte na dveře na zahradu a balkon.
  4. Zabezpečte dům zvenčí
  5. Monitorujte dům kamerami.
  6. Pořiďte bezpečnostní systém.
  7. Nenechte nikoho zjistit, že nejste doma.

Mezi nejčastější příčiny těchto požárů patří nedbalost při kouření nebo zacházení s otevřeným ohněm v domácnostech – ať již se jedná o zapomenuté jídlo na sporáku, nevhodně odložené nedopalky cigaret, svíčky ponechané bez dozoru v blízkosti hořlavé látky nebo užití benzínu při zapalování kamen.

K požárům dochází z přírodních příčin (sucho, blesk) nebo z činnosti člověka. Požár může být též neúmyslně způsoben člověkem nebo úmyslně založen (žhářství či žďáření). V minulosti byly lesy i na Antarktidě a byly tam časté požáry. Kolem roku 1900 globálně vrcholila aktivita požárů.

Jak se plní kouř v místnosti : Jak známo, kouř a dým stoupají vzhůru, při požáru v místnosti se tedy hromadí pod stropem a postupně plní celý prostor. Proto se hlásič nikdy neinstaluje do rohů místností, za záclony a za nábytek.

Jak se chovat při požáru : Pokuste se (pokud je to reálné) dostupnými prostředky (hydrant, hasicí přístroje) požár uhasit. Pokud požár uhasit nelze, pomocí tlačítkového hlásiče požáru nebo telefonu volejte tísňovou linku 150 nebo 112. Při předávání tísňové informace se snažte být trpěliví, dbejte pokynů operátora.

Jak se budete pohybovat v zakouřené místnosti

Při pohybu v silně zakouřeném prostředí doporučujeme k dýchání použít navlhčený kapesník, šálu, šátek apod., a pohybovat se při zemi, kde bývá méně kouře. Pokud budete přecházet do jiných místností, dávejte pozor na rozžhavené dveře. Můžete se o ně popálit a navíc po otevření se za nimi může vyskytovat další oheň.

Vhodný je bezpečnostní zámek, řetízky, bezpečnostní dveře a další bezpečnostní prvky – jejich přehled najdete například zde. Neschovávejte nikdy klíče pod rohožku ani do květináče. Před odchodem z domu zkontrolujte uzavření všech oken a uzamčení dveří a zasklení lodžií.Minimalizovat počet vstupů do domu, stejně jako počet oken a dalších stavebních otvorů, zejména v přízemí. Vybavit objekt či byt masívními ( bezpečnostními ) dveřmi se zámkem, vložkou a štítem, které jsou odolné proti vyhmatání, rozlomení, odvrtání, prokopnutí a vysazení.

Proč jsou požáry : K požárům dochází z přírodních příčin (sucho, blesk) nebo z činnosti člověka. Požár může být též neúmyslně způsoben člověkem nebo úmyslně založen (žhářství či žďáření). V minulosti byly lesy i na Antarktidě a byly tam časté požáry. Kolem roku 1900 globálně vrcholila aktivita požárů.