V troubě předehřáté na 200 stupňů pečte asi 25–30 minut dozlatova, alespoň dvakrát během pečení špízy otočte. Podávejte s pečeným bramborem nebo bramborovou kaší.Na střídačku napichujte na špejle maso, zeleninu a slaninu. Připravené špízy vložte do pekáčku, který jste vyložili pečicím papírem, a dejte péct na 30 minut při 200 stupních. Je vhodné špízy během pečení alespoň dvakrát otočit. Špízy podávejte s oblíbenou přílohou a v létě třeba jen s oblíbeným dipem.Postup přípravy
Na kostičky nakrájejte krůtí maso, osolte ho a opepřete. Na špejle napíchejte nakrájené ingredience a rajčata dle chuti. Špízy zakápněte olivovým olejem a dejte do trouby na cca 35 minut na 170 °C nebo na rozpálený gril.
Jaké je nejlepší maso na ražniči : Obvykle jsou to kvalitní části vepřového – nejlépe vepřová panenka, kýta, ale můžeme použít i vepřovou plec nebo krkovici. Vhodnou alternativou je také hovězí svíčková nebo maso z kuřecích nebo krůtích prsíček.
Jak se peče ražniči
Troubu předehřejte na 185 °C, připravte si plech a vyložte jej pečicím papírem. Kotlety nakrájejte na větší kostky, klobásy na hrubší kolečka a slaninové plátky na třetiny. Dejte je na plech, zasypte grilovacím kořením, zalijte 2 lžícemi oleje a promíchejte.
Jaký je rozdíl mezi špízem a ražniči : Zatímco ražniči definuje (v souladu s dalšími slovníky) jako malé kousky masa proložené cibulí, paprikou ap., pečené na rožni, špízem se dle něj nazývá jehlice, na níž se opékají n. rožní navlečené kousky masa aj. Potvrzuje tím moje stanovisko, že špíz se nejí, nýbrž jen slouží k přípravě ražniči.
Připravené špízy vkládáme do zapékací mísy, přelijeme zbytkem marinády a podlijeme vodou. 6. Pečeme v předehřáté troubě na 180 stupňů zhruba hodinu. Po 30 minutách pečení špízy otočíme a případně ještě podlijeme vodou.
Postup přípravy
Střídavě napichujeme na jehlice. Takto udělané špízy dáme na pekáč a pečeme při 190°C 30 minut. Jako přílohu podáváme brambory.
Jak dlouho péct Krůtí plátky v troubě
V předem vyhřáté troubě při 220 °C se nejprve krůta peče vcelku 20 minut. Pak se teplota sníží na 180 °C a maso se postupně dopéká. Mělo by se počítat s 12–13 minutami na každých 500 g hmotnosti. Teplota by nikdy neměla klesnout pod 165 stupňů.Troubu předehřejte na 190 °C. Položte maso na mřížku v pekáči tučnou stranou nahoru a pečte 1 hodinu. Neotvírejte dvířka trouby! Po jedné hodině troubu vypněte, ale dvířka stále neotvírejte a maso nechte uvnitř 2 hodiny dojít.Obvykle se špízy připravují z kombinace masa a zeleniny. Vepřové nebo kuřecí se nakrájí na malé kousky a mezi ně se jehla proloží nakrájenou cibulí, paprikou, nebo malými rajčátky. Špízové jehly mohou být i vegetariánské, často se na ně přidávají i houby. Existují i sladké verze, kdy se špízy opékají s ovocem.
Maso lehce naklepeme, osolíme, můžeme potřít hořčicí a nakrájíme na kousky. Taktéž slaninu a klobásu nakrájíme, cibuli rozkrojíme na čtvrtiny a rozebereme. Střídavě vše napichujeme na špejli, do pekáčku dáme trochu sádla nebo oleje, vložíme ražniči, přidáme trošku vody, přiklopíme víkem a vložíme do vyhřáté trouby.
Jak dlouho se pečou kuřecí špízy : Kuřecí maso ve směsi obalte a poté napíchejte na špejle. Špejle s masem pokládejte na plech a každou z nich posypte nahrubo nastrouhaným čedarem, na kostičky nakrájenou slaninou a najemno nakrájenou jarní cibulkou. 3Plech vložte do trouby a špízy pečte 15–20 minut při 190–200 °C.
Jak dlouho se peče ražniči : Celou směs na plechu promíchejte a ujistěte se, že maso i zelenina jsou obaleny v koření. Takto připravený plech vložte do trouby a ražniči pečte 35–40 minut při 180–185 °C.
Jak dlouho se peče vepřové maso v troubě
Maso zvažte, abyste mohli spočítat dobu potřebnou pro pečení. Počítejte na každých 500 g masa 25 minut + 25 navíc. Pokud chcete kousek propečenější, počítejte 30 minut na každých 500 g a k tomu 30 minut navíc. Máte-li maso s kostí, přidejte dalších pět minut, čili 35 na každých 500 g masa a 35 minut navíc.
Celou krůtu pečeme na 160 °C asi 4 hodiny. Pokud se někde začne připalovat, zakryjeme danou část alobalem. Teplota uvnitř stehna by měla být minimálně 74°C. Pro svoji velikost je krůta vhodná k nadívání.Pečení krůtího masa
Mělo by se počítat s 12–13 minutami na každých 500 g hmotnosti. Teplota by nikdy neměla klesnout pod 165 stupňů. Dobře upečený krocan má mít v prsou teplotu 77 °C a ve stehnech 82 °C. Máslo i výpek – Nejlepší je potírat krůtí pečeni přímo kusem másla.
Jak udělat Roštěnou v troubě : Osmažené roštěnky vložím do Staubu, podliju částí vývaru, přiklopím poklicí a dám do trouby . Peču 25 minut na 200°C, poté ztlumím teplotu na 150 °C a peču cca 2 hodiny, doměkka. Průběžně podlévám zbytkem vývaru. Maso vyndám na talíř a šťávu propasíruju přes síto.