Jak ovlivňuje podnebí vzdálenost od oceánu?
Podle studie zveřejněné v časopise Nature ovlivňují změny ve vzorcích koloběhu vody v oceánech to, kolik oxidu uhličitého oceány pohlcují. Jakékoliv snížení schopnosti oceánů zachycovat oxid uhličitý z atmosféry pravděpodobně zvýší celkovou koncentraci v atmosféře, a tím dále přispěje ke změně klimatu.Podnebí může být charakterizováno jako průměr počasí po určité období, například po dobu několika desetiletí. Podnebí je ovlivněno mnoha faktory, jako jsou geografická poloha, nadmořská výška, oceánské a mořské proudy a další globální klimatické jevy.Nejvíce,celoročně, území ČR ovlivňuje mořská polární vzduchová hmota – v létě přináší vlhké a chladné počasí, v zimě srážky sněhové nebo deštivé a přílivy kontinentálního polárního vzduchu z východu a severovýchodu – v létě přináší suchý a horký vzduch, v zimě mrazy.

Co je oceánské podnebí : Oceánické podnebí, případně oceánské klima, (zkratky CfB, Cwb, Cfc) je podle Köppenovy klasifikace podnebí typ podnebí, které se vyznačuje malými denními rozdíly teploty vzduchu v průběhu ročních období. Rozdíly mezi nejnižší a nejvyšší průměrnou měsíční teplotou v roce jsou do 15 °C.

Který oceánský proud ovlivňuje podnebí České republiky

“ Golfský proud je oceánské proudění, které unáší teplou vodu z tropů podél východního pobřeží severoamerického kontinentu. Proud, kterým teče stokrát více vody než korytem Amazonky, se cestou postupně ochlazuje a v oblasti Grónska klesá ke dnu a chladnou vodu unáší jižním směrem do Atlantického oceánu.

Jakou roli hrají oceánské proudy v podnebí : mořské proudy – vyvolávají výrazné rozdíly v teplotním režimu povrchu oceánů, čímž ovlivňují klima rozsáhlých geografických oblastí zejména kolem pobřeží, umožňují tak přísun vlhkého vzduchu (teplé proudy), nebo urychlují kondenzaci nad oceánem (studené proudy), charakter povrchu (př.

Výšková stupňovitost – má vliv na rozložení teplot a srážek, převládající vegetaci, zastoupení půdních typů. v převažující západní proudění přináší od Atlantiku TN s atmosférickými frontami, z nichž vypadávají srážky. Toto vzdušné proudění působí na silnou proměnlivost počasí u nás.

Na podnebí daného místa má nej- větší vliv jeho zeměpisná šířka, nadmořská výška, vzdálenost od oceánu a vliv mořských proudů. Evropa zasahuje do tří podneb- ných pásů severní polokoule. Oblast severní Evropy leží v sub- polárním podnebném pásu, který je přechodnou oblastí mezi pásem polárním a mírným.

Jaké je v ČR klima

Podnebí na celém území České republiky je mírné, přechodné mezi oceánským a kontinentálním s typickým střídáním 4 ročních období (stejně jako v celé střední Evropě).Maximální množství srážek spadne v případě oceanického typu podnebí na začátku podzimu a v průběhu zimního období. Tento typ podnebí je také charakteristický častými zimními bouřkami, zatímco v kontinentálním typu se bouřky vyskytují jen v průběhu léta.Na podnebí daného místa má nej- větší vliv jeho zeměpisná šířka, nadmořská výška, vzdálenost od oceánu a vliv mořských proudů. Evropa zasahuje do tří podneb- ných pásů severní polokoule. Oblast severní Evropy leží v sub- polárním podnebném pásu, který je přechodnou oblastí mezi pásem polárním a mírným.

Tak jako teplejší vzduch stoupá vzhůru a chladnější klesá, tak podobně se chová i mořská vody. Kromě teploty ale její hustotu ovlivňuje i salinita (obsah rozpuštěných solí v jednotce objemu vody, typicky kolem 35 g/l) – čím je větší, tím je voda hustší a má větší tendenci klesat.

Co ovlivnuji Oceanske proudy : Příčinami vzniku proudění bývají obvykle některé z následující jevů: Rozdílná salinita vody v různých hloubkách a rozdílná teplota vody. Slapové síly, je druhotný efekt gravitační síly a jejím důsledkem jsou např. příliv a odliv.

Co způsobuje oceánské proudy : Hlubinné proudění

Obecně je však známo, že rozdíly v hustotě mořské vody jsou vyvolány jejími rozdíly v teplotě a salinitě. Proto je hlubinné proudění označováno také jako termohalinní cirkulace (proudění).

Co ovlivnuje podnebí západní Evropy

– oteplující účinek mořských proudů způsobuje, že oblasti západní Evropy ležící na stejné rovnoběžce jako oblasti v Severní Americe mají teplejší klima – více na sever je posunuta i nejzazší hranice zamrzání oceánu. Západní pobřeží Evropy má na 50°s.z.š kladnou anomálii 5°C a na 70°s.z.š 12°C.

Výskyt letních dní (maximální denní teplota dosáhne 25 °C a více), tropických dní (s teplotou 30 °C a více) a tropických nocí (kdy teplota neklesne pod 20 °C) charakterizuje teplotní podmínky letní sezony a její extremitu.Nejsušší místo v Česku je Mostecká pánev, která je ve srážkovém stínu Krušných hor. Vůbec nejsušší místo v Mostecké pánvi jsou Libědice, kde naprší jen 410 mm srážek ročně. Nejdeštivější místo je Bílý Potok, kde spadne 1705 mm ročně.

Co ovlivnuje Evropske podnebí : Spalování fosilních paliv, kácení lesů a chov hospodářských zvířat stále více ovlivňují klima a průměrné teploty na Zemi. Tím vzniká obrovské množství skleníkových plynů, jež zvyšují objem přirozeně se vyskytujících plynů tohoto typu v atmosféře a zintenzivňují tzv.