Jak ovladat kanoi?
Jak si do kanoe správně sednout – Opravdu se staly případy, kdy si posádka sedla do kanoe opačně a na konci plavby měl háček otlačené holeně tak, že nemohl chodit a oba lamentovali, jak špatné lodě jsou. Jednoduchá rada je, že v kanoi se sedí tak, aby měli oba vodáci dostatek místa na nohy a zadák seděl opravdu vzadu.Při pádlování, je potřeba myslet na to, že je třeba být vždy rychlejší než tekoucí voda. Jen tak je možno loď efektivně řídit. Zároveň je třeba počítat se setrvačností a při řízení dopředu plánovat, kam pojedeme. Dále je třeba mít pádlo stále ve vodě – je to jediná opora, kterou vodák má.Jak pádlovat na kanoi

Pro pádlování na kanoi platí několik jednoduchých pravidel. Pokud v kanoi sedí dva vodáci, pádluje každý na opačné straně, strany se zpravidla určují podle kormidelníka. Pokud byste pádlovali oba na stejné straně, kanoe se bude přetáčet a je tu vyšší riziko převrhnutí, neboli cvaknutí.

Jak zatáčet na kanoi : Při zatáčení list pádla na vnitřní straně oblouku pádluje v jinak tekoucí vodě, než na vnější straně, při nájezdu do protiproudu je pádlo v jinak tekoucí vodě před a po nájezdu. Pochopením a využitím vzájemné rychlosti vody a pádla lze ovlivnit účinnost řízení.

Jak se Padluje

SPRÁVNÉ DRŽENÍ PÁDLA A POSTOJ

Nebojte se širokého úchopu. Vzdálenost rukou na žerdi se určuje tak, že chytnete pádlo nad hlavou, abyste měli v loktech pravý úhel. Při výšce postavy 180cm by vzdálenost rukou měla být cca 90-100cm. Při pádlování stůjte na paddleboardu v pokrčených nohou a nebojte se vystrčit zadek.

Jak se řídí loď : Pro vnitrozemskou plavbu u nás a v zahraničí je to: Mezinárodní průkaz vůdce rekreačního plavidla – zkráceně VMP, který vydává Plavební úřad. Průkaz se dělí na následující kategorie, podle toho s jakou lodí chcete plout: Pro řízení plavidla do 20 kW výkonu motoru, je nutné vlastnit průkaz kategorie M20.

Pro nafouknutí kajaku použijte ruční nebo nožní hustilku. Nepoužívejte vysokotlaký kompresor. Nafukování musí provádět dospělé osoby v pořadí podle čísel, kterými jsou označeny ventily.

Proto doporučujeme pořídit si vodáckou bundu, kalhoty, savé funkční prádlo a nepromokavé vodácké boty. Najdete u nás ale také neoprenové ponožky, neopreny, čepice, rukavice i další speciální oblečení na vodu, jako jsou šprickobundy nebo suché obleky.

Jak jet na kanoi

Všimněte si základních prvků perfektního záběru:

  1. Oba jezdci mají ruce a těla přesně symetricky (ve všech fázích záběru)
  2. Horní ruka je nahoře.
  3. Horní ruka je pokrčená před hlavu, aby pádlo bylo co nejkolměji k hladině
  4. Spodní ruka je mírně pokrčená
  5. Tah za pádlo je až po jeho ponoření do vody – voda nestříká

oblečení na vodu do teplého počasí – plavky, kraťasy/sukne/šaty, triko, kšiltovka/klobouk, oblečení na vodu do chladného počasí – tříčtvrteční kalhoty, nebo funkční dlouhé podvlíkačky a kraťasy, tričko, mikinu.Lepší volbou je suché oblečení.

S jakýmkoli nepromokavým oblečením neprohloupíte. Ideální výbavou je suchý kajakářský oblek, ale začátečníci si bohatě vystačí s oblečením z běžného sportovního šatníku.

Za rozšíření průkazu na vůdce malého plavidla kategorie S a S20 v případě přípravy na teoretickou část průměrně zaplatíte 1000 až 2000 Kč. Za ověření o praktických dovednostech s motorovou lodí 1500 Kč. Za ověření praktických dovedností s plachetnicí 1500 až 2500 Kč.

Kolik stojí kapitánské zkoušky : Pro zájemce o průkaz vydávaný MDČR je poplatek za zkoušku 1200 Kč, vystavení průkazu MDČR 500 Kč kolek, volitelná teoretická intenzivní příprava na zkoušku MDČR a opakování před zkouškou dle aktuální nabídky.

Jak převážet kajak : Je důležité kajak připevnit co nejblíže k přepážkám* a je vhodné ho zajistit i na přídi a zádi. Polstrovaný pár svislých tyčí připevněných k příčníkům dobře stabilizuje kajak v bočním větru, ale neochrání kajak před poškozením je-li upevněn dále od přepážek*. Nejšetrnější řešení je uložení kajaku do V nebo J kolébky.

Jak začít s kajakem

Pokud sedíte v kajaku poprvé, je dobré začít pozvolna. Chcete-li zjistit, zda vás tento sport baví, zkuste si kajaky nejprve pronajmout nebo se případně přihlaste do kurzu pro začátečníky. Když se naučíte základy, bude vás tento sport bavit hned od začátku a získáte lepší představu.

Nezapomeňte proto tričko (lepší syntetické než bavlněné), plavky a zvláštní boty (pokud nemáte neoprenové, postačí i staré tenisky. Naprosto nevhodné jsou však sandály a boty typu crocs!). V případě nepřízně počasí jistě oceníte pončo nebo pláštěnku proti dešti a neprofukavou i nepromokavou bundu s kapucí.Obuv na vodu – ať už zvolíte neoprenové nebo staré tenisky, obuv by měla mít plnou špičku, musí na noze dobře držet a podrážka by neměla klouzat. Obuv vaše nohy chrání před ostrými předměty ve vodě. Boty by neměly příliš sát vodu. Naprosto nevhodné jsou sandály, crocsy nebo pantofle.

Jaký je rozdíl mezi kanoi a kajakem : Kajak, a tím se liší od kánoe, řídí zpravidla jedna osoba oboustranným pádlem. Kajaky jsou rychlejší než kánoe, ale mají také menší prostory. Kajaky jsou výborné pro výuku pádlování a pro zážitek z rychlé jízdy. Pro delší výlety jsou vhodnější kánoe.