Jak označit svary?
Na výkresech se svary značí schematicky, normou stanovenou značkou. Místa styků svařovaných součástí jsou vyznačena souvislou tlustou čarou. Označení svařovaného spoje se umisťuje na praporek odkazové čáry. Šipka směřu- je do místa spoje.Účinný rozměr (tloušťka) svaru a je roven výšce největšího trojúhelníka, vepsaného mezi tavné plochy a povrch svaru. Výška trojúhelníka definuje tzv. nebezpečný průřez svaru. Minimální velikost účinného rozměru svaru je a = 3mm.Tupé svarové spoje vznikají svařením dvou dílců, přilože- ných na tupo k sobě, zpravidla za použití přídavného materiálu. S výjimkou svaru tvaru I je nutno svarové plochy vhodným způsobem upravit pro svar.

Jak na Koutovy svár : Re: Jak na koutový svár

Při zapálení oblouku na začátku svaru ponořte konec elektrody přímo do taveniny, aby se kov natavený na svislou a vodorovnou stěnu spojil a překlenul kout, pokračujte ve svařování, veďte elektrodu co nejblíže svarové lázně a udržujte krátký oblouk.

Jak funguje sváření

Konkrétně je využíván nízkonapěťový elektrický výboj vedený v prostředí ionizovaného plynu. Vlastní obrobek slouží jako jedna elektroda, druhou tvoří elektroda svářečky. Elektrický oblouk vzniká při zkratu mezi oběma elektrodami a vytvořené teplo taví svařovaný materiál.

Co je metoda svařování 135 : svařovací metoda 135 s plným drátem (S) kvalifikuje i svařovací metodu 138 plněnou elektrodu kovovým práškem a naopak. svařovací metoda 121 s plným drátem (S) kvalifikuje i svařovací metodu 125 plněnou elektrodu kovovým práškem a naopak.

Montážní svar je jakýkoliv svar označený na výkrese praporkem. Znamená to, že bude prováděn na staveništi, při kompletaci dílců do funkčního celku. Montážní svar se nazývá svar v poloze H-L045.

Svařování s CO

Zapojení CO2: Připojte redukční ventil na tlakovou lahev s CO2. Na výstup ventilu připojte plynovou hadici od svářečky. Otevřete redukční ventil na lahvi s CO2 a nastavte požadovaný průtok plynu (obvykle 10-15 l/min.). Zahájení svařování: Spusťte oblouk a začněte svařovat.

Jak se svařuje s CO2

Svařování CO2 řadíme do větší skupiny, kterou můžeme označit pojmem obloukové svařování. Dochází zde k hoření elektrického oblouku mezi svařovaným materiálem a přídavným materiálem, který v tomto případě tvoří drát odvíjený od cívky. Přídavný materiál je pak obalen ochranným plynem, který chrání svarovou lázeň.Svařované součásti se přiloží k sobě, v místě styku se zahřejí, až změknou, a pak se tlakem spojí. Jindy se do spáry mezi nimi ještě vtlačuje rozehřátý "drát" ze stejné plastické hmoty. Protože se z celého spektra různých plastů svařují takřka výhradně termoplasty, hovoříme dnes o svařování termoplastů.Hoření elektrického oblouku při svařování

Metoda svařování Teplota [°C]
Svařování pod tavidlem 6200–7800
Svařování netavící se elektrodou 6200–9000
Svařování v ochranné atmosféře tavící se elektrodou 8000–15 000
Svařování plazmatem 20 000–25 000


Jak svařovat – všeobecně

Svarové plochy musí být zbavené všech nečistot a mastnoty. Oblouk zapálíme lehkým kontaktem o svařované místo a následným oddálením cca 5 mm. Dochází k roztavení kovu a vzniká svarová lázeň. Elektrodu mírně táhneme a současně mírně pohybujeme do stran, udržujeme předepsanou vzdálenost oblouku.

Jak správně svařovat : Svarové plochy musí být zbavené všech nečistot a mastnoty. Oblouk zapálíme lehkým kontaktem o svařované místo a následným oddálením cca 5 mm. Dochází k roztavení kovu a vzniká svarová lázeň. Elektrodu mírně táhneme a současně mírně pohybujeme do stran, udržujeme předepsanou vzdálenost oblouku.

Co je metoda TIG : TIG je tedy mezinárodní zkratka pro označení metody svařování elektrickým obloukem za pomoci netavící se elektrody a ochranné atmosféry inertního (netečného) plynu. Při této svařovací metodě hoří elektrický oblouk mezi netavící se elektrodou a základním svařovaným materiálem.

Co je to podložení svaru

Podložený svar je svar svařovaný z obou stran, viz. EN ISO 9692-1, tabulka 2, ref. č. 2.2.

V prvé řadě je nutno vědět na co svářečku co2 budete používat. Na občasné sem tam svařování tenčích věcí do 3-4 mm kolem domu postačí svářečka na 220V(jednofázová). Pro častější nazazení (pro výrobu, do servisů a dalších) je lépe zvolit svářečku na 380V (3x 400V).Jak nastavit svářečky MIG/MAG – CO2

Materiál = mm Svařovací napětí V Svářecí proud A
1,5 18,0 – 19,0 80 – 90
2,0 19,0 – 20,0 100 – 110
3,0 19,0 – 21,0 130 – 150
5,0 21,0 – 23,0 170 – 190

Jak spojit plast : Lepení tvrdých plastů

se lepí montážními lepidly (BISON Poly Max, BISON Grizzly). Pro lepení větších ploch a tam kde třeba překlenout větší spáru ve spoji jsou vhodná dvousložková polyuretanová lepidla (BISON power adhesive) a speciální dvousložková lepidla (BISON Fast Fix2 Plastic nebo BISON Fast Fix2 Power).