Jak pecovat o masivni stůl?
Alespoň jednou týdně proto setřete prach vlhkým, ideálně bavlněným nebo mikrovláknovým hadrem a vyhněte se různým zaručeným přípravkům. Ty mohou obsahovat silikon, který může narušit povrch masivu. Místo toho použijte vosky na dřevo. Jedním hadříkem naneste vosk, druhým čistým pak povrch stolu vyleštěte.Nejběžněji se používá akrylátový lak na dřevo, je šetrnější k životnímu prostředí, protože se nepoužívá s ředidlem, ale s vodou. Snadno se s ním pracuje a celkem rychle schne. Akrylátový lak navíc není cítit zápachem jako je běžné u syntetických laků.Vyplatí se však dodržovat pár základních pravidel:

  1. Nenechte slunce pražit přímo na nábytek.
  2. Vysávejte a utírejte prach aspoň jednou za týden.
  3. Ošetřujte povrch speciálním přípravkem na dřevěný nábytek.
  4. Nepokládejte na povrch studené ani horké předměty.
  5. Nechte dřevo zrát.
  6. Pozor na škrábance.

Jak zvětšit stůl : Pokud budete potřebovat zvýšit výšku nebo rozšířit pracovní prostor psacího stolu, uvítáte možnost pořídit si nástavec na stůl. Snadno na něj postavíte monitor nebo třeba šanony. Nejčastěji však nástavce na stůl využijete k pohodlné práci s počítačem mimo pracovní prostor u stolu.

Čím natřít nábytek z masivu

Olejem se většinou ošetřují hodnotnější kusy nábytku, například z masivu. Napouštěcí olej se při aplikaci vpije do materiálu a chrání ho hlavně proti vodě a nečistotám. Olejem napustíte vnější vrstvu dřeva a uzavřete v něm póry. Ošetření olejem navíc zachová přirozenou kresbu dřeva a zvýrazní jeho přírodní charakter.

Čím natřít venkovní stůl : (Dub, Buk, Teak, Maserantduba…)

Oba druhy dřev se všeobecně doporučuje pouze napouštět olejem. Z tvrdých dřev lze lakovat pouze buk. Druhou výjimkou je dub, který lze natřít pouze podlahovým lakem. Cizokrajné dřevo se doporučuje vždy ošetřit pouze olejem, z důvodu vysokého obsahu třísloviny.

Pokud potřebujete ošetřit materiál získávaný z tvrdých dřevin, jako je buk, dub, javor či ořech, je ideální volbou vosk či olej. Ty odpuzují vodu a také navyšují schopnost dřeva odolávat mechanickým vlivům. Zatímco vosk ošetřuje dřevo povrchově, olej se do něj vsakuje, a tak je vhodný i tam, kde na dřevě voda ulpívá.

Olej je žádoucí u ošetření masivního dřeva, ale u toho lakovaného se soustřeďte na čištění spíše zředěným saponátem nebo mýdlovou vodou. U nábytku z dýhy se péče o něj tolik neliší od té o masivní dřevo. Dýha má ale tendence se rychleji vysoušet, proto je třeba povrch častěji mastit olejem a posléze ošetřit voskem.

Jak pečovat o dřevěný stul

Pro zvýšení životnosti nábytku doporučujeme povrch pro-olejovat každé 4 – 5 měsíců. Existují také přípravky na ošetření, používejte vždy produkty, které jsou určeny k olejovaný nábytek (mohou být i s obsahem vosků). Olejová povrchová úprava je vodě-odolná no kapalinu je třeba otřít vždy okamžitě.Přídavné desky jsou levným způsobem, jak zvětšit váš jídelní stůl a budou se obzvlášť hodit, pokud velký stůl nepotřebujete každý den, pouze když přijde větší návštěva. Nemusíte tak zabírat stolem tolik místa.Velikost obdélníkového jídelního stolu

Počet osob Velikost kulatého jídelního stolu (průměr) Velikost obdélníkového jídelního stolu (délka x šířka)
6 110-130 cm 160-180 x 90 cm
8 140-150 cm 180-200 x 90 cm
10 160-170 cm 210-240 x 100 cm
12 a více 180 cm 250-300 x 100 cm


Zvolte správnou nátěrovou hmotu

Pro plastové povrchy, zejména ABS, tvrdý PVC a umakart, se maximálně hodí Balakryl Plasty. Tato nátěrová hmota je vhodná pro povrchy nacházející se jak venku, tak uvnitř a to nejen plastové. Balakryl Plasty můžete použít i na potrubí nebo elektrikářské lišty.

Čím natřít střechu : Polyuretanové barvy jsou již dost vhodným řešením pro nátěr střechy. Střecha opatřena polyuretanovou barvu má podstatně delší životnost a udrží si lesk, než při nátěru syntetickou barvou.

Čím natřít dřevo v exteriéru : Na běžné dřevěné výrobky můžeme použít vodou ředitelné krycí barvy Balakryl UNI nebo lazury Balakryl Dixol či Telux. Lazury se hodí na kvalitní, hezké dřevo, protože zvýrazňují strukturu dřeva. Krycí barvy naopak povrch dřeva kompletně překryjí.

Jak ošetřit dřevo před nátěrem

Impregnace je základ

Nejprve použijeme hrubší brusný papír a doladíme jemnějším. Dřevo očistíme. Následně jej naimpregnujeme Balakryl Napouštědlem, které prostoupí hluboko do dřeva. Tento krok nám zaručí, že dřevo ošetříme proti plísním, houbám a jiným mikroorganismům a navíc lépe přilne i následná vrstva barvy.

Ochrana dřeva proti škůdcům

K ochraně dřeva před škůdci se používají nátěry proti dřevokaznému hmyzu. Mezi nejnáchylnější patří dřevěné okenní rámy, ale také střešní trámy. Při výběru ideálního přípravku k ošetření nemusíme nakupovat kvanta různých balení s různými funkcemi a zaměřením.Při broušení dřeva byste měli postupovat po řádech zrnitosti brusného papíru např. 80-100-120-150-180. Bruste rovnoměrným pohybem ve směru vláken dřeva a na brusný papír příliš netlačte. Nikdy nedržte brusný papír jen v prstech – napněte ho na špalík, abyste na něj vyvíjeli rovnoměrný tlak.

Jak Olejovat dřevěný stul : Zpracování olejů na dřevo je velmi snadné: Olej naneste na přebroušený a očištěný dřevěný povrch bohatě sytě a po 20 až 30 minutách přebytečný nevsáknutý olej odstraňte bavlněným hadrem, aby nedošlo při zasychání oleje ke vzniku závadných lepivých lesklých skvrn.