Velikonoční věnec na stole
Můžete použít například stejnou stužku na svázání ubrousku na talíři, rozestavit po stole stejně nabarvená vajíčka, peříčka a jakékoliv další ozdoby, které jste již použila. Můžete vytvořit i miniaturní verze věnců a připravit je na stůl jako dárečky pro rodinu.Živé rostliny, které ozdobí základ věnce: barvínek, jehličnany, eukalyptus, ilex, mech, šípek a různé bobule, trnkové větvičky. Suché rostliny: sušené květiny, obilí, hortenzie, bodláky, plevele, štětka. Šišky, oříšky, bukvice, kaštany, větve, lišejníky.Kočičky jsou jedním ze symbolů jara a Velikonoc. Jedná se o větvičky vrby jívy s pupeny – květy. Tradice vychází z křesťanského příběhu, podle kterého vítali obyvatelé Jeruzaléma přicházejícího Ježíše. Ke každé Kočičce přidáváme vzkaz a výživu ZDARMA.
Jak vyrobit velikonoční věnec z proutí :
- Nastříhejte si proutky. Nezáleží na konkrétním druhu stromu, hlavně aby byly pruty pružné.
- Udělejte z delších prutů kruh a zvolte průměr podle toho, jak chcete mít velký věnec.
- Postupně přidávejte proutky a zaplétejte je.
- Po dopletení můžete, ale nemusíte odstranit pomocné provázky.
- Nezapomeňte si věnec ozdobit.
Čím Šalovat věnec
Pozední věnec se šaluje z OSB desek či dřevěných prken tl. 24 mm. Systémové řešení nabízí keramické či plynosilikátové věncovky dostupné v několika velikostních provedeních. Šalování věnce musí být dobře zajištěno proti posunu řádným provázáním, zapřením či ukotvením do stěny.
Co se nesmi na velikonoční sobotu : Během dne se nekonají žádné obřady ani mše svatá. Výjimkou je kromě liturgie hodin obřad Efeta, kterým jsou katechumeni připraveni na samotný křest.
Nejčastěji se používají karafiáty a chryzanthémy. Dále jsou vhodné lilie, růže a gerbery. Často se ale používají květiny, které měli zemřelí v oblibě. V případě jednodušších kytic z jednoho druhu květů se dodržuje sudý počet květů.
Na čtvrtého prosince připadá velmi oblíbená lidová tradice – řezání barborek – větvičky třešně, jabloně, slivoně, magnólie, trnky, lýkovce nebo zlatého deště. Pokud barborka dívce či ženě do Vánoc vykvete, měla by se do roka vdát.
Co se jí na velikonoční pondeli
Velikonoční pondělí (Červené pondělí)
V tento sen se jedla vajíčka v různých přípravách (místo nich lze pro přípravu vašich jídel dle zásad JJ použít tofu, kurkumu a černou sůl) – smažená, plněná, v pomazánkách, přidávaly se do omáček a velikonoční nádivky.Staré drátěné ramínko – minimalistický věnec hravě vytvoříte i pomocí ramínka z drátku. Ramínko nůžkami na kov v půli přestřihnete a nyní na něj můžete pomocí tavné pistole nalepit baňky, šišky a jiné ozdoby. Případně navléct dřevěné korálky pro vytvoření stylového a originálního věnce.K výrobě korpusů nebo také základu na věnec používáme šlahouny popínavých rostlin, jako je réva, přísavník (psí víno) či rdesno. Na výrobu základu můžeme použít i pružné větvičky stromů nebo keřů. Velmi vhodné a pružné jsou všechny druhy vrb. Proutky zbavíme větviček, lístků a můžeme začít tvořit.
K tradičnímu bednění věnců se nejčastěji používá smrkové dřevo ve formě prken, fošen či hranolů. Toto bednění je ovšem velmi pracné a časově náročné, proto se od něj již odstupuje a používá se jen při velmi atypických konstrukcích.
Jakou výztuž do věnce : Obecně věnce jsou vyztuženy podélnou nosnou výztuží, kterou zpravidla představuje hřebínková betonářská výztuž o průměru 10 nebo 12 mm v rozích průřezu věnce.
Kdy se nesmí věšet prádlo : Lidé by neměli prát prádlo ani hýbat se zemí
K Velkému pátku se váže také řada pověr. Některé nejsou součástí křesťanství, ale pouze lidovými tradicemi. A právě v lidových pověrách je tento den spojován s magickými silami. Údajně by se měly otevírat hory, které by měly vydávat poklady.
Kdy se nesmí prát prádlo na Velikonoce
Tradice tvrdí, že kdo se na Velký pátek bude „hrabat“ v zemi, čeká ho rok smůly. Tudíž poklady ano, ale jenom očima. Co se týká „majetku“, hospodyně by v tento den měla dávat pozor, aby z domácnosti nebylo nic odneseno, nic se nepůjčuje a nemělo by viset ani prádlo. Jinak se majetek rodiny rozuteče.
Smuteční kytice na hrob
Tyto smuteční vazby jsou určeny k umístění na hrob na závěr obřadu. Často se kytice skládají s trvanlivějších druhů rostlin a případně i z umělých květin. Položením kytice na hrob vyjádřujeme smutek a soustrast. Tyto vazby zdobí hrob ještě několik týdnů po pohřbu.Například: Na věčnou památku, Myslíme na Tebe, Se vzpomínkou, S láskou apod.. Do pravého cípu uvést jméno nebo vztah toho, kdo věnec věnuje. Například jsou to texty jako: Synové s rodinou, Od vnoučat, Tatínkovi apod. Název dárce pokud se jedná o firmu či kolektiv.
Jak urychlit aby vykvetla barborka : Kvetení urychlíte, pokud do blízkosti vázy s barborkami umístíte mísu s ovocem, nejlépe s jablky. Jakmile ale větvičky jednou rozkvetou, ovoce zase odneste, aby příliš rychle neodkvetly. Říká se, že kolikátý den barborka vykvete, tolikátý měsíc v příštím roce bude váš šťastný.