Stačí na popisovači bužírek vytisknout požadované znaky a popsanou bužírku nasadit na vodič. Snadnější už to snad ani být nemůže. Při strojovém popisování bužírek se zpravidla používají bužírky kruhového, popř. oválného (plochého) průřezu.Kromě samolaminovacích etiket na kabely existuje řada alternativ, jako jsou potisknutelné smršťovací bužírky nebo potisknutelné kabelové štítky. Bužírky a štítky lze potisknout oboustranně, mají dobrou mechanickou pevnost a jsou odolné vůči organickým rozpouštědlům a chemikáliím.Pokud je v řešeném objektu rozváděčů více, zpravidla se už nevyhneme jejich písmenno-číselnému značení (např. +R1, +R2, +R3). Pokud potřebujeme ještě dále více rozlišovat značení rozváděčů, lze používat číselné předpony (např. +1R1, +2R1, +3R1, atd.), číselné přípony (např.
Který kabel je plus : Plus je ve většině případů červené. Druhý vodič ve šňůře by mohl být černý (mínus). " Život je takovej a jinej nebude….". Ne vždy můžeš věřit barevnému značení kabelů, často si dělají, co chtějí.
Jak je označen vodič PEN
Vodič PEN, pokud je izolovaný, musí být značen jedním z následujících způsobů: ZELENÁ-ŽLUTÁ po celé jeho délce a s doplňkovým značením MODRÁ na koncích vodiče; nebo. MODRÁ po celé jeho délce a s doplňkovým značením ZELENÁ-ŽLUTÁ na koncích vodiče.
Který kabel je fáze : Modrý střední vodič N slouží k uzavírání pracovního obvodu s fázovým vodičem. Zeleno/žlutý ochranný vodič PE slouží k vyrovnání potenciálů a pro vedení případného poruchového proudu.
Způsoby uložení kabelů
- Uložení v pevných trubkách. Pomocí příchytek přišroubovaných na stěnách se upevní tuhé plastové (dříve i kovové) trubky.
- Uložení v kabelových žlabech.
- Uložení na kabelových žebřících.
- Uložení v elektroinstalačních lištách.
Vedení kabelů v zemi
Pro uložení kabeláže v zemi platí určitá specifická pravidla. Ideální pro uložení kabelů je minimálně 70 cm hluboký a hladký výkop. Výkop by měl být zbaven kamenů. Kabely by měly být typově přímo určeny k podzemní instalaci a dále by měly být opatřeny speciální ochranou trubicí.
Jak popsat rozvaděč
"V rozvaděči musí být možné identifikovat jednotlivé obvody a k nim příslušející jistící přístroje." Dle ČSN vedení musí být uspořádána nebo označena tak, aby je bylo možné identifikovat pro inspekci, zkoušení, opravy nebo pro změny instalace."je výrobcem osoba, která vyrábí nebo i jen navrhla výrobek. Za výrobce se také může považovat i osoba, která upraví výrobek již uvedený na trh takovým způsobem, který může ovlivnit jeho soulad s příslušnými technickými požadavky. Zákon 22 v §12 specifikuje podmínky pro uvádění výrobků na trh, popřípadě do provozu.K tomu, abyste zjistili polaritu reproduktorů, a tedy kde je plus a kde mínus, budete potřebovat obyčejnou 9V baterku s dostatečnou voltáží na to, aby „rozhýbala“ i některé druhy basových reproduktorů. Na tu stačí napojit dráty (vodiče) od repro a podle pohybu membrány poznáte, kde je plus a kde mínus.
Pořadí zapojení startovacích kabelů ale zůstává vždy stejné:
- Jako první se zapojuje plusový kabel, který je zpravidla červený.
- Následně se druhý konec plusového (červeného) kabelu napojí na kladný pól baterie pomocného auta.
- Teprve potom přichází na řadu záporný (obvykle černý) kabel.
Jak poznat fází a Nulák : Připojení ke kostře je označeno symbolem uzemněním. Modrý je nulový vodič, "nulák", který by neměl být pod proudem. Značení písmenem N. Hnědý (případně černý) je fázový vodič, "fáze", který by měl být pod proudem, "kope".
Jak zjistit sled fází : Sled fází jde poměrně jednoduše změřit. Slouží k tomu specializované testery, nebo i obyčejná vadaska. Vadaska (zkoušečka napětí) je jinak nejmenší možná výbava při testování přítomnosti napětí – jednoduchým šroubovákům s doutnavkou (tzv. fázovka), případně displejem, nebo bezdotykovým testerům moc nevěřte.
Jak zjistit L1 L2 L3
Na trojúhelníku si vyznačme vrcholy symboly L1, L2 a L3. Pokud se bude trojúhelník točit jedním směrem (pravotočivý směr) bude za L1 následovat L2, poté L3 a pak zase L1. Pokud druhým směrem (levotočivý směr), bude za L1 následovat L3, L2 a pak zase L1.
U třífázové soustavy je sled fází vyjádřen abecedním označením svorek fází písmeny U, V, W (dříve a dnes již nepoužíváno R, S, T, nebo X, Y, Z). V distribuční síti, v zásuvkách u připojovacích svorek, se používá označení fází L1, L2 , L3 (N , PE – obr. 2).Nejběžnějším a pravděpodobně nejefektivnějším způsobem úplného skrytí kabelů jsou kabelové lišty (kanály). V lištách kruhového nebo čtvercového průřezu lze skrýt jeden nebo více kabelů. Lišty na kabely lze koupit v mnoha různých provedeních, často s flexibilní délkou a dokonce i s rohovými prvky.
Jak tahat kabely : Od vynalezení elektrické kabeláže platí základní pravidlo: „taháme“ vždy vodorovně a svisle, nikdy ne šikmo ani nijak jinak. Závisí to i na způsobu instalace. Chcete-li mít kabeláž ve stěnách, podlahách nebo stropech, je zbytečné ji ukládat, když už máte vymalováno.