Jak past husy?
① Než se rozhodnete husy škubat, vyžeňte si je všechny z husníku do stáje nebo kůlny. ② Jednu po druhé začněte opatrně chytat, jakékoliv znepokojení husy vyplaší a utečou. ③ Zásadně se škube ručně, žádné rukavice si proto nepořizujte. ④ Husu si zády a hlavou dolů položte do klína.Usmrcení husy: Nejprve omračte husu, přeřežte krk a vsuňte její hlavu do odkrvovacího trychtýře, aby zůstala na místě. Nechte ji v trychtýři, dokud zcela nevykrvácí. Spaření husy: Ponořte husu do vody o teplotě 70-72°C na 120-130 sekund. Pohybujte s husou ve vodě, aby se horká voda dostala mezi peří.Husy, kachny a labutě se cítí v noci nejbezpečněji uprostřed hladiny. Přes velkou aktivitu ve dne spí ptáci jen velmi krátce. Malí zpěvní ptáci jsou od svítání do soumraku v pohybu a ani za krátkého poledního odpočinku nespí. Noční ptáci, sovy, lelci a sluky lesní usínají za svítání a spí po celý den.

Jak péct pomalu husu : Husu pečte pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Připravte si odpovídající pekáč, troubu rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přes noc přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám (poklop neodkrývejte a v žádném případě maso nepropichujte).

Jak se zabíjí husy

Drůbež by neměla být na podestýlce (začala by znečištěnou podestýlku požírat), ale nejlépe v ohradách na roštech, případně v dostatečně velké plastové či dřevěné bedně. Hrabavou drůbež zabíjíme nejlépe tak, že peří pod krkem u hlavy oškubáme (chceme-li krev dále v kuchyni využít) a následně přeřízneme krční tepnu.

V jakém stáří se zabíjí husy : Husa se obvykle zabíjí několikrát za rok, a to při různých příležitostech: na konci léta. na podzim před svátkem svatého Martina. před vánočními svátky.

Naprosto klíčový je čas pečení.

Husa se musí péct pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Troubu tedy rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám.

Husy velké zůstávají na shromaždišti obvykle do října, kdy se postupně po hejnech zformovány do klínů vytrácí k zimovištím, buď do Španělska, Alžírska nebo Tunisu. V tom čase můžeme na našich rybnících už zahlédnout také první husí vandrovníky ze vzdáleného severu, kteří přes nás táhnou přezimovat jižněji.

Jak poznat husu od kachny

Husa má protáhlejší tělo a delší krk, kachna se víc podobá slepici, má kratší krk i delší nohy. Husa dosahuje i mnohem větší váhy, může mít až 8 kilogramů, hodně urostlá kachna nanejvýš 4 kg. Kachna proto nevyžaduje tak dlouhé pečení, aby byla měkká a šťavnatá. U husy hrozí, že bude maso tvrdší a tužší.Troubu nastavte na 100 °C a husu ze všech stran okmínujte. Oloupejte jablka a vložte je do vnitřku husy. Tímto krokem si opět pomůžete k lepší a šťavnatější chuti. Husu přendejte do dostatečně velkého pekáče.Husa se musí péct pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Troubu tedy rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám.

Největším přirozeným nepřítelem hus jsou lišky. Přestože na člověka si husa troufne, před liškou je bezradná. „Husy to mají zřejmě v genech, protože když přijde liška, tak si sednou a nechají se zabít,“ doplňuje vedoucí husího chovu v Byňově, kde ročně lišky zabijí desítky hus.

Jak dlouho péct 5 kg husu : Vložte do trouby předehřáté na 120 °C. Podle velikosti husy pečte zhruba 6 až 7 hodin. V průběhu pečení pekáč neotevírejte! Nemusíte se bát, nepřipálí se, protože pustí opravdu dost tuku.

Kam migrují husy : Západoevropská cesta vede z Česka do Německa a Francie. Středoevropská populace letí z jižní Moravy přes Maďarsko do Itálie, kde zimuje. Znamená to, že husy urazí s přestávkami zhruba tisíc kilometrů. Dříve létaly i na sever Afriky do Tunisu či Alžírska, na přelomu tisíciletí tam ale létat přestaly.

Kdy se vracejí divoké husy

„Většinou to bývá až ke konci února. Část hus tady zůstala celou zimu a většina už se vrátila ze zimovišť, která jsou různě po Evropě, v Německu, na jihu Evropy, na mořských pobřežích,“ vysvětluje Jiří Šebestian. Divokým husám nepříznivé počasí vůbec nevadí.

Paření začíná brzy v zimě. Na přelomu února a března začíná husa snášet. První snáška má 10–14 vajec, které si husa sama vysedí a housátka odvodí. Odebráním housátek můžete docílit i druhé, o něco menší, snášky.Prozradíme Vám, jaké jsou hlavní zásady úspěšného líhnutí této vodní drůbeže. Husy začínají snášet vejce hned z jara, kdy se začne prodlužovat den. Ke sběru husích vajec je tedy ideální konec února, a poté celé měsíc březen a duben. Husí vejce je před uložením třeba očistit od veškeré špíny a trusu.

Co se hodí k huse : Ke svatomartinské huse se báječně hodí domácí lokše, různé druhy knedlíků a samozřejmě domácí zelí, ať už to červené, nebo bílé. Dobrou chuť!