Kůži promašťujte krémem s lanolinem nebo vazelínou (v lékárně zakoupíte čistou vazelínu či Leniens). Objeví-li se při použití kosmetického přípravku vyrážka, přestaňte jej používat.Po koupeli či sprchování promazávejte pokožku dítěte krémem nebo olejem. Nejvhodnější doba na promazání miminka je do tří minut po koupeli, dokud je kůže ještě vlhká a hydratační složky přípravků se nejlépe vstřebají. Při výskytu suché kůže se krémy nebo oleje nanášejí několikrát denně.Pro mazání kůže po koupeli doporučuji u novorozenců NAIF Zjemňující tělové mléko pro děti a miminka, mazat ho nemusíte ale po každé koupeli. Pokud má novorozenec např. suchou kůži nebo se loupe můžete použít na kůži NAIF Pečující krém pro děti a miminka bez parfemace.
Jak umýt obličej miminka : Při mytí vždy postupujte od shora dolů. Začněte u hlavičky a obličeje, postupujte přes trup a ručičky, zadeček a intimní partie až po nožičky. Dbejte na to, abyste důkladně umyli všechny záhyby, které na dětském tělíčku najdete. U holčiček je potřeba dodržovat další zásadu, a to zepředu dozadu.
Kdy se vytvari pihy u miminka
Roli v jejich tvorbě hrají genetické predispozice. Nejvíce pih mívají lidé s rezavým odstínem vlasů, nicméně snad u každého člověka se jich za život několik vytvoří. První pihy vznikají po narození a v průběhu dětských let. Jejich množství a vzhled se obvykle ustálí do dvacátého roku života.
Kdy zacit mazat novorozence : Nyní už však víme, že jemná pokožka novorozence má tendenci se vysušovat a odírat. Proto je dobré novorozence ještě v porodnici (ideálně druhý den po narození) omýt teplou vodou a promazat. V následujících dnech je pak kojence třeba pravidelně mazat hydratačními a zvláčňujícími prostředky.
Nejvhodnější denní dobou pro koupání miminka je podvečer nebo večer, přibližně jednu hodinu před krmením a následným uložením do postýlky. Příjemná koupel dítě zklidní a vy ji můžete pojmout jako pravidelný rituál před spaním.
Položte miminko bříškem dolů na vaše vlastní břicho (tělesný kontakt, uklidnění). Vyzkoušejte masáž miminka, kdy bříško masírujeme jednou rukou ve směru hodinových ručiček tak, že kreslíme (olejem v tělové teplotě) kolem pupíku kruhy, které se stále zvětšují.
Jak má být teplá voda pro novorozence
Optimální pokojová teplota pro koupání miminka je 22 až 24 °C a voda ve vaničce by se měla pohybovat kolem přirozené teploty lidského těle, tedy v rozmezí mezi 36 a 38 °C. S kontrolou teploty vody vám pomůže praktický teploměr do koupele. Po koupeli je miminku obzvláště příjemné, zabalíte-li je do vyhřáté osušky.Optimální pokojová teplota pro koupání miminka je 22 až 24 °C a voda ve vaničce by se měla pohybovat kolem přirozené teploty lidského těle, tedy v rozmezí mezi 36 a 38 °C. S kontrolou teploty vody vám pomůže praktický teploměr do koupele. Po koupeli je miminku obzvláště příjemné, zabalíte-li je do vyhřáté osušky.První mateřská znaménka se utvářejí už v prenatálním stadiu, tedy během těhotenství. Jedná se o poměrně běžnou záležitost a celá řada novorozenců se rodí s nějakým drobným mateřským znaménkem. Prenatální období ale není jedinou fází, kdy mohou mateřská znaménka vzniknout.
Vyšetřovat bychom měli celý povrch kůže, u znamének sledujeme velikost, tvar, okraje a barvu. Pokud se znaménko zvětšuje, má nepravidelný tvar a neostré okraje, mění barvu, tmavne, svědí nebo dokonce krvácí, je podezřelé. Každá změna znaménka či pigmentového ložiska by měla vést k vyšetření kožním lékařem.
Kdy se muze Namocit pupík : V průměru může trvat asi 10–15 dní, než se vše zcela zahojí a pupeční pahýl odpadne, během této doby by měla být léčba oblasti pupíku prováděna obzvláště pečlivě, aby nedošlo k infekci, ale také k náhodnému odloučení pahýlu. Zde by se nemělo nic uspěchat, ale trpělivě vyčkat, až odpadne sám.
Kolik má mít voda při koupání novorozence : Jaká by měla být teplota vody při koupání miminka Voda by měla mít stejnou teplotu jako lidské tělo, což je 37 °C. Pro otestování vody můžete použít loket, ideálně však svěřte tuto činnost teploměru do vody. Nezapomínejte také na teplotu okolního vzduchu.
Kdy přejdou miminko prdíky
Plynatosti u novorozence se každý děsí už od porodnice. Dobrou zprávou je fakt, že i když je dětská kolika pro miminka trápením a pro vás znamená mnoho probdělých nocí, je pouze dočasná. Obvykle prdíky miminka trápí do tří až čtyř měsíců a pak odezní.
Střevní peristaltiku také podpoří masáž bříška ve směru hodinových ručiček masážním gelem či olejem na bříško s obsahem éterických bylinných výtažků. Napětí a křeče v bříšku pomůže zmírnit nahřátý polštářek, například z třešňových pecek. Důležitý je také pohyb.Před koupáním si připravte oblečení a všechny potřeby péče o dítě, jako jsou tampóny, vatové polštářky, fyziologický roztok, bublinky do koupele, měkkoučký a savý župan, mast na zadeček a hřebínek. Do vany nalijte asi 10 centimetrů vody. Voda ve vaně by měla mít přibližně 37° C.
Jak dlouho převařovat vodu pro miminko : Kojeneckou vodu není nutné převařovat
Je to jediná voda, u které je zaručené přírodní složení, které vyhovuje potřebám dětského organismu. Kojeneckou vodu můžete proto s jistotou použít bez převařování.