Jaká půda pro bylinky?
1. Většina bylinek potřebuje neutrální až mírně zásaditou půdu. Bez obav, není to žádná věda. Stačí běžný nehnojený záhonek na zahrádce, nebo zemina smíchaná s pískem a trochou kompostu, pokud pěstujete bylinky v truhlíku.Substrát. Můj vlastní recepis na substrát k sázení bylinek zní takto: tři ingredience – kompost, písek, zemina ze záhonku nebo třeba z krtince v parku. Vše v poměru 1:1:1, protřepat, nemíchat anebo i klidně zamíchat.Jak už jsem psala, základem by neměly být velmi výrazné a aromatické byliny, jako třeba ibišek, šalvěj, levandule, mateřídouška, tymián … o pelyňku nemluvě. Ty vše ve větším množství přebijí, proto by měly být ve směsi zastoupeny jen doplňkově.

Které bylinky pěstovat spolu : Jaké bylinky pěstovat společně a které se naopak nesnesou

  • Majoránka, kopr a pažitka si rozumí s heřmánkem.
  • Rozmarýn, tymián a další středomořské bylinky.
  • Šalvěj a oregano.
  • Meduňka se snáší téměř se všemi bylinkami.
  • Petržel, pažitka, kopr, libeček.

Které bylinky pěstovat doma

  • Bylinky pro celoroční domácí pěstování Toužíte stát se mistrem v pěstování
  • Rozmarýn lékařský Pokud této bylince nedělá něco dobře, je to stín.
  • Meduňka lékařská Meduňka vyžaduje stále vlhkou půdu (pozor, nesmí ve vodě plavat!) a ideálně polostín.
  • Bazalka pravá
  • Máta peprná
  • Tymián obecný
  • Koriandr setý
  • Majoránka zahradní

Co patří do bylin : Pažitka, petržel, máta, meduňka, libeček, rukola a koriandr jsou bylinky, které se používají nejraději čerstvé a měly by proto růst blízko kuchyně. Sbíráme jejich šťavnaté listy, proto je umístíme do vlhčího místa, dobře snášejí i polostín.

Nejoblíbenější značky substrátů, které si zákazníci nejvíce chválí jsou například CANNA, BioBizz, Plagron, či BioNova.

Vlastní substrát

Nejjednodušším postupem pro přípravu domácího pěstebního substrátu je tak namíchání zeminy ze záhonku s kompostem v poměru 1 : 1. 2) Další jednoduchou směsí určenou zvláště pro přesazovaní vyklíčených rostlinek je smíchání kompostu a agroperlitu.

Kdy přesazovat bylinky

Pro klasické předpěstování a následné přesazení na cílové stanoviště či pěstování po jedné rostlince v květináči je ten nejlepší čas vyset semínka v průběhu února/března. Některé si totiž dávají na čas a klíčí pomalu. Včasným výsevem si zajistíte silné a zdravé sazenice pro jarní výsadbu na cílové stanoviště.V zahradě by rozhodně neměla chybět bazalka, majoránka, máta, meduňka, šalvěj, rozmarýn, koriandr, pažitka, libeček, mateřídouška, oregano či levandule. Existují ale i méně známé a zajímavé druhy, jako je například lichořeřišnice.Dobrým kumpánem bude rajčatům pažitka, cibule, petrželka, mrkev i afrikány. Výčet je ale mnohem delší a zahrnuje také oblíbenou bazalku, luštěniny, dobromysl čili oregano, pórek, ale i koriandr, hořčici, tymián a šalvěj. Všimněte si, že jde vesměs o aromatické byliny, jež očividně nevoní mnohým druhům hmyzu.

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
cibule mrkev, červenou řepu, ředkvičky, salát, ředkev, petržel, okurku, rajčata, jahody, salátovou čekanku
cuketa/dýně kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku

Kdy zacit pěstovat bylinky : Bylinky je vhodné před vysazením ven nejprve předpěstovat. V teple domova nebo ve skleníku. Mladé rostlinky lze vysazovat ven nejdříve na konci dubna nebo začátkem května. Hlavně středomořské bylinky většinou nejsou mrazuvzdorné a mohly by v chladné noci omrznout.

Co zasadit vedle Pazitky : Typické kuchyňské bylinky jako petrželka, pažitka, kopr, kerblík, koriandr, libeček a celerová nať upřednostňují rovnoměrně vlhkou půdu a umístění na slunci až v polostínu. Lze je báječně navzájem kombinovat.

Které bylinky sbírat v březnu

březen. Již rostou kopřivy, využijte mladé listy do polévek, nádivek, omelet apod. Nebo si můžete udělat kopřivý jarní čistící čaj. Březen je vhodná doba ke sběru jmelí, a k vyrývání kořenů kostivalu, pampelišky a lopuchu.

V zahradnickém oboru se slovo zemina užívá pro směs organických a anorganických složek různého původu. Z ní se následně vyrábějí pěstební substráty – tedy ty, co zakoupíte zabalené v pytli a do čeho pak doma sázíte.Rašelina neobsahuje žádné živiny a je mírně kyselá. Je využívána v zahradnictví, zejména k pěstování zvláštních druhů okrasných rostlin, které vyžadují kyselé, humózní půdy (například, vřes, vřesovec, rhododendron, azalky, apod.).

Čím nahradit vermikulit : Použijte dle návodu. Vermikulit je nabitý minerály a stopovými prvky. Můžete jím snadno a plnohodnotně nahradit současně perlit, písek a rašelinu.